| anonim_4396 a întrebat:

Mor.De durere de masea.Am o masea cariata. Chestia e ca am pus si luat medicamente cu pumnul.Dentistul dupa ce ca e departe este si scump. Intrebarea este cine si-a pus tamaie in carie si ce efecte a avut? E cineva pe aici care a facut asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti apela la spital sa intervina in caz de urgenta majora, autobuz exista si banuiesc ca nu ai frica de bilet laughing iar dentistul iti va face reconstructia piesei. Bate-ti parintii la cap sa iti dea bani de dentist fi pisalog.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Oh.Mersi de sfat, cred ca o sa-l urmez peste vreo saptamana cand am drum la banca.Pana atunci sunt in pom cu banii.medicul e chiar lanaga banca, la dreacu, 80 de km. Bietii parinti s-au dus de mult timp. Am 41 de ani sofere, acuma trebuie sa-mi port singurel de grija.Chestia e lipsa de finante pana saptamana viitoare.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Naspa credeam ca erai mai tanar

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Va multumesc la toti pentru raspunsuri, toti ati vrut sa am ajutati cu un sfat.Asa ca ma abtin si las robotelul sa dea fundita.Mai,aveti asa mare putere de ...cum sa zic,ca numai grija si raspunsurile voastre sincere, m-a facut sa mai uit de durere. poate prin putina meditatie, fac sa imi dispara durerea de tot. Poate ma trag din vreun neam de practicanti yoga si ma rezolv singur. Sau cum le zice.rolling on the floor Am acum un moment in care m-a lasat, am bagat un catel de usturoi la carie. data viitoare bag un caine, de durere.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Oh,as fi vrut eu sa fiu, dar nici asta nu e varsta rea.Doar ca se mai rablageste cate un dinte.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Suna la ambulanta sa te ia pana la spital si vaitate tare ca sa nu zica ca faci misto, acolo e dentist macar sa extirpeze caria, si eu am de investit bani in dintii mei din toamna incep si 5.000€ nu e gluma laughing

| StartingANewLife a răspuns (pentru anonim_4396):

în vremurile când durerile de măsele mă făceau să mă tăvălesc pe jos cu orele, luam algocalmin la fiolă. Spargi fiola şi ţii lichidul în gură câteva minute, după care îl înghiţi.
Tot pe vremea aia încercam să ţin ţuică în gură. Pe-asta o scuipi, n-o înghiţi. happy Nu de alta, dar nu se înţelege prea bine cu medicamentele.
p.s: nu le încerca pe amândouă în acelaşi timp big grin

| anonim_4396 explică (pentru StartingANewLife):

Da,metodele astea le-am folosit mereu si da roade dar pentru un anumit timp.Momentan nu mai am nici algocalmin fiole, pentru ca le-am mancat pe toate.problema persista pana trece curentul ce a avut onoarea sa am prinda. Multumesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa aduci si popa nu numai tamaia ca fara medic caria nu trece.

| Duucu a răspuns:

Ok frate, să nu-mi spui că te aștepți ca tămăia să aibă vreo putere spirituală și să amelioreze durerea.
Du-te omule la dentist, e sănătatea ta aici, caria aia va deveni mai rea cu timpul și ai să regreți.

| anonim_4396 explică (pentru Duucu):

Ah,nu am zis si nici nu cred ca are vreo putere spirutuala, ci doar ca are in compozitie o chimicala care arde tot ce intalneste, pana si nervul.A scis pe google sa vad si eu leacuri pentru durerea mea si am aflat ca multi si-au pus in carie o bucatica de tamaie.I-a distrus nervul dar si maseaua a cazut dupa o luna. Fara nerv, iti dai seama.Si ma gandeam ca daca scap numai cu atat, nu e mare paguba de o masea praf deja facuta. Si parerea mea e ca dentistul nu are alta optiune decat sa o scoata.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știam asta cu nervul, am avut și eu unul scos la o măsea iar ea încă e în regulă. Eu foloseam spirt cănd eram mic :\

| anonim_4396 explică (pentru Duucu):

