| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu frate ce sa fac. Nu de mult timp m-am angajat la o firma de curierat, lucrez intr-o hala ca sortator si manipulant marfa. Probabil curentul sau cum tot ridic greutati ( aici includ colete de 20-30 chiar si 60-70 de kg ) a facut sa ma ia o durere de spate de care nu reusesc sa scap. Asta de mai bine de o saptamana in ciuda faptului ca am continuat sa ma ung cu Sindolor Gel, unguent care "ar trebui" sa ajute. Si in perioada sarbatorilor cat am fost in libere am continuat sa ma ung cu Sindolor, dar m-a ajutat si nu prea. Am o durere care coboara pe picior si doare atunci cand merg, tusesc, stranut sau atunci cand ma aplec. Nu am probleme cand stau intins in pat. Spuneti-mi cu ce sa ma mai dau, ce sa iau ca sa treaca. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu sigur ce ai, dar am avut si eu si stiu ca relaxul la pat, timp de 3-4 saptamani.Nu trece durerea daca continui sa muncesti si ridici greutati. In cazul meu a fost un muschi incordat si nu se relaxeaza usor. Tot cu unguente si relax la pat timp de o oluna, in acest timp durerea dispare incet incet pe nesimtite. Daca te simti mai bine si continui sa ridici, durerea reapare, insuportabila.

5 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca durerea coboara pe picior este posibil ca ai ridicat in mod gresit ceva si ai hernie de disc.
In unele situatii durerea dispare daca te odihnesti si nu mai faci efort.
Este bine sa te vada un specialist inainte ca problema sa se agraveze.

| Bobby711 a răspuns:

Unguentele astea pe mine ma ajuta doar daca ma doare muschiul nimic mai mult daca ai facut o hernie sau ceva de genul nu are rost sa iti dai pentru ca nu te va ajuta cel mai bine ar fi sa te duci la un medic pana nu se inrautateste si vei regreta ca nu ai facut o pana acum

| matrix100 a răspuns:

Mergi la doctorul de familie pentru o consultatie mai amanuntita

| EllaMk a răspuns:

Buna! In urma semnelor si simptomelor ar fi vorba de o sciatica. Durerea lombara( probabil in urma unei hernii discale) iradiaza spre unul din membrele inferioare in cazul afectarii nervului sciatic, de aceea afectiunea se numeste sciatica. Pentru acest lucru, nu mai lasa timpul sa treaca, nervul sciatic ar fi afectat mai grav si va duce chiar la parestezii( paralizii ale piciorului temporare). Fa-ti timp si mergi la medicul de familie. El te va examina, insa ar fi bine sa ii ceri tu o trimitere catre un radiolog. Radiogravia lombara iti va spune cu exactitate daca este vorba despre o sciatalgie sau alta afectiune. Multa sanatate!

| EllaMk a răspuns (pentru EllaMk):

Radiografia * :p