| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o situație grava și nu știu cum sa o depășesc, mănânc enorm de mult din cauza stresului, nu am control, deja m-am îngrășat rău și cât de curând presimt ca o sa fac un atac de cord. Deja am probleme cu respirația, știți vreo metoda ceva sa îmi taie pofta de mâncare? Nu contează ce, poate fi pastile, orice. Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură.
Dacă știți ceva pastile spuneți-mi ca tot ce fac, o fac pe propria răspundere, îmi asum ceea ce fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iancutik a răspuns:

Cine nu e stresat in vremurile noastre? Intreaba doctorul de familie daca ai voie la medicamente pe baza de crom.Dar documenteaza-te ca nu e de joaca, de multe ori fac mai mult rau. Posibil depresia ta sa aiba o dereglare hormonala.Ce merge la altii tie iti poate face rau! Multa sanatate.

89 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cumpără o varză mare, toacă. Pune pe ea o lingură de ulei și zeamă de lămâie. Consumă fără pâine tot, în loc de pastilă de slăbire. Ieftin.

| Mosotti a răspuns:

La mine a mers Cipralexul in doza de 5 mg, dat fiind ca stimuleaza si receptorii de serotonina 5HT2C printre altele, ar scade pofta de mancare, dar nu stiu daca merge la toti.
A mai mers si Lamotrigina 600 mg/zi in 4 doze pe si de 150 mg la distanta de 6 ore.

Americanii au scos medicamentul Belviq care asta facea, stimula receptorii aia si scadea tenta de a manca, deci s-au prins si ei de asta, eu am trait asta fara sa stiu de Belviq, am aflat dupa. Mi se pare ca l-au scos din comert ca avea efecte secundare mai nasoale.

Aia cu controleaza-te, etc, stiu ca nu merge, deci acest sfat ar fi inutil. Cine da sfatul asta e in afara subiectului, n-a trecut prin asta.
Si stiu ca iti vine sa mananci in special dulciuri cred.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am luat și eu cipralex, nu știu era ineficient pe depresie și tot la fel mâncăm. Dulciuri mănânc de mic, mănânc multa mâncare de la fast food, și nu prea ma pot controla, in vremuri stresante ca astea e cam complicat sa nu fi stresat. Dulciuri da, dar nu mai mănânc ca înainte, am o ciocolata mare de milka și nu prea m-am atins de ea, în schimb mănânc multe prăjituri în ultima vreme. Maine vreau sa închei acest măcel culinar și sa consum fructe fiindcă am uitat complet de existenta lor. Deși sunt conștient ca îmi face rău acest exces eu tot continui sa mănânc ca un prost. Eu sunt singurul din familie care sunt cu dulciurile restul au alte vicii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu te poti controla, ceilalti vorbesc in cazul cand sunt sanatosi si au mecanismele psihice sus gen vointa, motivatie, control, plus ca nu au pofta aia speciala.

Daca tot la fel mancai cu cip, inseamna ca la tine nu taie mancatul, aia e.

Daca poti sa te controlezi f bine, si eu sunt cu dulciurile, de ex ieri am mancat 15 clatite cu Nutella, 2633 Kcalorii. Am depasit cu 350 fata de cat ard, ca ard cam 2300-2350.
Daca puteai controla asa cum zici, nu mai puneai intrebarea asta zic eu, o faceai de mult cu controlul.

Aveam pofta de clatite cu Nutella, nu de fructe sau altele, dar daca tu poti de ce n-ai facut pana acu asta?! De ce a trebuit sa ajungi aici ca sa faci asta?! Ca daca poti acu, puteai si inainte zic eu, dat fiind ca starea ta e aceiasi.
Am mai luat 3 kile in ultimul timp de la 71 la 74 la 1, 7 m, dar nu-mi fac problema ca alterneaza pofta si foame, uneori e mica de la sine, alteori nu, si se mai echilibreaza, mai slabesc, dar nu ca ma abtin, put si simplu nu mai simt tenta sa mananci asa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

