| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de durerea cauzata de o vanataie pe/sub unghia mare de la picior in urma unei lovituri? o parte din unghie s-a facut albastra...multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| teapz a răspuns:

Daca te-ai lovit puternic unghia iti va cadea. trebuie sa iti pui o frunza de muscata cu un plasture in jurul degetului - muscata este foarte buna- poti citi despre ea. daca nu te-ai lovit tare unghia se va vindeca de la sine. asa mi s-a intamplat si mie - mi-a cazut o usa pe picior. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru teapz):

Multumesc frumos de sugestie! trebuie strivita neaparat frunza de muscata sau se pune direct?

| teapz a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie strivita usor. Sper sa iti treaca repede!

6 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

O compresa cu apa rece. Cateva zile durerea va persista, dar va disparea la un moment dat.

| Said16 a răspuns:

Unghia va cadea.
am patit-o de 2 ori..va creste alta intr-o saptamana..cam asa
ai rabdare doar

| minda23 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat acelasi lucru, dar nu am pus compresa atunci si s-a invinetit, Nu m-a durut mult timp, dar a trecut o luna si unghia a ramas la fel, si trebuie s-mi cada. Poate in cazul tau e diferit, eu m-am lovit destul de tare.

| FredFlintstone a răspuns:

Doar cu timpul trece happy