| anonim55555555555 a întrebat:

Mor, ajutati-ma din nou. De acum stiti problema mea, am terminat tratamentul cu duphaston sambata si inca nu venit ciclu dar am parte de sub buric a burtii tare si ma doare cand ma apas.

Mama vrea a ma duca la doctor azi. Pot fi insarcinata de la pastilele astea sau ce? Sa stiu la ce sa ma astept ca mama e revoltata si ma injura etc. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de burta, in jurul buricului sau sub buric, sunt in general provocate de paraziti intestinali!
Fa-ti o deparazitare si vezi dupa aceea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Produsul denumit Duphaston se foloseste in cazul in care se constata absenta completa a menstruatiei sau in cazul unor menstruatii foarte rare de obicei in cazurile de amenoree. Pe intreaga perioada in care se administreaza progesteron extern, endometrul se va dezvolta si se comporta exact la fel precum o face in timpul unui ciclu menstrual normal. Din momentul in care se opreste administrarea pastilelor deci dispare adaosul de progesteron extern, nivelul acestuia in sange va scadea similar la fel cum se intampla in mod normal inaintea menstruatiei, in cazul in care ovulul nu a fost fecundat si din acest motiv nu se produce nidatia. Prin scaderea nivelului de progesteron din sange, stabilitatea endometrului se altereaza si mucoasa intra in procesul de degenerare, ceea ce ar trebui sa determine inceperea sangerarii, acesta fiind si scopul tratamentului. In consecinta in mod normal ar trebui sa se porneasca cat decurand menstruatia. Nu poti ramane insarcinata de la medicamentul folosit, iar mamei tale ar trebui sa-i spui/explici ca ai folosit tratamentul pur si simplu pentru a ti se regla/stabiliza ciclul menstrual. Multa sanatate.

| CLCQ a răspuns:

De la pastile sigur nu poti fi insarcinata. Efectele secundare ale duphaston-ului sunt multe, la fel si manifestarile. O vizita la medic ajuta.

| anonim55555555555 explică (pentru CLCQ):

Da dar nu am cum sa ii zic medicului ca am luat pastilele alea ca ar auzi mama si m ar omora azi mma programat la doctor ce sa fac

| CLCQ a răspuns (pentru anonim55555555555):

Nu medicul ti-a recomandat pastilele? Le-ai luat pur si simplu dupa ureche? Este un lucru grav atunci. Incearca sa stai de vorba cu medicul intre 4 ochi, si explica-i problema. Oricum, NU MAI LUA pastile dupa ureche!

| Floryn9 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic si sa ii zici ca vrei sa stai de vorba cu el/ea intre 4 ochi iar mama ta sa astepte afara, bafta!