| anonim_4396 a întrebat:

Noaptea trecuta a fost frig si am dormit cu geamul deschis.Acum daca apas pe articulatiile degerelor mainii in anumte locuri, ma doare putin.
Iarna trecuta am patit la fel, dar mai rau, erau umflate, calde.Articulatiile au ramas din iarna aceea permanent umflate(nu foarte umflate, doar ca sunt mai mari decat grosimea degetului vazut de sus), insa caldura si durerea au trecut.Par umflate...«din os»...sunt tari.
1.Ar fi simptome de artrita, reumatism? Sau acestea apar mereu, nu doar la frig...in cazul artritei/reumatismului?

2. Ce analiza detecteaza reumatismul si artrita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi un debut de artrita reumatoida, indiferent de varsta pe care o ai. Nu exista o analiza unica si standard care sa-ti spuna daca ai sau nu boala asta. E bine sa te vada un medic reumatolog sau internist pentru niste analize de sange si eventual niste radiografii ale articulatiilor afectate.

| xibalba a răspuns:

Alllinna, cunosc pe cineva de 16 ani care are reumatism. Deci se poate si mai devreme de 18 ani. Si eu am simptome de reumatism, ma dor genunchii rau cand este frig afara. Am facut analize la sange pentru reumatism (ASLO si fibrinogen, astea se pot face prin casa de asigurari) si surpriza... nici urma de reumatism. Durerile au fost puse pe seama cresterii, caci sunt in crestere vezi-doamne. Durerile continua si nu pot sa fac nimic...decat sa iau calmante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai depinde ce varsta ai, daca ai numai 18 ani nici nu se pune problema de artrita/reumatism, revino cu date despre varsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Durerile ariculare sunt intr-adevar de la crestere, numai in cazuri exceptionale de la reumatism si artrita, dar asta numai si numai cand se ajunge in pragul septicemiei cu un streptococ sau stafilococ din gat ( amigdale purulente), o anexita netratata, o vezica biliara plina cu puroi sau un apendic de asemenea inflamat, pe mine m-au durut spatele si genunchii ani de zile, dar este bine sa aveti in vedere cele scrise de mine mai sus, majoritatea nu ies decat la anumite analize nu la ASLO.