anonim_4396
| Anonim întreabă:

Sunt într-o situație grava și nu știu cum sa o depășesc, mănânc enorm de mult din cauza stresului, nu am control, deja m-am îngrășat rău și cât de curând presimt ca o sa fac un atac de cord. Deja am probleme cu respirația, știți vreo metoda ceva sa îmi taie pofta de mâncare? Nu contează ce, poate fi pastile, orice. Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură.
Dacă știți ceva pastile spuneți-mi ca tot ce fac, o fac pe propria răspundere, îmi asum ceea ce fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iancutik a răspuns:

Cine nu e stresat in vremurile noastre? Intreaba doctorul de familie daca ai voie la medicamente pe baza de crom.Dar documenteaza-te ca nu e de joaca, de multe ori fac mai mult rau. Posibil depresia ta sa aiba o dereglare hormonala.Ce merge la altii tie iti poate face rau! Multa sanatate.

88 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pastile? Bai, depresia e de cacao, dar poti sa stai un pic si sa te gindesti foarte bine la un lucru foarte simplu: VREI SA MORI? VREI SA SUFERI SI FIZIC in viitor, si nu ma refer la suferinta gen m-am taiat pe mina/m-am zgiriat cu acul, ci suferinta de-aia care iti strica o gramada de functii vitale ca somnul sau digestia? Raspunsul la astea sunt aproape sigur ca e nu, asa ca incepe sa elimini manifestarile, chiar daca nu elimini problema. Uite, eu ieri am facut 116 flotari. Nu legate, serii de 20 si ultimele doua de 21 si 15. Stiu, nu e vreo mare performanta atletica, dar cu 3 luni in urma abia daca faceam vreo 11 legate, iar serii poate ca 2 pe zi, desi nu faceam serii. In fine, ideea e ca trebuie sa iti pui niste obiective care sa se bata in cap cu stresul si manifestarile lui. P.S. Mai detaliaza un pic DE CE esti stresat si cum crezi ca ai putea rezolva asta TU. Inainte sa venim noi cu idei.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Degeaba se gandeste ca nu poate face ceva, stiu cum e ca am trecut prin asta.
Stie si el ce zici tu.
Mda, si daca moare il doare in pix, depresia ia si motivatia, ia si vointa, si pasarea si multe, mecanismele psihice nu mai functioneaza cum zici tu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Crede-ma ca ma lupt cu lipsa de motivatie zi de zi, dar incet-incet o folosesc si in scopuri practice. Gen canalizez miserupismul depresiv in situatii in care altfel m-as fi impacientat/enervat, insa fara a fi inconstient/a o cauta cu luminarea.winking

Poate ai lipsa de motivatie dar nu ai depresie!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Eh, am mai multe, doar ca am luat-o frumos si am inceput sa elimin diverse manifestari. Originea depresiei nu prea am cum. De fapt nah, pana la medicamente eu cred ca e foarte important sa incepi sa mai analizezi trecutul tau si sa vezi cand cum si de ce s-au intimplat anumite chestii.

Bine ca poti, bravo!

| Mosotti a răspuns:

La mine a mers Cipralexul in doza de 5 mg, dat fiind ca stimuleaza si receptorii de serotonina 5HT2C printre altele, ar scade pofta de mancare, dar nu stiu daca merge la toti.
A mai mers si Lamotrigina 600 mg/zi in 4 doze pe si de 150 mg la distanta de 6 ore.

Americanii au scos medicamentul Belviq care asta facea, stimula receptorii aia si scadea tenta de a manca, deci s-au prins si ei de asta, eu am trait asta fara sa stiu de Belviq, am aflat dupa. Mi se pare ca l-au scos din comert ca avea efecte secundare mai nasoale.

Aia cu controleaza-te, etc, stiu ca nu merge, deci acest sfat ar fi inutil. Cine da sfatul asta e in afara subiectului, n-a trecut prin asta.
Si stiu ca iti vine sa mananci in special dulciuri cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Adkins):

Stiu ca nu te poti controla, ceilalti vorbesc in cazul cand sunt sanatosi si au mecanismele psihice sus gen vointa, motivatie, control, plus ca nu au pofta aia speciala.

Daca tot la fel mancai cu cip, inseamna ca la tine nu taie mancatul, aia e.

Daca poti sa te controlezi f bine, si eu sunt cu dulciurile, de ex ieri am mancat 15 clatite cu Nutella, 2633 Kcalorii. Am depasit cu 350 fata de cat ard, ca ard cam 2300-2350.
Daca puteai controla asa cum zici, nu mai puneai intrebarea asta zic eu, o faceai de mult cu controlul.

