| diannna38 a întrebat:

ma doare o masea de 3 luni si nu stiu ce sa fac mi sa cariat doar un pic un coltsor si de 3 luni de abia pot sa dorm aproape la scoala dorm la ore si parintii mei nu au bani sa imi puna plomba ce sa fac toate lacurile babesti le-am incercat pana si sarea dar nu mia omorat nervul ce sa fac.
P.S:Raspunsul are ma ajuta sa nu mai ma doara maseaua primeste funda
Am baut tot felul de pastile :aulin,ketonal, abocalmin, paracetamol ce sa mai beau am baut pana si nurofen pastile moi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu ai ce face, ai o infecție a pupei și pe deasupra o infecție la rădăcină de acolo și senzația de zmicitură.
Trebuie să vezi un medic nu poți face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să mergi la dentist, nu ai încotro, nu sta aşa!
Te pup!

| diannna38 explică:

A si simt ca am puls in masea sivagneste tare si mi s-a umflat putin obraju

| Nicodim_Balosin_1980 a răspuns (pentru diannna38):

Salut daca imi dai voie pot sa iti ofer eu banii necesari pentru dentist. daca promiti ca o sa te speli pe dinti in fiecare zi

| diannna38 explică:

De ce simt ca ma inteapa in masea din secunda in secunda ca nu mai pot de durere si am incercat si cu plinca si cu vata dar nu au efect ce sa fac:auuuuuuuu

| doraz a răspuns (pentru diannna38):

Nu vreau sa fiu nesimtita, ok nu au bani inteleg, dar bani sa-ti plateasca netul au? Adica tu stai cu durerea asta de atata timp? Eu chiar nu cred, trebuie sa fii iresponsabil.
Nu mai cauta solutii miraculoase pe TPU, cauta mai bine cabinete stomatologice unde poti merge, daca intr-adevar ai problema asta, in care nu platesti.
Daca esti din Bucuresti, stiu eu unul.

| madalina00 a răspuns:

Ia tetraciclina in cateva zile iti trece, se ia una la 8 ore cred

| IlincaToma a răspuns:

Ai facut infectie la masea,o sa te doara si mai tare! Daca esti din Bucuresti, profita de faptul ca s-a umflat si mergi la medicul de familie sa_ti dea o trmitere catre Facultatea de Stomatologie si acolo iti lucreaza maseaua gratuit sau du-te direct la facultate in camera de garda. Daca nu esti din Bucuresti, imi pare tare rau pentru tine, parintii tai ar trebui sa faca un efort financiar sa te trimita sa-ti tratezi maseaua! Cand te doare tare maseaua pune putina vata cu spirt pe masea, ai grija ca irita gingia! Sanatate multa!

| Antonio23 a răspuns:

Algocamin fiola ai luat?

| robertzica a răspuns:

Deci ai o carie si un nerv. Spune la parintii tai ca nu mai rezisti si sa se imprumute la un prieten(a) cu vreo 50 Ron sa mergi la "dentist" el e expertul big grin

| hamas47 a răspuns:

Nu trebuie bani, daca esti la scoala inca poti prin asigurare sa iti faci plomba, sunt destule stomatologii care lucreaza cu casa de asigurari si pentru o plomba iti acopera asigurarea cheltuielile deci GRATIS! Succese

| RippyngDenis a răspuns:

Buna diannna38. O varianta mai buna ca cea de a merge la un Dentist nu exista. Insa stiu multe de la bunicii mei : Poti incerca o vata imbibata in spirt, dar nu prea mult, apoi sa o bagi in ureche pe partea care te doare acea masea. Poti sa mai pui 2-3 stropi de Palinca in palme si sa tragi pe nara pe care te doare acea masea, palinca este folosita si ca un calmant. Poate ti se pare ca spun niste minciuni, insa mie mi-au dat rezultate de mai multe ori. Sper ca te-am ajutat. Stiu ca durerea de dinti este cea mai insuportabila.