| chocapic03 a întrebat:

Neata TPU! Sambata asta pornesc la mare in Croatia, dar am o problema: nu mi-a venit inca menstruatia desi ar fi trebuit sa imi vina prin 2 iulie. Ador sa inot si sa stau la soare dar nu prea as vrea sa fiu bolnava cat timp sunt acolo. Ce as putea sa fac sa imi grabesc menstruatia? Cu cat vine mai tarziu cu atatea zile de inot pierd sad... Mentionez ca am 16 ani si nu am avut contact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Eu de obicei "o grabesc" cand fac foarte multa miscare...nu stiu la altii dar incearca sa alergi sau sa faci multa miscare cu picioarele si abdomenul! Vacanta placuta oricum!

| chocapic03 explică (pentru JustForFewSeconds):

Mersi de sfat. am sa merg astazi cu colegele de echipa sa jucam un meci de baschet. poate imi mareste sansele laughing

3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Mergi la strand zilnic si stai la plaja.

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa faci baie in fiecare seara, baie cu apa fierbinte, si sa stai mai mult in cada.Asta o sa o grabeasca.Apa fierbinte sti si tu foarte bine ca ajuta la eliminarea durerilor menstruale si asta petru ca ajuta ovulul in prodesul de rupere.Cred ca asta te va ajuta, pe mine m-a ajutat, eu avand durerile cu o zi inainte de aparitia menstruatiei, si cand incep imi fac o baie si o grabesc.Dar tinand cont de varsta ta, nu ai o menstruatie reglata si calculul tau nu se va potrivi niciodata de la o luna la alta.Asa ca va veni cand va vrea.Sa speram ca nu cand esti in vacanta, si daca se intampla, incearca sa iti iei tampoane daca nu folosesti deja. Daca nu ai mai folosit tinand cont ca ai zis ca esti virgina sa stii ca poti folosi fara nicio problema nu iti vor afecta himenul, dar ti-as reconanda cele mini, iar daca ai sangerari abundente cele normale, excludele pe cele super.Si ca sa ti se reduca perioada, incearca cu dusuri fierbinti.Mult noroc si sa ai o vacanta frumoasa si distractiva fara menstruatie.