La dulciuri ma refeream, pot sta la distanta de dulciuri careva luni.la mâncat fast food nu reușesc sau mâncare gătită, de multe ori comand noaptea la 12 mâncare, în ultima vreme nu o mai fac.de dulciuri aproape m-am plictisit. Era înainte pastila albastra sau nu mai știu cum se cheama slabeai dar au murit multe persoane de la aceasta pastila.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia zic, ca nu poti sta deoparte fata de mancare si e tot una, ca Kcal sunt Kcal, ca sunt din dulciuri sau din ce or fi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sau găsit toți analfabeții sa comenteze ce e depresia, ei știu mai bine ca medicii psihiatrii, toți prostii se cred omniscienti acum, ca le știu ei pe toate dar sunt prosti de put. Mai era încă un retardat ce spunea ca e o concepție depresia alt idiot. Sper sa le de a și lor Dumnezeu aceasta boala sa nu se mai poată da jos din pat sa ii vad atunci ce mai comentează.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sa nu le dea dumnezeu ca nu e bine sa doresti raul cuiva.
Insa pana nu se studiaza domeniu, pana nu se studiaza cum actioneaza medicatia, sau pana nu se trece prin asta, ori ambele, nu se poate vorbi.
Si chiar daca nu scrie ce zic eu undeva, se trag concluzii din cele citite, din informatiile acumulate, eu asa am facut. Bine, eu am si trecut prin asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frumos din parte ta! Problema ta este caracterul de fapt. Sper să-ți dea Dzeu unul care sa te ajute cu problema pe care o ai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pastile? Bai, depresia e de cacao, dar poti sa stai un pic si sa te gindesti foarte bine la un lucru foarte simplu: VREI SA MORI? VREI SA SUFERI SI FIZIC in viitor, si nu ma refer la suferinta gen m-am taiat pe mina/m-am zgiriat cu acul, ci suferinta de-aia care iti strica o gramada de functii vitale ca somnul sau digestia? Raspunsul la astea sunt aproape sigur ca e nu, asa ca incepe sa elimini manifestarile, chiar daca nu elimini problema. Uite, eu ieri am facut 116 flotari. Nu legate, serii de 20 si ultimele doua de 21 si 15. Stiu, nu e vreo mare performanta atletica, dar cu 3 luni in urma abia daca faceam vreo 11 legate, iar serii poate ca 2 pe zi, desi nu faceam serii. In fine, ideea e ca trebuie sa iti pui niste obiective care sa se bata in cap cu stresul si manifestarile lui. P.S. Mai detaliaza un pic DE CE esti stresat si cum crezi ca ai putea rezolva asta TU. Inainte sa venim noi cu idei.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Degeaba se gandeste ca nu poate face ceva, stiu cum e ca am trecut prin asta.
Stie si el ce zici tu.
Mda, si daca moare il doare in pix, depresia ia si motivatia, ia si vointa, si pasarea si multe, mecanismele psihice nu mai functioneaza cum zici tu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Crede-ma ca ma lupt cu lipsa de motivatie zi de zi, dar incet-incet o folosesc si in scopuri practice. Gen canalizez miserupismul depresiv in situatii in care altfel m-as fi impacientat/enervat, insa fara a fi inconstient/a o cauta cu luminarea.winking

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate ai lipsa de motivatie dar nu ai depresie!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Eh, am mai multe, doar ca am luat-o frumos si am inceput sa elimin diverse manifestari. Originea depresiei nu prea am cum. De fapt nah, pana la medicamente eu cred ca e foarte important sa incepi sa mai analizezi trecutul tau si sa vezi cand cum si de ce s-au intimplat anumite chestii.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bine ca poti, bravo!

| Frank51 a răspuns:

De unde esti? Poate punem de-un pahar de vorba happy

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Sorry man nu ma împrietenesc cu userii de pe TPU, deși tu ești un user inteligent, sunt interesat doar sa slăbesc și atât, nu mai sunt interesat deocamdată de nimic, viata mea e în pericollaughing

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Sti cum e cu slabitul, cu cat incerci mai mult cu atat este mai greu de controlat, de asta eu mi-am facut un plan mai complicat:

- mers pe jos 12km pe zi(400kcal + ca pierd cam 2 ore din zi)
- sala de 2-3 ori pe saptamana(aici pierd 3 ore pe sapt, 600kcal)
- mananc doar mancare gatita
- obligatoriu ciorba zilnic
- obligatoriu legume zilnic
- iaurt degresat zilnic
- fara fastfood
- am voie dulciuri daca sunt in cantitati mici(de ex imi cumpar napolitane la 34gr, si mananc doar atat in ziua respectiva)

