| Beyourself1245 a întrebat:

Noroc si o zi buna!
Cine ma poate ajuta cu niste informatii?
Anul trecut de prin octombrie am dezvoltat o raceala puternica si mi-a afectat simtul olfactiv si gustativ. Primele 2 saptamani nu simteam absolut nimic, insa, treptat simtul meu olfactiv se imbunatatea. In prezent sunt tot la fel in acelasi stadiu, numai ca simtul olfactiv detecteaza 50% in loc sa functioneze 100%.
Initial am intrat in panica crezand ca are legatura cu covid-19. Posibil sa fi avut, dar am luat toate masurile de igienizare si carantinare.
In continuare simt un miros al mancarii de fier incins sau ruginit.
Nu simt gustul si mirosul tigarilor, nu simt gustul sucurilor, decat zaharul cel contin.
Diger anumite alimente care imi permit, restul imi provoaca o oarecum greata.
Pot sa apelez la un medic ORL pentru investigatii, ma va ajuta cu ceva?!
Multumesc! Have a nice day!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Părerea mea e că ai avut covid. Simțul mirosului poate fi afectat foarte grav în urma acestei boli, ba chiar să nu-și revină nici-o dată. Poți încerca să mergi la un doctor însă nu știu cât te va ajuta.
https://www.vice.com/......id-romania
Uite aici experiențe ale unor oameni care au pățit aproximativ la fel ca tine.

| Beyourself1245 explică (pentru mastadont):

Da, 100% am avut covid.
Initial voiam sa-mi fac testul dar mi-a fost teama. Tata cu mama lucreaza si nu cred ca le ar fi convenit sa stea izolati 2 saptamani din cauza mea pentru faptul ca ieseam POZITIV.
Mi a fost teama si inca imi este de spital, am fost la spital cand aveam 3-4 ani, de atunci imi inspira groaza si nesiguranta spitalul, si de cate ori aud de spital innebunesc. Mai ales anul trecut cand pandemia era subiectul de discutie al zilei. Ce vreau sa stiu este daca imi voi reveni complet cu timpul.
Luna aceasta vreau sa-mi fac si niste investigatii, analize de sange, CT.
Daca, prin absurd, o sa fac testul, va iesi POZITIV?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e destul de clar ca ai avut covid?
dupa covid normal era sa mergi sa iti faci niste analize de la raze la plamani pana la ORL...

acum nu e logic ca trebuie sa apelezi la un medic, cel de familie prima data si te indruma el.

| johnnny123 a răspuns:

"Initial am intrat in panica crezand ca are legatura cu covid-19. Posibil sa fi avut"

Cum adica "posibil sa fi avut" cand tu insuti ai spus acum cateva luni ca ai facut test si a iesit pozitiv? Deci 100% ai avut si 100% problemele cu mirosul se datoreaza infectarii cu covid-19.

Majoritatea infectatilor simptomatici au acuzat probleme cu mirosul si gustul, dar inca nu se stie foarte clar in cat timp lucrurile revin la normal. In unele cazuri mai repede, in alte cazuri dureaza luni intregi, iar in cazuri mai extreme problemele persista in continuare chiar daca a trecut un an de la infectare.

Oricum, daca te duci sa faci investigatii, nu-l lua pe doctor cu "am avut o raceala foarte puternica" din moment ce tu stii cu certitudine ca ai avut covid-19. Spune-i ca ai fost pozitiv si cu asta basta. Nu este nici o rusine si nu te ajuta cu nimic daca incerci sa ascunzi asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, doar recunoaste ca ai avut covid si nu da in prostie.

| Gligore2000 a răspuns:

Raceala puternica care ti-a afectat simtul olfactiv.
rolling on the floor

| BabaOarba a răspuns:

"Tata cu mama lucreaza si nu cred ca le ar fi convenit sa stea izolati 2 saptamani din cauza mea pentru faptul ca ieseam POZITIV." Si uite asa, de frica si comoditate, umplem si pe altii de boala. Daca nu exista astfel de gandire, nu am fi avut pandemie.

Pe langa asta, daca te testai si aveai diagnosticul de Covid19, si ai fi avut astfel de simptome mai persistente decat media, ti s-ar fi dat medicamente pentru stimularea nervoasa care sa impiedice aceste efecte negative pe termen lung. Dar cum "ti-a fost frica" de un diagnostic, dar nu ti-a fost frica de efectele bolii, acum e posibil sa fie tarziu si unii nervi sa fie afectati pentru totdeauna.

Asta pentru ca destui gandesc doar ce se intampla astazi, nu si la ce s-ar putea intampla in perspectiva. Ar fi bine sa iti tratezi intai frica de spitale, pentru ca in viata asta sigur vei mai ajunge pe acolo. Doar ca una e sa ajungi preventiv sau cu o problema mica, alta e sa ajungi tarziu cu o problema uriasa.

| Flar3 a răspuns:

Ai avut Covidut suta-n mie. Nu trebuie sa te panichezi! In acest moment deja ai anticorpi. ORL-ul nu e musai. Doar asa daca tu vrei neaparat.