Oh,spitul,mi-am facut limba creata de la atat spirt.in fine i-a meliorat durerea cu spirt in moalele capului, si vata cu spirt in ureche.Stau sub bolta viei si acolo e curent.Voi renunta pentru o vreme, chit ca va curge apele de pe mine, sa stau acolo.va multumesc tututor.

| pietrean a răspuns:

Ramon,dragule,te stiam un baiat destept! Ce sa caute tamaia in carie? Pe asta o foloseste doar popa.
Problema ta, o poti rezolva doar la medicul stomatolog.Caria trebuie curatata, nervul trebuie omorat, maseaua daca mai este buna se poate plomba, daca nu scoasa.Asta e,ce sa facem daca suntem atat de bombardati cu toate produsele alimentare de mana a saptea? Pe cine mai vezi in ziua de azi,cu o dantura frumoasa,sigur are pusi toti dintii!
Daca nu te tratezi, mai poti capata si o frumusete de infectie si de aici alti bani, alte dureri de stomac din cauza antibioticelor si vrei nu vrei, tot la medic ajungi, poate chiar si la operatie daca nu te tratezi din timp.

| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

In momentul asta nu mai juddec de durere, popa e mai aproape, stomatologul e departe. Abia maine dac ma pot duce, banii sunt cum sunt vai de capul lor pentru cele trebuincioase care nu trebuie sa lipseasca...ce sa zic. Daca pana maine imi trece...adio medic, lasa asa pana va scriu iar.

| Skylimit a răspuns:

Incearca cu scortisoara, usturoi sau daca esti extrem rolling on the floor (probabil nu va merge) ia o gura de apa rece ca gheata si "tine-o pe masea". Sa vedem daca mai simti ceva rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Skylimit):

Oh,am incercat si astea dar m-a lasat doar pentru 5 minute.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Cand eram mica puneam miez de paine pe masea...si surprinzator chiar mergealaughing

| anonim_4396 explică (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Am pus multe, caria a atins nervul si isi face de cap.

| pumpkinbc a răspuns:

In primul rand inainte sa iti pui tamaia in carie trebuie sa te duci la baie pentru ca o sa te apuce o durere de o sa te p..si pe tine. dupa vreo 10-20 min iti revii din lesinul provocat de propria ta durere si iti vei da seama ca nu te mai doare.Chestia e ca dupa vreo cateva ore va trebui sa repeti metoda.Incearca sa iei aulin, e foarte bun.Mai poti sa incerci cu tuica de tara.O alta metoda se aplica daca durerea de la masea e provocata din cauza,, curentului''adica daca te-a tras curentul.Pui intr-o lingurita un pic de ulei apoi pui lingurita aia pe foc tii vreo 30 de secunde apoi pui,, dejetul''daca e caldut(nu fierbinte)pui in ureche apoi acoperi acea ureche cu vata.cand simti rece in ureche scoti vata pui alta curata si te intorci pe partea cealalta.Repeti asta de vreo 3 ori si gata durere.Sau gasesti la farmacie Ciploc.sunt picaturi pe care le pui in ureche(de 3 ori pe zi pui cate 2/3 picaturi)iar in 2 zile esti fresh.

| anonim_4396 explică (pentru pumpkinbc):

Multumesc de raspuns. Daca e vorba sa fac pipi de durere punand tamaie in carie...renunt la ideea asta.Da de curent, cand incepe sa ma doara un pic maseaua ma ai cu tot cu amigdala, ureche si jumatate de cap.Am ibservat ca de cand nu mai stau la umbra sub vie unde e curent de aer, ma simt mai bine.plus de asta iubita mi-a us spirt in cap si vata cu spirt in ureche si...caciula pe cap. Faza cu uleiul stiu ca e buna pentru ca si in copilarie mama ne trata la fel, dar am o hipoacuzie la acea ureche si nu vreau sa risc. Multumesc de raspuns.Ma mai taraganez cu ea asa pana ajung la stomatolog.

| INTERMED1 a răspuns:

Frate du-te la dentist sa iti curete maseaua. daca nu o sa faci asta o sa regheti mai tarziu si o sa iti cada de tot. nu este chiar asa de scump. 70-80 de lei pe masea este.