Per total nu trebuie sa fi atat de restrictiv, poti sa mananci si chestii interzise daca o faci rar, nu-i un capat de tara, important este sa iti ocupi timpul cu altceva, si sa nu incerci sa controlezi la maxim, adica in caz ca ai cedat si ai mancat o prajitura nu-i nicio problema, important este sa nu se intample zilnic big grin

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Si el crezi ca nu stia astea? Stie dar nu poate face asta.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate face asta. Crezi că pentru restul ne este ușor? Deloc. Seara simt că mor dacă nu mănânc ceva dulce, și încerc să mă abțin, reușesc de 2-3 ori pe săptămână, iar când cedez măcar sunt atent la cantități. Dacă își ocupă timpul cu cap, nu va avea când să mănânce, totul e să îți faci planul și să te ți de el, și nu veni cu scuza asta cu depresia, dacă ești depresiv nu îți mai pasă de nimic, lui încă îi pasă.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Ideea e sa nu-ti vina sa mananci, nu sa te abtii, si te abtii ca vrei asta, depresia la el ii ia si vointa si motivatia.
Nu ar avea cand sa manance, pe mine ma scoala si din somn cand am pofta aia, stai tu linistit ca nu e de gluma.
Ii pasa dar nu destul! Ca daca ii pasa destul facea de mult asta.

Daca putea nu mai ajungea in aceasta situatie.
Dar de ex eu cand luam cipralex, ma trimisese bunica sa-i iau un cremshnit si doar cand intram in cofetarie imi venea sa vars, ma simteam ca si cum mancasem 5 din alea.
Si doar asa ma mentin, cand in mod natural nu imi vine si asa e cel mai bine ca nu ma chinuie si e sustenabil pe termen lung.

| alina2k18 a răspuns:

Muta-te cu mine si RAY si ne ingrasam toti 3!
winking
laughing

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Nu as putea trai cu doua persoane care asculta manele, vas arunca pe geam pe aman2happy

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Ce părere ai drăguțo despre acest produs?
https://geniusnutrition.ro/......urn-90caps

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici o parere puiut, am slabit 37 kg in 6 luni cu dieta Dukan de la 100 la 63 kg, asa la inceput de pandemiewinking de pe 8 martie 2020 pana in septembrie 2020, haw!

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pff cum ai ajuns la performanta sa ajungi sa fi asa grasa? Cam atât am eu acum dar eu sunt puțin înalt, tu nu cred ca ai mai mult de 1, 65 cm înălțime

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca si eu si Ray am depasit categoria grea 90+ kg laughing nu stiu cum ne ridici pana la geam pe amandoi daca ne ingrasam laughing ca suntem cam grei laughing

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pai puneți o poza cu tine sa te vedem big grin nu ai curaj happy eu mi-am pus de atâtea ori... nu înțeleg de ce va ascundeți atât, prea o ardeți undercover

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 1.72 m.
Pai am bagat in mine de am pus 25 kg in 3luni laughing si de la 75kg cat aveam si eram okeiut tinand cont ca nu am sani mari laughing si nici nu mai sunt o pustoaica laughing am atins suta in timp record laughing doar ca nu aratam asa mare, nimeni nu ar fi zis ca am 100, aratam de 80-85 gen laughing daca aveam 1.65m eram butoi mergator laughing

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pai ai zis ca ai 63 te ridic într o mana crede-mălaughing sunt overeem nu oricine, pai aveți grija sa nu va îngrășați, plănuiesc sa comit crima perfecta cu voi doi, nu ma dezamăgiți

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Inseamna ca stai bine cu dinarii dacă pe timp de pandemie ai mâncat asa mult când alții nu aveau nici după ce bea apa.1, 72 și 63 de kg, ioi ești numai buna de luat. Ai slăbit enorm ar trebui sa intri în Guinness book.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca nu m-am mentinut la 63 ce mama dracu laughing am 68 si zic si dimineata si seara saru-mana Doamne mancati-as pl ta laughing))))
La 63 arat f bine dar e bine si asa ca sunt normoponderala si la 68 si nu am dat in vreun diabet sau vreun ficat gras.
Ma mai ingras doar platita laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi puiut, dar eu pe timp de pandemie am slabit nu ingrasat.
Da, a fost ambitia mare, stiam ca in 6 luni o sa slabesc si eu doar numaram zilele laughing pe mine m-a ajutat f mult asta, am zis ca nu mor 6 luni din viata sa-mi dau un reset.
Eu iti doresc succes daca te apuci de vreun regim, daca am reusit eu care sunt lacoma la mancare si ma satisface doar CANTITATEA indiferent ca e vorba de paine/cartofi/ciocolata/etc oricine poatewinking

