| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai pot, de ieri am o durere ingrozitoare de masea, simt ca imi plesneste capul si ca mi se crapa fata.Ieri seara am si plans de durere iar de azi dimineata nici nu o mai pot atinge de durere.Am baut cred ca 10 pastile, am incercat de toate(algocalmin, fiole de algocalmin, paracetamol, ampicilina, aulin, xilina) si nu mai zic de leacurile babesti:-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Du-te si cumpara-ti de la farmacie augumentin 500mg, omeprazol, si nolotil!
augumeninul este antibiotic -e bun pentru infectie,
omeprazol este un protector de stomac
nolotil este un calmant...normal se face injectabil, dar tu il bei! e oribil la gust, dar iti va trece!

| Barajag a răspuns:

Solutia cea mai buna este sa mergi la stomatolog. El stie sigur care este cauza.Sanatate si bafta!

| lora_9285 a răspuns:

Sigur dispui de un abces dentar.Era bine de mergeai la medicul stomatolog sau la cel de familie pentru ati prescrie niste antibiotice. Acum mergi la farmacie si cere sfatul lor in legatura cu ce antibiotice sa iei.

| macarale a răspuns:

Daca nu ti-a trecut dupa tot ce ai luat, e clar ca nu se va rezolva de la sine. trebuie sa mergi la stomatolog, ca sa trateze cauza durerii; altfel va reveni iar si iar.

| gratzy56 a răspuns:

Durere violenta, neasteptata, insuportabila, pulsatila: durerea de dinti provoaca suferinte teribile!
Iata cateva solutii pentru a calma rapid si eficace aceste dureri insuportabile.
Cuisoarele ( mirodenii ): chiar functioneaza!
Cuisoarele contin 60-90% eugenol (substanta antiinflamatorie, antibacteriana si analgezica), de aceea ele constituie un remediu bun contra durerii de dinti. De altfel, cuisoarele sunt chiar folosite de dentisti ca si anestezic local. Striveste cateva cuisoare si aplica pudra pe dintele dureros, sau mesteca-le de 3-4 ori pe zi, pana la intalnirea cu dentistul.
Si alte cateva lucruri despre cuisoare : Cuisoarele sunt una din plantele dezinfectante cele mai puternice de pe pamant. O singura cuisoara pusa, de exemplu, intr-o fiertura de carne ii va prelungi termenul de valabilitate cu 24 de ore. De aceea, sunt necesare la conservarea aproape oricarui aliment, dar si pentru combaterea unei multitudini de boli infectioase. Iata un mic ghid terapeutic al cuisoarelor.
- Colita de putrefactie, disfunctii biliare - Se pun in salatele de fructe (de mere, grapefruit, lamaie) 1-2 varfuri de cutit de cuisoare pisate. Se fac cure cu astfel de salate, mancate inainte de fiecare masa, vreme de o saptamana.
- Balonare - Inainte si dupa masa se ia un varf de cutit de pulbere de cuisoare. Gustul vom vedea ca este destul de greu de suportat, dar efectul este mai puternic decat al oricarui medicament.
- Prevenirea racelilor - Se mesteca 1-2 cuisoare pe zi, mai ales atunci cand intram in contact cu mari aglomeratii umane.
- Durerea de masea - Se piseaza o cuisoara si se pune la masea. Efectul anesteziant este aproape instantaneu.
- Mancarimi ale pielii si piscaturile de insecte - Se amesteca praf de cuisoare cu apa pana se face o pasta, care se aplica pe piele. Va va surprinde puterea efectului lor.

| DoctorX a răspuns:

Dar oare de ce nu ai încercat cea mai buna metoda - o vizita la medicul stomatolog, sau macar la medicul de familie. Ei te vor sfătui cel mai bine în legătura cu problema ta, și în mod sigur îți vor oferi și cel mai bun tratament.

| liliana83 a răspuns:

Solutie dentara.-fialetta odontalgica dr knapp-e o solutie care ajuta in caz ca noaptea te trezesti cu dureri de masele, pui 2 picaturi in masea si amorteste foarte repede nervul.trebuie sa-l tii cam 2 minute si pe urma o scuipi solutia aia ca e amara tare. sper sa se gaseasca si in farmaciile din romania. de retinut ca nu se face abuz de aceasta solutie, iti cam macina maseaua:( http://www.dooyoo.it/salute/fialetta-odontalgica-dr-knapp/ sper sa-ti fie de folos.:)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du`te la stomatolog, inainte sa innebunesti de durere. Poate ti`o scoate si te scapa de`un chin, in plus o extractie nici nu doare!:-si
Hai curaj!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar la dentist ai fost?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu o poti atinge sigur e infectie si medicul stomatolog ti-o va extrage! Du-te si scapa de durere, nu sta sa suferi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In acest moment mor de masea tata este acasa si nu am curaj sa-i spun sa-mi ia medicamente ca zice sa mergem la dentist da dar partea buna este ca nu mai merg la scoala daca fac asa

| elena86 a răspuns:

Intotdeauna ia fiole de ketonal o ti la masea pe urma o inghiti