| anonim_4396 a întrebat:

Nu am ambitie și motivație din a mă opri din a manca excesiv așa că nu știu ce să fac sa nu mai mănânc așa de mult. știți vreo metoda ceva? Sau ceva suplimente? Mănânc pe baza de stres /depresie, știți ceva eficient care sa îmi taie efectiv pofta asta excesiva de a manca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Mai,eu nu iau pastile de fel, doar vitamine si chestii din astea.Nu prea cred in asa ceva.Cred in sport si post sau abtinere de la pofte,mancat legume,fructe,sa nu facem excese.
Eu stiu ca tu poate ai probleme,eu am avut probleme cu substantele mereu,tu ai nevoie de abstinenta totala o perioada de la tot ce iti face rau, ai nevoie de mancare sanatoasa, apa, aer curat, sport.Restul sunt chestii fade care nu ajuta decat la ameliorarea simptomelor, nu si a cauzelor problemelor tale.

20 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Aceiași problema am și eu
Încerca să mesteci gumă, dar pe urmă o sa devii dependent de gumă

| Apokales a răspuns:

Da. Nu cumpar nimic si asa sunt nevoit sa mananc aceiasi mancare naspa in fiecare zi. Deja m-am saturat de ea.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Pai eu sparg multi bani pe mâncare laughing mai exact ce mănânci în fiecare zi? Pai poate mănânci controlat, puțin. Eu mănânc excesiv, adevărul e că îmi place și mâncarea dar deja e prea de tot.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea ar fi sa nu cumperi. Odata ce ai in casa mancare e mai greu sa te controlezi cand stii ca tot ce trebuie sa faci este sa deschizi frigiderul si sa iei. Dar daca este ora 21 si este frig afara sau esti obosit, iar mancarea este la magazin, la mama naibii, atunci n-o sa mai ai chef de mancare. Desigur, decat in situati in care iti este cu adevarat foame, nu pofta. Controleaza-te cand mergi la magazin, nu cumpara prosti. Cu cat este mai usor modul de procurare cu atat este mai greu sa nu cumperi, sa nu mananci. Eu mananc carne de pui, oua, fulgi de ovaz cu dulceata facuta in casa, iar dimineata este regula, cafeluta cu ceva fructe. Acum am portocale si banane. Recunosc ca mai calc si stramb, mi-am luat ceva antidepresive, un ursus la sticla de 750 ml. Nu vreau sa sufar laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Eu m-am saturat de antidepresive nu-s deloc eficiente! Ce antidepresive ai luat? happy Da, ar fi ceva sa nu mai cumpăr mâncare și rămân și cu bani naibii laughing ai combinat vreodată antidepresive cu bere?

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumeam. Nu cad in depresie pentru ca nu cred in asa ceva laughing. E o chestie inventata de Soros ca sa manipuleze tanara generatie, pe milenari mai exact.

| StrongHeart a răspuns:

Sfatul meu e sa iti gatesti tu mancarea si sa nu o cumperi gata facuta.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Dar nu ști ceva pastile, ceaiuri care sa taie pofta de mâncare? Când am avut covid am slăbit 4-5 kg laughing

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Termina cu prostiile. Alimentele acre si amare scad pofta de mancare. Bea o ceasca de cafea fara zahar, daca esti adeptul cafelei. Nu consuma zahar sau fructoza, alea da pofta de mancare. D-asta mult recomanda in dieta pentru slabit fructe de padure pentru ca sunt slabe in fructoza. straight face

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

O sa merg mâine și o sa îmi iau, sunt și bune la gust.de fapt bine că mi-ai reamintit uitasem de fructele astea laughing nu e vorba că nu crezi, e o chestie ce tine de o gena defecta, de a fi predispus, deca fi vulnerabil genetic.tu nu pari a avea așa ceva, că dacă aveai credeai pe bune nu în ce spune ciolos ăla laughing