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pai îți cumpăr eu 2-3 shaorme pe zi și cioco și cola/pepsi sa ajungi la 100 din nou si îți dau și 50 de lei pe zi dar faci jurăminte ca nu o sa mai dai nici un kg în minus. happy

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Acum ca ai slăbit poți sa te buricesti pe manele rolling on the floor
https://youtu.be/FcazdKIDisY

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Treceți pe high protein și fassting și va veți simți bine, la ora 7 am băgat un snitel de curcan =250 de calori, 50 gr proteine, acum la ora 3 bag lapte cu ovăz și un pamelo rosu primul din viata mea

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu chiar crezi ca ne poți arunca?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai degrabă ma arunc eu.

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Începi cu patiseria acum, multe calori Alina.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Iar o sa ajungi la 100 de kg și va trebui sa schimbi din 2 în 2 luni salteaua rolling on the floor

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Sunt asa bune sad calde din cuptor, azi am mancat cu capsunici laughing
Cheat day smug)

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Conteaza care Kcal bagi, nu conteaza ce dieta foloseste, si nu conteaza ca baga carbo sau nu, poate baga si doar carbo si slabeste daca are deficit caloric.
Trebuie sa existe echilibru intre lipide, proteine si carbo, iar carbo trebuie sa fie 50 % din dieta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a ajuns, a mancat mai mult decat trebuia.
Eu la 1, 7 m-am ajuns la 90 kile tot asa ca de la depresie aveam o pofta nebuna si o foame exagerata de nu puteam sa o alung, si mai ales de mancaruri gustoase si grele, gen cartofi prajiti cu copanele, dulciuri.
Daca mancam altceva nu eram satisfacut si ma irita.

| StrongHeart a răspuns:

Depresia trebuie sa o controlezi, cat sa nu iti afecteze stilul de viata, cat mananci, cat dormi si pentru asta ai nevoie de o rutina.Dar asta e un alt subiect.
Uite un sfat simplu.Incearca sa mananci atat cat sa te saturi si apoi sa bei foarte multa apa in timpul zilei.
Daca bei multa apa nu o sa mai simti foamea asa intens, am testat lucrul asta si functioneaza.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu poate controla depresia fara un tratament adecvat pe care deocamdata nu-l are.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am introdus hrișcă in dieta. Citind pe net despre hrișcă am aflat ca e buna si pentru slăbit. Căuta si citește poate te ajuta nu numai la slăbit dar si sa te menții la o greutate normala.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

