| MyWay a întrebat:

Miopia se poate trata fara operatii daca este de -0, 5?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Desi miopia nu poate fi vindecata, tratamentul poate restabili vederea normala sau aproape normala.
Optiunile terapeutice includ lentilele corectoare (ochelari sau lentile de contact) si interventia chirurgicala. Folosirea ochelarilor este cea mai folosita metoda de tratament.

http://www.sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/miopia_377

7 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Daca ajunge la -2 sau mai mult atunci se poate interveni cu laser.
deocamdata e mica dioptria, si-o poate corecta doar cu ochelari, mancand morcovi si luand suplimente cu afine, sau mancand aceste fructe.
in rest, nu se prea vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se trateaza. Se corecteaza cu ochelari, lentile de contact sau operatie. Depinde de preferinte, sau in unele cazuri de cat e de grava. La tine e o forma foarte usoara, chiar la limita minima pentru ca un ochi normal si sanatos se considera intre -0.5 si +0.5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ochelari si se poate trata fara operati

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru MyWay):

Nu stiam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In termeni medicali se foloseste termenul de "corectare". Cat despre sensul ad litteram la care te referi tu, sunt cazuri in care miopia se corecteaza de tot/se vindeca, cum vrei sa zici, la copii mici.

Răspuns utilizator avertizat