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i doar gena. Este vorba de anumite elemente ce te afecteaza: filmele pentru adulti, jocurile video, mancarea, zaharul din ea, toate acestea se joaca cu biochimia creierului tau provocand placere si fericire si sarind peste ceea ce este normal si natural de fapt. Iar caderea este foarte mare dupa ce nu mai primesti fericire si placere de la toate acestea, ce este frumos se si termina, iar caderea este atat de mare incat cazi in depresie. Nerealizand anumite lucruri la timp ajungi victima unei bucle de feedback pozitiv si incetul cu incetul te stingi la fel ca toti ceilalti. Cat timp am chat-uit noi pe aici s-au mai dus vreo 30 de fraieri. Zic fraieri ca majoritatea sunt barbati, ei comit mai multe acte de suicid. Ce fraieri! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Sunt mai multi factori evident gen mediu în care ai trăit/trăiești, factori traumatizanți,pierderea cuiva drag, dezechilibrul chimic al creierului etc.dar o persoana care nu e vulnerabil depășește mai ușor evenimentele neplăcute nu e la fel de afectat ca unul care sa născut cu gena defecta (vulnerabil genetic ),o astfel de persoana rămâne afectata pe perioade îndelungate, când celălalt trece mai ușor peste evenimentele traumatizante având o gena mai țeapănă.una e sa fi atipic sa ai lipsa unor minerale /vitamine in corp alta e sa ai ca patologie depresia, mai ales cea cronica te rupe și ai rezistența la tratament happy depinde, eu sufăr de foarte multi ani de depresie și nu am recurs la așa ceva, nu am nici măcar o zgârietură pe mana, nu m-am refugiat în alcool, droguri ca, unii care au așa ceva.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Doar atat mai zic si vreau sa stii acest lucru, eu sunt multumit cu viata mea laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Pai știu. că am concluzionat că, nu ai depresie din răspunsurile date pe TPU happy
Eu una doua îmi dau seama când cineva e ok și când cineva e bătut de soartă, tu stai bine încăwinking dar viața e imprevizibila așa că trăiești momentul că nu se știe ce se va întâmpla în viitor big grin

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa nu traiesti momentul, sacrifica-l. Asa eul tau viitor va avea de castigat si ii va fi mai usor happy. Tocmai am stricat acest moment potential comic pentru o informatie idioata si total plictisitoare.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Ba nu, ești un tip destul de Smart laughing dar degeaba îl sacrifici tu, daca unora dragi ție le este sortit ce e mai rău, nu mai tine de sacrificiul tau, tocmai ce spuneam adineauri factori traumatizanți, pierderea cuiva drag ( părinte ) te poate afecta foarte serios, de aceea am spus sa trăiești prezentul că nu se va ști ce se va întâmpla în viitor happy sănătatea noastră psihică tine și de faptele ce se întâmplă celor din jurul nostru, nu doar de propriile acțiuni.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca sacrificai prezentul si nu mai bagai atata mancare in tine, acum eul tau se bucura de o silueta supla si nu mai punea intrebarea asta pe TPU si nu mai vorbeai cu toti prostii laughing. Sanatatea mintala mai tine si de noi. Nu-l lasa pe Soros sa te sperie.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Nu e vorba că mă sperie soros Man că ăla nu știe ce e depresia, dar când pierzi pe cineva drag (mama, tata) nu mai poți să îl bagi pe soros la înaintare. Depresia poate lovi pe oricine și din motive banale, cu atât mai mult când pierzi pe cineva din familie. Chestia asta nu mai tine de sacrificiul tau.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, era o gluma cu Soros. Insa trebuie sa inveti cum sa iesi din situatie si fara daune serioase. Unii isi sacrifica corpul si sanatatea aruncandu-se in dulciuri. Altii se ascund intr-o lume fantastica, in jocuri video, carti. Altii innebunesc si se ineaca in alcool.
Trebuie sa inveti cum, consider ca se invata. Tu traiesti cu corpul tau, nu eu. Tu trebuie sa stii cum reactioneaza in situatiile de genul asta.
La mine inseamna timp si somn, mult somn si repaus la pat departe de restul. Mai inseamna miscare fara de care cadeam si eu in depresie, inseamna rutina. Si ca veni vorba de miscare, ma duc sa fac o scurta sesiune de antrenament. Mai vorbim pe la 10winking!
Bafta si nu mai manca atat ca n-o sa te mai tina grinda casei cand vei incerca sa te spanzuri laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Pai nu cred că mă ține nici acum da na laughing pai eu consider că în acești ani de depresie m-am adaptat cu ea și nu m-am refugiat în vicii, consider că am controlato, eu ziceam ca fapt divers motivele, cauzele depresiei.am luat-o amand2 pe arătură am cam deviat de la subiect laughing
Daca o sa mă iau după soros probabil că da.dar eu nu cred in vorbele politicienilor happy

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai,eu nu iau pastile de fel, doar vitamine si chestii din astea.Nu prea cred in asa ceva.Cred in sport si post sau abtinere de la pofte,mancat legume,fructe,sa nu facem excese.
Eu stiu ca tu poate ai probleme,eu am avut probleme cu substantele mereu,tu ai nevoie de abstinenta totala o perioada de la tot ce iti face rau, ai nevoie de mancare sanatoasa, apa, aer curat, sport.Restul sunt chestii fade care nu ajuta decat la ameliorarea simptomelor, nu si a cauzelor problemelor tale.