Aveam pofta de clatite cu Nutella, nu de fructe sau altele, dar daca tu poti de ce n-ai facut pana acu asta?! De ce a trebuit sa ajungi aici ca sa faci asta?! Ca daca poti acu, puteai si inainte zic eu, dat fiind ca starea ta e aceiasi.
Am mai luat 3 kile in ultimul timp de la 71 la 74 la 1, 7 m, dar nu-mi fac problema ca alterneaza pofta si foame, uneori e mica de la sine, alteori nu, si se mai echilibreaza, mai slabesc, dar nu ca ma abtin, put si simplu nu mai simt tenta sa mananci asa.

Pai aia zic, ca nu poti sta deoparte fata de mancare si e tot una, ca Kcal sunt Kcal, ca sunt din dulciuri sau din ce or fi.

Nu, sa nu le dea dumnezeu ca nu e bine sa doresti raul cuiva.
Insa pana nu se studiaza domeniu, pana nu se studiaza cum actioneaza medicatia, sau pana nu se trece prin asta, ori ambele, nu se poate vorbi.
Si chiar daca nu scrie ce zic eu undeva, se trag concluzii din cele citite, din informatiile acumulate, eu asa am facut. Bine, eu am si trecut prin asta.

| NumeUtilizatorMyAss a răspuns (pentru Adkins):

Frumos din parte ta! Problema ta este caracterul de fapt. Sper să-ți dea Dzeu unul care sa te ajute cu problema pe care o ai.

| Frank51 a răspuns:

De unde esti? Poate punem de-un pahar de vorba happy

| Frank51 a răspuns (pentru Adkins):

Am inteles. Sti cum e cu slabitul, cu cat incerci mai mult cu atat este mai greu de controlat, de asta eu mi-am facut un plan mai complicat:

- mers pe jos 12km pe zi(400kcal + ca pierd cam 2 ore din zi)
- sala de 2-3 ori pe saptamana(aici pierd 3 ore pe sapt, 600kcal)
- mananc doar mancare gatita
- obligatoriu ciorba zilnic
- obligatoriu legume zilnic
- iaurt degresat zilnic
- fara fastfood
- am voie dulciuri daca sunt in cantitati mici(de ex imi cumpar napolitane la 34gr, si mananc doar atat in ziua respectiva)

Per total nu trebuie sa fi atat de restrictiv, poti sa mananci si chestii interzise daca o faci rar, nu-i un capat de tara, important este sa iti ocupi timpul cu altceva, si sa nu incerci sa controlezi la maxim, adica in caz ca ai cedat si ai mancat o prajitura nu-i nicio problema, important este sa nu se intample zilnic big grin

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Si el crezi ca nu stia astea? Stie dar nu poate face asta.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate face asta. Crezi că pentru restul ne este ușor? Deloc. Seara simt că mor dacă nu mănânc ceva dulce, și încerc să mă abțin, reușesc de 2-3 ori pe săptămână, iar când cedez măcar sunt atent la cantități. Dacă își ocupă timpul cu cap, nu va avea când să mănânce, totul e să îți faci planul și să te ți de el, și nu veni cu scuza asta cu depresia, dacă ești depresiv nu îți mai pasă de nimic, lui încă îi pasă.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Ideea e sa nu-ti vina sa mananci, nu sa te abtii, si te abtii ca vrei asta, depresia la el ii ia si vointa si motivatia.
Nu ar avea cand sa manance, pe mine ma scoala si din somn cand am pofta aia, stai tu linistit ca nu e de gluma.
Ii pasa dar nu destul! Ca daca ii pasa destul facea de mult asta.

Daca putea nu mai ajungea in aceasta situatie.
Dar de ex eu cand luam cipralex, ma trimisese bunica sa-i iau un cremshnit si doar cand intram in cofetarie imi venea sa vars, ma simteam ca si cum mancasem 5 din alea.
Si doar asa ma mentin, cand in mod natural nu imi vine si asa e cel mai bine ca nu ma chinuie si e sustenabil pe termen lung.

| alina2k18 a răspuns:

Muta-te cu mine si RAY si ne ingrasam toti 3!
winking
laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru Adkins):

Nici o parere puiut, am slabit 37 kg in 6 luni cu dieta Dukan de la 100 la 63 kg, asa la inceput de pandemiewinking de pe 8 martie 2020 pana in septembrie 2020, haw!

