| Zambet a întrebat:

Nu mai pot crying. sunt racita vai de capu' meu.Am facut o saptamana tratament cu antibiotice si nu mi-a trecut. Ce simptome are gripa noua? Ma tem sa nu o am :-s.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Febra, dureri musculare, dureri de globi oculari, greutate in respiratie, tuse seaca, secretie apoasa nazala. Nu poti face diferenta intre o gripa obisnuita si gripa porcina decat prin testare.

| costymaximus a răspuns:

La raceala nu se iau antibiotice. Cele mai benefice sunt analgezicele gen paracetamol, nurofen, coldrex. Daca n-ai bunavointa sa mergi la un doctor, cel putin intreaba farmacistul si-ti v-a recomanda el un medicament, nu te mai trata "dupa ureche".

kratos
| kratos a răspuns:

Cum faceţi diferenţa dintre o gripă sezonieră şi cea porcină

Frigul din ultimele zile a "răpus" mulţi români care s-au ales cu o răceală sau cu o gripă zdravănă. De aceea, e bine să ştiţi cum recunoaşteţi o gripă sezonieră de cea de tip A(H1N1).

Simptomele gripei porcine: tuse seacă, secreţii nazale apoase, jenă în gât, febră între 37, 5-38, 5 grade.

Simptomele gripei sezoniere: febră de la 39 grade în sus, tuse, secreţii nazale apoase, dureri în gât.

Simptomele unei simple viroze: o uşoară durere în gât, secreţii nazale, fără febră.

| User a răspuns:

Noh lasa ca nu mori...
Daca nu-ti trece dupa o saptamana de antibiotice, du-te la doctor.

| ViseColorate_4467 a răspuns:

Mai bine ai merge la un doctor cat mai rapid. El este singurul care te poate ajuta cu adevarat.Si atunci afli sigur ce ai si cum.Sanatatea e mai presus de toate.Insanatosire grabnica.

| Spintecatorul a răspuns:

Si eu sunt racit crying de 5 zile...

| Zambet explică:

@costymaximus chiar nu ma impresioneaza raspunsul tau.happy Antibioticele mi le-a recomandat doctorul.Decat sa superi pe altii mai bine nu raspundeai la intrebare.Multumesc pentru nimic. Eu nu iau nimic dupa ureche. Poate tu iei.wave

| SuKi2KirAi1 a răspuns:

Du-te la doctor sau ceva intra pe internet dupa gripa noua si o sa-ti dea incearca si tu

| Reply a răspuns:

Tuse seaca, secretii nazale apoase, jena in gat, febra intre 37, 5-38, 5 grade, toate in acelasi timp. Te duci la spital, esti vazuta de un internist, eventual o radiografie pulmonara.antibiotice, la greu...stat in casa (efectiv!) ceaiuri si scapi!