| Laurentyu24 a întrebat:

TPU ajutati-ma am cosuri pe fata le am de mult de vreo 2-3 ani ma spal si dimineata si la pranz si seara dar tot nu reusesc sa scap de ele ce sa mai fac pentru ca nu mai stiu ce ma spal si cu sapun protex le usuca dar nu dispar si imi raman pete rosii pe fata dati-mi un sfat va rog

12 răspunsuri:
| Gini a răspuns:

Majoritatea persoanelor care sufera din cauza cosurilor au incetat sa spere la o metoda miraculoasa de a scapa de cosuri. Iar cei care inca nu sufera de aceasta problema isi astepta soarta inevitabila crezand ca prevenirea cosurilor este zadarnica.

Ne lasam furati de mirajul reclamelor care ne promit ca nici un cos nu-si va face aparitia pe corpul nostru daca folosim costisitoarele produse X, Y, Z. De fapt, sunt niste metode atat de simple de a preveni aparitia cosurilor si chiar de a le trata incat nimeni nu se mai gandeste la ele.

Exista niste lucruri mici dar esentiale pe care daca avem grija sa nu le trecem cu vederea, ne pot ajuta sa prevenim cosurile si acneea. Iata niste sfaturi practice de a preveni sau trata simplu acneea.

1.In primul rand, trebuie sa deveniti constienti de faptul ca trebuie sa va ingrijiti fata. Dimineata spalati-va bine fata cu un sapun pentru ten sensibil. Sapunul trebuie sa il folositi numai pentru a va spala pe fata, nu si alte zone ale corpului. Uscati-va apoi cu grija. Umezeala poate favoriza aparitia cosurilor. Seara, repetati ritualul. Astfel veti indeparta murdaria si pe bacteriile pe care pielea le-a colectat in timpul zilei. In acest fel pielea va fi curata iar cremele de prevenire a cosurilor vor fi mai eficiente. Totusi, nu trebuie sa va spalati in exces intrucat pielea se va usca si irita favorizand astfel aparitia cosurilor.

2. Aveti grija sa nu va sparge-ti cosurile. Daca faceti acest lucru, cosurile se vor inrosi si se vor vindeca mai greu sau pot ramane cicatrici. Daca totusi doriti sa scapati de un cos, puteti minimiza raul pe care l-ati putea face urmand niste reguli: inainte de a stoarce un cos (care are obligatoriu capul alb), asigurati-va ca v-ati deschis bine porii (o baie de abur). Apoi spalati-va bine pe maini sa fiti siguri ca ati distrus bacteriile. Dupa ce stoarceti cosul, aplicati pe acel loc o solutie antibiotica.

3. Schimbati-va cat puteti de des lenjeria de pat pe care o folositi. Folosirea indelungata a aceleasi lenejerii de pat sau fete de perna favorizeaza o aglomerare de bacterii si aparitia cosurilor. Incercati sa schimbati fata de perna in fiecare zi.

4. Nu va expuneti pielea la bacterii sau produse care ar putea bloca porii. Incercati ca in timpul zilei sa va atingeti fata cat mai putin posibil pentru a va feri pielea de bacterii. Daca vorbiti la telefonul mobil, nu il atingeti de fata si incercati sa il tineti cat mai curat posibil folosind servetele antibacteriene.

5. Aveti grija ce produse de ingrijire a pielii folositi. Puteti folosi produse pentru prevenirea acneei. Cele care contin zinc sunt foarte eficiente. Folositi produse exfoliante. Incercati sa folositi produse si machiaje pe baza de apa, hipoalergenice, noncomedogenice (care nu inchid porii). De asemenea, evitati cremele foarte grase si produsele pe baza de uleiuri.

6. Daca ati facut sport sau ati fost expusi unui mediu in care ati transpirat, trebuie sa faceti dus imediat si sa va schimbati imbracamintea. Transpiratia este plina de impuritati iar hainele pot transporta bacterii.

7. Nu folositi machiaj excesiv. Aceasta poate bloca porii favorizand astfel aparitia cosurilor. Daca doriti totusi sa folositi machiaj, alegeti produse pe hipoalergenice si noncomedogenice. Seara trebuie neaparat sa curarati bine tenul de orice impuritati, inclusiv machiajul.

| alaqfqafafas a răspuns:

Frate...n-are nici o treaba sapunu cu cosurile.am avut si eu o perioada cosuri...varsta asta de 14-16 ani esti rupt de cosuri.du te la dermatolog.e singurul care te poate ajuta.iti da o crema ceva.si gata.te faci baiat finutzlaughingSUCCES.

| Vichtory a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

| josephmic a răspuns (pentru Vichtory):

Nu.i adevarat daca ai breton iti apar cosuri...depinde de tenul fiecaruia cum reactioneaza....si eu am breton si nu imi apar cosuri si am 16 ani

| deny96 a răspuns:

Pei spala`te cu apa putin fierbinte nu exagerat atat incat sa o suporti nici prea fiarta nici prea rece, la mine a functionat destul de bine sa stii.

| Angelo_8993 a răspuns:

Stergete in fiecare seara cu alcool pe fata. sau daca nu ai alcool incearca cu spirt. poate are vreun efect. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac sapunuri din ingrediente naturale, fara coloranti, chimicale si alte prostii. Am si doua pentru ten gras/acneic. Unul cu argila si carbune medicinal iar altul cu suc de castravete. Daca te interesaza intra pe www.efrumuseti.blogspot.com

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| BIOO a răspuns:

Buna! Iti recomand cu ce sa iti dai pe ten, dar trebuie sa ma contactezi in privat!

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu m-am luptat cu ancee timp de 8 ani de zile, si am reusit sa scap dupa ce am gasit un medic foarte bun si un tratament excelent.
Medicul mi-a dat sa imi cumpar impotriva acneei creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai( Tea Tree ) de la Thursday Plantation.
Dupa un timp de utilizare, efectele au inceput sa se vada vizibil. Tenul meu a inceput sa devina mai curat, cosurile si punctele negre s-au uscat si treptat am scapat complet de acnee.
Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali care ajuta la distrugerea bacteriilor care dezvolta acnee. Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina cosurile, acneea sau punctele negre si albe.

| josephmic a răspuns:

Dermatologii spun ca e bine sapunurile antibacteriene pentru problemele fetei...am auzit ca foarte bun pentru cosuri acnee este sapunul cu sulf

| DiacopolosTheodora2000 a răspuns:

I-a de la AUCHAN argila (aslavital) si ti-o prepari tu! este vreo 9-10 lei!