| anonim_4396 a întrebat:

Mor de somn toata ziua, ieri am dormit 12 ore, de la 6:30 pana la 6 dimineata ca a trebuit sa merg la scoala. Deci am murit de somn toata saptamana si n-am chef de nimic, nici de invatat, de nimic, am stat in pat si am scris acolea cateva cuvinte si dupa pa. Ce sa fac sa ies din starea asta? Ma enerveaza rau.
Scuzati categoria, n-am idee.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Smecher, iti doresc succeswinking si capu' sus!

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cu cat dormim mai mult, cu atat simtitm si mai mult nevoia de somn. De aceea trebuie neaparat sa iti faci program de somn: nu mai mult de 8 ore. Iti pui ceasul sa sune, te trezesti, si iti incepi activitatea chiar daca simti ca te-ai trezit cu somnul nefacut. Fara program strict nu vei rezolva problema.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Asta e astenia de primavara, iar ca sa scapi de ea poti face:
1. Mananca zilnic o salata din frunze si legume proaspete de sezon: salata, leurda, spanac, ridichi, rosii, ardei etc. Contin vitamine si minerale de care organismul tau are nevoie in aceasta perioada.
2. Fa sport sau plimba-tea cat mai mult in aer liber! Pe langa efortul depus, organismul isi va asigura aportul de vitamina D prin expunerea la soare. De asemenea, plimbarile in aer liber stimuleaza metabolismul si secretia de endorfine, acele substante chimice produse de creier care ne imbunatatesc starea psihica.
3. Bea zilnic, timp de 3 saptamani un suc „ANTIASTENIE" pregatit acasa prin metoda presarii la rece care asigura pastrarea vitaminelor si mineralelor din fructe si legume, spre deosebire de metoda centrifugarii. Eu folosesc storcatorul prin presare la rece Kuvings. Avantajul e ca stoarce fara probleme frunze, iarba de grau, radacinoase si il pot folosi de asemenea pentru a prepara lapte de migdale.

| JackR a răspuns:

Astenie de primavara. https://ro.wikipedia.org/wiki/Astenie

| anonim_4396 explică (pentru JackR):

Poate o fi si asta, dar nu e prima data.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Si eu trec prin chestiile astea, azi la prima am dormit, nu mai puteam. laughing

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Te cred happy Dar am si altele de facut si nu imi place. :33

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici mie!

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Poate ne trece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca e din cauza monotoniei si faptului ca nu ai o pasiune. Nervi iti vin de la faptul ca al tau creier nu se odihneste cum trebuie (Cred).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am o pasiune, dar nu prea mai am timp de ea din cauza scolii. Glumesc, e doar o scuza proasta din cauza ca nu am chef de nimic. Si din cauza acelei pasiuni devin cam depresiv, de fapt doar din cauza aia. N-ai idee cum ma enervez cand incerc sa mai avansez, deci dintr-o data, o saptamana intreaga mi se schimba starea, apoi mai incerc iar.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inseamna ca nu stai prea bine cu nervii,esti prea tensionat. Nu te enervezi de la faptul ca nu reusesti sa "avansezi" in pasiunea pe care o ai (doar aparent),te enervezi pentru ca in interiorul tau exista o frustrare (sau mai multe),asta te face sa te enervezi de la orice. Toate lucrurile pe care le-ai facut la un moment dat te-au format asa, probabil ai avut anuminte experiente care te-au dezamagit, care ti-au creat frustrari, stres. Sfatul meu e sa gasesti adevarata cauza a acestor frustrari si sa le "dizolvi", acceptale si ele vor disparea...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma pot obisnui cu ideea ca alti au resuit si eu nu, sau ca altii sunt mai apreciati ca mine chiar daca eu stiu mai multe. Eu daca nu am motivatia cuiva nu reusesc nimic. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Altii poate au muncit mai mult sau poate au luat decizii mai inteligente. Inveti din greseli, unii ajung in varf mai repede ca altii. Daca iti dezvolti pasiunea mereu si daca esti si inteligent cel mai probabil o sa reusesti si tuwinking. Oricum, care este pasiunea ta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi, imi place sa scriu codulețe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Smecher, iti doresc succeswinking si capu' sus!

| CelCarePriveste a răspuns:

Se numeste lene. Practic, eu n am experimentat sentiment mai frumos si mai puternic decat nepasarea. E ceva magic in acest sentiment, as vrea sa l simt din ce in ce mai mult.Prin nepasare ma refer oarecum si la lene, asa oarecum, ca sa nu zici ca ma abt de la subiectu' tau

Răspuns utilizator avertizat
| RaulTeri a răspuns:

Ai si alte simptome?

| anonim_4396 explică (pentru RaulTeri):

Nu prea, doar ca is cam depresiv cateodata, nu ma plang. happy

| RaulTeri a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerca sa-ti gasesti o ocupati, incerca sa-ti schimb oraru de somn stiu eu sa te culci mai repede, mai tarziu sau sa te trezesti mai repede sau mai tarziu eu am facut asta si m-a ajutat in legatura cu somnu

| anonim_4396 explică (pentru RaulTeri):

Nah, nu merge.