Vezi ca si eu si Ray am depasit categoria grea 90+ kg laughing nu stiu cum ne ridici pana la geam pe amandoi daca ne ingrasam laughing ca suntem cam grei laughing

Am 1.72 m.
Pai am bagat in mine de am pus 25 kg in 3luni laughing si de la 75kg cat aveam si eram okeiut tinand cont ca nu am sani mari laughing si nici nu mai sunt o pustoaica laughing am atins suta in timp record laughing doar ca nu aratam asa mare, nimeni nu ar fi zis ca am 100, aratam de 80-85 gen laughing daca aveam 1.65m eram butoi mergator laughing

Iti dai seama ca nu m-am mentinut la 63 ce mama dracu laughing am 68 si zic si dimineata si seara saru-mana Doamne mancati-as pl ta laughing))))
La 63 arat f bine dar e bine si asa ca sunt normoponderala si la 68 si nu am dat in vreun diabet sau vreun ficat gras.
Ma mai ingras doar platita laughing

Mersi puiut, dar eu pe timp de pandemie am slabit nu ingrasat.
Da, a fost ambitia mare, stiam ca in 6 luni o sa slabesc si eu doar numaram zilele laughing pe mine m-a ajutat f mult asta, am zis ca nu mor 6 luni din viata sa-mi dau un reset.
Eu iti doresc succes daca te apuci de vreun regim, daca am reusit eu care sunt lacoma la mancare si ma satisface doar CANTITATEA indiferent ca e vorba de paine/cartofi/ciocolata/etc oricine poatewinking

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Treceți pe high protein și fassting și va veți simți bine, la ora 7 am băgat un snitel de curcan =250 de calori, 50 gr proteine, acum la ora 3 bag lapte cu ovăz și un pamelo rosu primul din viata mea

| RAY a răspuns (pentru Adkins):

Dar tu chiar crezi ca ne poți arunca?

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Începi cu patiseria acum, multe calori Alina.

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Sunt asa bune sad calde din cuptor, azi am mancat cu capsunici laughing
Cheat day smug)

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Conteaza care Kcal bagi, nu conteaza ce dieta foloseste, si nu conteaza ca baga carbo sau nu, poate baga si doar carbo si slabeste daca are deficit caloric.
Trebuie sa existe echilibru intre lipide, proteine si carbo, iar carbo trebuie sa fie 50 % din dieta.

Cum a ajuns, a mancat mai mult decat trebuia.
Eu la 1, 7 m-am ajuns la 90 kile tot asa ca de la depresie aveam o pofta nebuna si o foame exagerata de nu puteam sa o alung, si mai ales de mancaruri gustoase si grele, gen cartofi prajiti cu copanele, dulciuri.
Daca mancam altceva nu eram satisfacut si ma irita.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am introdus hrișcă in dieta. Citind pe net despre hrișcă am aflat ca e buna si pentru slăbit. Căuta si citește poate te ajuta nu numai la slăbit dar si sa te menții la o greutate normala.

| StrongHeart a răspuns:

Depresia trebuie sa o controlezi, cat sa nu iti afecteze stilul de viata, cat mananci, cat dormi si pentru asta ai nevoie de o rutina.Dar asta e un alt subiect.
Uite un sfat simplu.Incearca sa mananci atat cat sa te saturi si apoi sa bei foarte multa apa in timpul zilei.
Daca bei multa apa nu o sa mai simti foamea asa intens, am testat lucrul asta si functioneaza.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu poate controla depresia fara un tratament adecvat pe care deocamdata nu-l are.

| UnDiavol a răspuns:

Dorm ziua 4 5 ore pe zi ziua și o sate simți mai bine eu asta fac si seara plimbate in parc sau comunica cu Vecini uitate la un film cam astea ar fi sfaturile mele frate asta fac eu bine mai ieșit si cu cei mici in parc mai ies ma plimb pe unde am copilărit și atâta

Ai grija frate

| NumeUtilizatorMyAss a răspuns:

Nu e nevoie de pastile. Trebuie sa ți faci meniul în fiecare zi și aportul caloric sa nu fie mai mic de 1200 de calorii și mai mare de 1350, max 1400 / zi. La început îți va fi greu 2-3 săptămâni, apoi devine un stil de viata. Nu mănânci de supărare și singurătate, mănânci pentru ca ai găsit repede scuza asta, ca ești manacios/a și pentru ca nu te duce mintea sa faci altceva cu timpul asta în care tot mănânci și mănânci. Pune-te pe calculat calorii dacă nu ai ce face.
Mult succes!

| Mosotti a răspuns (pentru NumeUtilizatorMyAss):

