| king5151 a întrebat:

Nu stiu cum se face ca mereu cand beau cola la sticla(ciob) ma doare maseaua, am baut acum cateva zile, era foarte rece si m-a durut o noapte intreaga, acum am baut cald si tot m-a durut de imi venea sa ma pun in genunchi, am pus niste vata cu spirt acolo si nu prea ma mai doare dar imi este ca daca o dau jos o sa ma doara iar

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| timidu89 a răspuns:

E cariata sau crapata? De regula nu ar trebui sa te doara chiar daca bei Cola rece.

| king5151 explică (pentru timidu89):

E crapata cred, am vrut sa ma duc la dentist dar de vreo luna nu m-a mai durut si am zis ca nu mai am probleme, de regula nu ma doare cand nu o deranjez dar nu inteleg cand beau ceva cald tot ma doare

| suntserios a răspuns (pentru king5151):

Dinții cariați dor la stimuli calzi, reci, dulci. De aia te doare că cola e dulce.

| king5151 explică (pentru suntserios):

Pai asta zic, am mai baut si alte sucuri, tymbark, energizant, si nu m-a durut, dar de la cola mereu ma doare

| timidu89 a răspuns (pentru king5151):

Pentru ca trebuie tratata, altfel nu ar avea voie sa te doara. Sucul Tymbark sau energizantul nu e acidulat ca Cola. Mergi la dentist nu mai sta. Apoi stai linistit.

| Feri5 a răspuns:

Ai carii. De obicei, cariile se formează datorită unor bacterii care se hrănesc cu carbohidrați și elimină substanțe acide care atacă smalțul.