După ce te am jignit de atâtea ori, mai ai bunătatea sa îmi sari în ajutor? Hmm ești o scumpa de femeie dar sa ști ca nu mi am schimbat părerea despre diagnosticul tăuhappy nu îmi răspunde, te pup, o seara minunata sa ai asa ca tinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nevoie de pastile. Trebuie sa ți faci meniul în fiecare zi și aportul caloric sa nu fie mai mic de 1200 de calorii și mai mare de 1350, max 1400 / zi. La început îți va fi greu 2-3 săptămâni, apoi devine un stil de viata. Nu mănânci de supărare și singurătate, mănânci pentru ca ai găsit repede scuza asta, ca ești manacios/a și pentru ca nu te duce mintea sa faci altceva cu timpul asta în care tot mănânci și mănânci. Pune-te pe calculat calorii dacă nu ai ce face.
Mult succes!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merge ce zici tu, eu am trecut prin asta si stiu cum e, ai o pofta de nu se poate. Ce zici tu merge la oamenii sanatosi, el are si depresie si aia agraveaza asta, se si stie ca le deficit de serotonina apare pofta mai mare de dulciuri.
Ce zici tu stia si el sa faca.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Numai 15 kg în ultimile 6 luni am slăbit asa. Și da, stăteam cu ochii pe ceas imediat după masa sa vad când e următoarea. După cam 3 săptămâni m-am obișnuit. Este cea mai buna și sănătoasă metoda. Nu ne spune ca nu putem sau ca suntem pe dinafara pentru ca nu a funcționat la tine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intelegi, tu nu ai avut depresie sa stii cum este, a functionat la tine ca nu ai avut asa ceva, cand ai depresii simti altceva, tu ai putut, n-am zic ca n-ai putut ca esti sanatos si era altceva,
Plus ca aveai motivatia, vointa sus cum e si normal.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Depresia este altceva decât vreți voi sa spuneți acolo. La depresie nu se mănâncă asa cum ați văzut prin filme. La depresie dispare pofta de mâncare. Se ascunde pe după scuze, nu are nici o depresie. Cu toții avem probleme, unii alegem sa le rezolvam.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Adevarul este ca la majoritatea depresivilor scade pofta, insa la unii urca. Are depresie si inca severa.
Vorbesti in afara situatiei fara sa cunosti, fara sa treci prin asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti analfabet funcțional man nu te supăra, se vede ca habar nu ai și nici nu te ai documentat ce este depresia, esti ignorant și prost rău dacă crezi ca ma ascund după scuze, când depresia mi o furat ani din viata, ma izolat de oameni, nu e cum crezi tu ca nu mănânci e și invers mănânci de rupi dar dacă erai documentat știai asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranță e mai bine sa mori decât sa recunoști, nu-i asa? Treci peste cât de analfabet s-ar putea sa fiu, încearcă sa nu ma mai ataci. Ai cerut ajutor, ți-am zis părerea mea. Nu ma interesează deloc despre cat crezi tu ca sunt de educat sau nu. Nu am întrebat pe nimeni ce crede despre mine. Te face sa te simți mai bine faptul ca jignești?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce sa recunosc oligofrenule? Ți am spus clar ca ești analfabet funcțional și habar nu ai ce este depresia și te rog sa nu mai îmi răspunzi ca ești pe lângă subiect, nu am nevoie de răspunsuri ignorante și eronate de la toți analfabeții si inculții. Dacă tu consideri ca nu am depresie atunci sper sa îți moara mama de la covid cu mi o murit mie de Crăciun și atunci sa te vad dacă mai ești asa ignorant! Prostu' ****, nu comenta ceva ce nu ști vezi ți de treaba.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depune un efort și singur și gândește-te ce ai putea sa recunoști.
Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depune un efort și încearcă sa nu mai fi un idiot, știu ca poti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Guess what: sa vezi cum e sa îți moara ambii. Unul la începutul anului, altul la sfârșit. Ești tare de tot cu injuriile astea. Îți dai seama ca de tine mi se rupea mie... Hai sa plângem toți și sa ne declaram depresivi. Ma rog! Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa fii lămurit

Simptomele depresiei
Ati experimentat unele din aceste stari timp de cel putin 2 saptamani?

Lipsa de somn sau prea mult somn
Lipsa de energie
Pierderea poftei de mancare sau pofta de mancare exagerata
Scaderea libidoului
Capacitate reduse de concentrare
Tendinta de a plange cu usurinta
Tristete
Ganduri negative, senzatia ca „nu are nici un rost sa traiti"
Sentiment de vinovatie
Reactii incetinite
Daca da, atunci e posibil sa fiti depresiv.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ești declarat analfabet funcțional e mai răuwinking noroc!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oh Doamne, 3 sferturi din populație are depresie. E parte din viata. Nu vrei sa treci peste faza în care vrei sa ma educi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tâmpitule aici vorbeam de pofta excesiva nu de depresia mea, eu nu ma plâng de depresie, de moarte de nimic. Ti am explicat ca ești analfabet funcțional și nu înțelegi aceasta boala, sunt multe tipuri de depresii dar tu cum ești analfabet nu ști acest lucru ca sunt oameni internați la psihiatrie din cauza depresiei. Nu toți au depresii severe, sunt n tipuri de depresii care îți fura toată motivația, energia, interesul, te izolează, e o boala nu ceva peste care poți trece cu atâta ușurință, sunt oameni afectați și fizic de la depresie, sau sinucis atâția oameni care aveau depresie crezi ca sau sinucis de bine ce le era? Tu realizezi cat ești de idiot? Nu pot sa trec peste ignoranta și tâmpenia unor oameni reduși mintali.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate erau și ei niște rahati cu ochi ca tine...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Menționez ca din cauza depresiei și a singurătății mi se întâmplă sa mănânc peste măsură." dacă nu e depresia poate ești NeFe și gata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite deșteptule

https://www.google.com/......https?/url
Acum realizezi ca ești analfabet funcțional?

