| Smmo a întrebat:

Nu e zi sa nu vad pe cineva cu o sticla de plastic in mana. Am acceptat plasticul cu reticenta majoritatea, dar am facut asta din motive de comoditate. De un timp a aparut alta varianta de care nu stiu cat suntem de constienti si cati producatori ne informeaza de asta.
Voi stiti cand beti din PET-uri reciclate? Vi se pare ca e mai bine pentru voi? Stiti cum sa faceti diferenta intre o sticla reciclata si una chiar noua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu nu ai baut niciodata din PET?

| Violleta2022 a răspuns:

Sa inteleg ca tu cari zilnic dupa tine o sticla "de sticla", plina cu apa?

Pe tine ce te determina sa refuzi comoditatea folositii unei sticle usoare si sigure, care nu se sparge daca o scapi pe jos si nici nu esti nevoit sa mai cari o sacosa in plus, pentru o sticla de apa?

Ai idee ce inseamna reciclarea unui plastic?
Inseaman topirea lui la temperaturi foarte inalte si apoi turnarea plasticul lichid in noua foram de sticla sau ce se doreste a se face din acel material.

Chiar crezi ca sticla de plastic reciclata sau noua, te omoara?
Cand in viata de zi cu zi mananci gramezi de e-uri si chimicale, fiindca absolut toate plantele, legumele si fructele sunt stropite zilnic cu apa reciclata, hranite cu fertilizatori sintetici si stropite cu insecticide, ori carnea care-i injectata cu apa si nitrati...

Chiar te streseaza atat de tare o amarata de sticla de plastic reciclata sau nu, fata de adevaratul pericol pe care-l bagi in gura singura, inghitind toata mancarea cumparata din comert, care-i plina de "otravuri"?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie pe ea daca e reciclata...

| Smmo explică (pentru suntserios):

Esti sigur? Am luat o licoare din aia neagra cu eticheta rosie si scrie pe ea doar ca e 100% reciclabila. Numai ca e cam colorata sticla ca sa fie nou-nouta si intre reciclabila si reciclata este o diferenta. In acest sens imi plac intrebarile din sondaje de genul: aveti incredere in marca X? Cum au ei grija de mediu si de copiii nostri...
Facand cateva cercetari am vazut ca nu se folosesc reciclate doar la sticlele de sucuri, ci si la unele ape si ca ne asteapta in viitor doar ambalaje din astea. Cand am fost de acord cu reciclarea nu mi-am inchipuit ca sunt atat de... incat sa le transforme in sticle. Chiar asta ne dorim?
Luam lucrurile in bascalie pe toate planurile, lasam de la noi azi, maine pentru ca suntem obositi, intindem mana si luam din raft sticla cunoscuta. A da, i-au modificat forma si culoarea, eventual are ceva scris mic sau mai pe jumate, mancam de ici de colo si cand ajungem pe la doctori cu boli "a caror cauza nu se stie exact" noi personal sau rudele mai incepem sa punem intrebari, ne mai vine mintea la cap. Ne aduce si noua ceva bun progresul asta sau...

| suntserios a răspuns (pentru Smmo):

Valei, da ești așa revoltat și totuși cumperi sticle de plastic? Pai ce facem nene?

| Smmo explică (pentru suntserios):

Mda, pai nu am bani de sticla. happy
O stii pe aia cu Universul lucreaza in favoarea ta? Tot nu stiam eu cum sa fac sa nu mai beau licoare d-asta neagra, dar cum e greu cu dependentele mi-au dat producatorii o mana de ajutor. Mai am de lucru la snacksuri si la cartofii prajiti. Hm...

| suntserios a răspuns (pentru Smmo):

Las, ia la doza de aluminiu