Nu merge ce zici tu, eu am trecut prin asta si stiu cum e, ai o pofta de nu se poate. Ce zici tu merge la oamenii sanatosi, el are si depresie si aia agraveaza asta, se si stie ca le deficit de serotonina apare pofta mai mare de dulciuri.
Ce zici tu stia si el sa faca.

| NumeUtilizatorMyAss a răspuns (pentru Mosotti):

Numai 15 kg în ultimile 6 luni am slăbit asa. Și da, stăteam cu ochii pe ceas imediat după masa sa vad când e următoarea. După cam 3 săptămâni m-am obișnuit. Este cea mai buna și sănătoasă metoda. Nu ne spune ca nu putem sau ca suntem pe dinafara pentru ca nu a funcționat la tine.

Nu intelegi, tu nu ai avut depresie sa stii cum este, a functionat la tine ca nu ai avut asa ceva, cand ai depresii simti altceva, tu ai putut, n-am zic ca n-ai putut ca esti sanatos si era altceva,
Plus ca aveai motivatia, vointa sus cum e si normal.

| NumeUtilizatorMyAss a răspuns (pentru Mosotti):

Depresia este altceva decât vreți voi sa spuneți acolo. La depresie nu se mănâncă asa cum ați văzut prin filme. La depresie dispare pofta de mâncare. Se ascunde pe după scuze, nu are nici o depresie. Cu toții avem probleme, unii alegem sa le rezolvam.

Corect! Adevarul este ca la majoritatea depresivilor scade pofta, insa la unii urca. Are depresie si inca severa.
Vorbesti in afara situatiei fara sa cunosti, fara sa treci prin asta.

Cu siguranță e mai bine sa mori decât sa recunoști, nu-i asa? Treci peste cât de analfabet s-ar putea sa fiu, încearcă sa nu ma mai ataci. Ai cerut ajutor, ți-am zis părerea mea. Nu ma interesează deloc despre cat crezi tu ca sunt de educat sau nu. Nu am întrebat pe nimeni ce crede despre mine. Te face sa te simți mai bine faptul ca jignești?

Depune un efort și singur și gândește-te ce ai putea sa recunoști.
Bafta!

Guess what: sa vezi cum e sa îți moara ambii. Unul la începutul anului, altul la sfârșit. Ești tare de tot cu injuriile astea. Îți dai seama ca de tine mi se rupea mie... Hai sa plângem toți și sa ne declaram depresivi. Ma rog! Bafta!

Oh Doamne, 3 sferturi din populație are depresie. E parte din viata. Nu vrei sa treci peste faza în care vrei sa ma educi?

Poate erau și ei niște rahati cu ochi ca tine...

" Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură." dacă nu e depresia poate ești NeFe și gata.

Bine. Pa!

| Februar30 a răspuns:

Ia o pauza de la mancat si vezi cum te simti (post negru).

| Februar30 a răspuns (pentru Adkins):

Eu asa mi-am "tratat" mancatul necontrolat, cu post negru. De suplimente nu stiu. Cred ca si sportul ajuta, de orice fel.
Mai ajuta si meditatia, o sa iti trimit mai multe informatii despre asta. Sper sa fii interesat happy

Nu se mananca nimic. Tii atat cat vrei si cat poti. Poti sa incepi treptat. Sari peste o masa, apoi alta data nu mananci o zi, apoi jungi la doua zile.

Nu e chiar asa sadic cum suna. E mai greu pana te obisnuiesti.
Despre sportul cu fetitele nu ma pronunt laughing

Pe 23 se deschid, hai la xfitnnes pe calea torontalulii

Faza e sa vb cu doctorul dacă poți

Anexitatea

| HotshotV a răspuns:

Dacă aș fi in locul tău, ce mi-ai recomanda să fac?

| HotshotV a răspuns (pentru Adkins):

Aici cu toti suntem amatori, Tu ai nevoie de un profesionist in depresi

| aleee5262 a răspuns:

Incearca sa nu te mai stresezi ca nu merita pentru nimeni si nimic in lume. Sanatatea ta e pe primul loc. Incearca sa faci exercirii, sa iesi sa te plimbi si sa mananci sanatos (ovaz, fructe, legume... Chestii sanatoase) si asa nu o sa te ingrasi. Incearca sa ascunzi sau sa nu mai cumperi chipsuri ca asa creieru iti cere si e normal sa vrei sa mananci. Traieste ti viata si nu te stresa de parerile altora, fa sport ca te bine dispune si o sa iti revi sigur! Vorbeste cu un pshiholog daca ai nevoie?