| Girly97 a întrebat:

Neata, cineva din TPU are o ciuperca unghiala la picior? Tocmai aflasem ca unghia galbuie de atatia ani este cauzata de ciuperca si ca cei doi medici dermatologi nu m-au ajutat pentru ca imi recomandau creme care nu penetrau in unghie iar aseara am reusit sa iau o solutie antimicotica din farmacie care mi-a ameliorat rapid discomfortul din prima utilizare. Sigur ca tratamentul va fi de lunga durata, chiar si de cateva luni sau mai mult dar sunt motive sa imi fac griji in legatura cu familia mea din moment ce infectiile fungice sunt contagioase? Cei care aveti sau ati avut o problema similara, cat timp a durat sa va simtiti mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De infectiile fungice poti scapa relativ repede, daca eviti si re-infectarea!
De la farmacie poti cumpara diferite creme anti-fungice, dar poti folosi si solutie de bicarbonat de sodiu.

Tot cu solutie de bicarbonat de sodiu trebuie dezinfectati si ciorapii, respectiv incaltamintele (inclusiv papucii) folosite!
Solutia se face simplu: intr-o cana mare cu apa (la temperatura camerei) se dizolva complet o lingurita de bicarbonat de sodiu.
Cu o carpa inbibata peste unghia infectata, aceasta solutie cu bicarbonat se aplica, dar se sterge cu ea si restul piciorului.
Tot cu aceasta solutie se freaca bine interiorul tuturor incaltamintelor purtate,
In solutia ramasa se imbiba ciorapii folositi, uscati, dupa care se storc si se lasa la uscat.

Dezinfectarile trebuie repetate de cateva ori, la intervale de 1-2 zile, pana ce ciuperca dispare de pe unghii.

| florin926481f a răspuns:

Solutia e sa iti taie parte aia de unghie, unguentele si alte tratamente nu ajuta.

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Ți-am răspuns și la întrebarea precedentă. Tatăl meu a avut ciupercă și a mers sa ii smulgă unghia și de atunci nu a mai făcut. Mama mea a avut ciuperca (cu care s-a chinuit vreo 3 ani) dar eu și restul familiei nu am luat nimic. Nu ne ștergem pe picioare cu același prosop, nu folosim aceeași unghieră și evident nu folosim același lac de unghii. Nici după ce unghia e vindecata membrii familiei tale sa nu utilizeze după tine ce am scris mai sus cel puțin 1-2 ani. După ce se vindeca mergi la medic. Dar totuși o soluție mai rapida este smulsul unghiei (știu ca sună macabru și dureros dar așa ești convins/ă ca nu ti se duce infecția la alte unghii și ti se regenerează sănătoasă).
Multă sănătate!