| InAnotherLife a întrebat:

Nu reușesc să scap de acest chin care-mi strica viața socială. Am puncte roșii pe fata și obrajii puțin roșii. Pe frunte am câteva coșuri și pete. Sunt foarte mici, am incercat cu apă de izvor și săpun protex, n-au dat nici un rezultat. N-au acționat deloc!

Vreau ca fata mea sa fie curată, clară, sa fie precum pielea de pe mana, adică fără impurități, doar piele fină.

Sper sa existe ceva, mască, tratamente, pastile. Fac orice oameni buni, mă strică aceste puncte și coșuri.
Poate fi și vârstă? Am 16 ani împliniți in iulie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BackAgain a răspuns:

Pot fi cauze simple ca varsta, hormonii, alimentatia etc. La fel de bine pot fi si alte cauze, de exemplu infectie bacteriana. Dermatologul e mult mai in masura sa te ajute si o altenativa mai sigura decat auto-tratamentul (care poate la fel de bine sa intrautateasca situatia, chiar daca nu visibil).

2 răspunsuri:
| Blastphemy a răspuns:

Du-te la dermatolog. Probabil o să-ți dea rețete la diferite creme contra acnee dar la mine n-au mers. Ori merg, ori nu. Cel mai eficient este peeling-ul chimic. Dar, după cum spuneam, consultă un medic dermatolog.

| dermdoc a răspuns:

Raspunsuri bune deja oferite de colegii de pe TPU. Pare sa fie vorba de acnee, care e ceva cvasi-normal la 16 ani. Incepe de aici: http://primoderm.ro/articole/acneea/