| anonim_4396 a întrebat:

Noroc! Am o problemă cu inima încă de cand sunt mic.Cand eram mic și mă culcam,inima îmi bătea într-un mod ciudat. De exemplu ( Ori bătea o secundă foarte tare, ori bătea o secundă încet iar odată cu acele bătăi apărea și o frică de moarte cum aș spune).Nu am mai avut problema aceea de la 13 ani, acum am 17 ani și de curand au început iarăși aceleași probleme. M-am documentat și am înțeles că am palpitații...ele apar de la pastile,tutun, cafea și droguri. De aici am și făcut legătura că am palpitații deoarece am consumat cam des cafea ( dimineața și seara ) și cand consumam aveam palpitații. Ce aș putea face pentru că noaptea nu prea pot dormii...mă perpelesc ca un nebun în pat. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, nu mai bea cafea.
In al doilea rand, du-te la medic.

8 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este normal ca bataile inimii sa nu fie la fel. Exista un tipar, dar vei avea o bataie mai puternica si una mai putin puternica, apoi iar o bataie puternica si una mai putin puternica. Este perfect normal.

De asemenea, intensitatea si viteza cu care bate depinde de starea ta. Daca esti stresat va batea mai repede si mai puternic.

Nu cred ca e vorba de palpitatii. O cafea pe zi nu iti provoaca palpitatii. Iar daca vrei sa dormi noaptea, nu mai bea cafea seara. Insomniile pot fi cauzate din cauza cafelei. Plus de asta, cafeaua te poate face sa te simti nelinistit in anumite cazuri.

Daca vrei sa fii sigur ca nu ai nicio problema la inima, mergi la un ecograf.

| BodoBog a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu știu cum să explic dar la mine nu este vorba de insomnii...eu mă refer că, cand mă pun în pat începe inima să bată ciudat și să-mi ia puțin de tot aerul. Faza asta se întampla des, cand mă refer că-mi ia aerul nu mă refer la a rămane fără respirație 5 secunde sau 10, mă refer pe moment, o secundă.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru BodoBog):

Da, este vorba de anxietate. Ceea ce am spus si un pic mai sus, cafeaua cauzeaza insomnii si intensifica starile de neliniste, mai ales daca persoana in cauza este predispusa la ele. Iar starile de neliniste cauzeaza insomnii. Le-am pus intr-o ordine inversa, dar in principiu, asta e idea.

| TheNigga a răspuns:

N-ai palpitatii, cel putin nu de la varsta asta. Eu am avut o problema care era si mai enervanta, uneori cand inspiram ma lua cate o durere de inima si trebuia sa stau putin fara aer ca sa-mi revin. In fine, daca nu ai dureri zilnice nu ai de ce sa-ti faci griji. Si incearca sa bei mai putina cafea, macar o portie pe zi.

| BodoBog a răspuns (pentru TheNigga):

Pot avea și copii dar și adulții...mai ales că am cam intrat in varsta adulteră. Cu cafeaua o s-o mai răresc că nu face bine.Tu ai avut o problemă minoră...palpitația e o problemă majoră. Să vezi cand îți bate inima foarte rău și îți vin fricile că îți vine să te scoli noaptea și să dormi afară. Oricum merci de sfat.

| InaLeaf a răspuns:

Salut.
Poti sa incerci sa iti iei un puls? Sunt curioasa cat va fi, pentru ca nu inteleg daca ce simti tu sunt palpitatii sau tahicardie( accelerarea ritmului cardiac). Deci sa incepem cu asta.
Cofeina este un stimulant al sistemului nervos si este normal daca consumi destul de multa sa se resimta. Pentru inceput incearca sa nu mai bea seara, daca asta nu merge exista anumite pastile care corecteaza aceasta senzatie, dar pentru a lua ar fi bine sa vizitezi un medic cardiolog, poate sa faci un ECG sa vezi exact ce se intampla, pentru ca din ce descrii tu mie imi face impresia ca faci extrasistole.

| BodoBog a răspuns (pentru InaLeaf):

Mersi mult de tot.

| InaLeaf a răspuns (pentru BodoBog):

Sa cresti mare happy!