Astia au ajuns la nebuni de când e pandemia, de 2 ani. sindrom depresiv deci ăștia sunt mult mai vulnerabili ca mine, gândește-te ca eu am de 15 ani nu de 2 ani ca aia ca să îți dai seama cât ești de prost, eu am reușit sa o controlez aia nu au putut și au ajunși unde au ajuns.tu realizezi dacă aia aveau 15 ani și nu 2 ani de care ori se sinucideau? Dacă după 1 an jumate au ajuns în halul asta? Nici nu înțeleg de ce îmi bat capul cu tine nu e de mirare ca ai ajuns orfan.
E vorba de vulnerabilitate genetica omule, unii trec relativ ușor peste unele traume și își revin fast alții își revin mai greu sau rămân afectați toată viata asa cum ești tu ca ți ai pierdut mințile vad. Este strict vorba despre genetica fiecăruia. Ti am și demonstrat ca ești prost cu dovezi ca ziceai ca nu ai cum sa mănânci excesiv, chiar nu realizezi cât ești de penal man?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine. Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă aș fi in locul tău, ce mi-ai recomanda să fac?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa mergi la sala.da sălile sunt închise o luna și ceva. Singura metoda ar fi sa alerg în aer liber dar am probleme cu coloana, chestia e ca depresia imi fura toată motivația și energia, acum de exemplu sunt ok, peste câteva ore sau mâine din nou sunt foarte trist, e imposibil de controlat, lumea nu înțelege ce este depresia cronica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aici cu toti suntem amatori, Tu ai nevoie de un profesionist in depresi

| UnDiavol a răspuns:

Dorm ziua 4 5 ore pe zi ziua și o sate simți mai bine eu asta fac si seara plimbate in parc sau comunica cu Vecini uitate la un film cam astea ar fi sfaturile mele frate asta fac eu bine mai ieșit si cu cei mici in parc mai ies ma plimb pe unde am copilărit și atâta

Ai grija frate

| anonim_4396 explică (pentru UnDiavol):

Mersi draga, am vecini de rahat, nu am prieteni nu mai am nimic, nici cu familia nu prea vorbesc sunt pe ultimul episod

| Februar30 a răspuns:

Ia o pauza de la mancat si vezi cum te simti (post negru).

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Pai am menționat ca nu ma interesează consecințele dar nu pot, tot îmi vine sa mănânc din lipsa de ocupație e evident, sedentarismul ma rupt.

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Ce părere ai man despre acest produs pentru tăierea poftei de mâncare?
https://geniusnutrition.ro/......urn-90caps

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asa mi-am "tratat" mancatul necontrolat, cu post negru. De suplimente nu stiu. Cred ca si sportul ajuta, de orice fel.
Mai ajuta si meditatia, o sa iti trimit mai multe informatii despre asta. Sper sa fii interesat happy

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

În post negru nu se msi mănâncă nimic sau ce se mănâncă? Cât timp trebuie ținut postul?

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Postat negru? Hmm frate tu încerci subtil sa ma direcționezi spre calea pocăinței sau?rolling on the floor am voie sa mai merg la vagaboante? : ))

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se mananca nimic. Tii atat cat vrei si cat poti. Poti sa incepi treptat. Sari peste o masa, apoi alta data nu mananci o zi, apoi jungi la doua zile.

| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Ce sadic ești man : ))

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa sadic cum suna. E mai greu pana te obisnuiesti.
Despre sportul cu fetitele nu ma pronunt laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe 23 se deschid, hai la xfitnnes pe calea torontalulii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

O sa mai ma gândesc man happy mersi de invitație.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e sa vb cu doctorul dacă poți

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce sa pot man? Ce doctor?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Anexitatea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu mai am probleme asa serioase, ies în oraș în ultima vreme peste tot. nu e nevoie de acordul lui pentru asa ceva, dacă era vorba de epilepsie atunci era altceva. Mai degrabă neurologul ca am probleme cu coloana

| aleee5262 a răspuns:

Incearca sa nu te mai stresezi ca nu merita pentru nimeni si nimic in lume. Sanatatea ta e pe primul loc. Incearca sa faci exercirii, sa iesi sa te plimbi si sa mananci sanatos (ovaz, fructe, legume... Chestii sanatoase) si asa nu o sa te ingrasi. Incearca sa ascunzi sau sa nu mai cumperi chipsuri ca asa creieru iti cere si e normal sa vrei sa mananci. Traieste ti viata si nu te stresa de parerile altora, fa sport ca te bine dispune si o sa iti revi sigur! Vorbeste cu un pshiholog daca ai nevoie?