| king5151 a întrebat:

Mi-am plombat azi maseaua si ma doare rau locul acela, de acum 2 saptamani cand mi-a scos nervul pana azi nu m-a durut deloc cand am baut rece sau orice am mancat/baut, dar acum e o durere continua nu neaparat cand beau rece, cat timp o sa mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te dor probabil nervii alaturati de la vibratile care au avut loc cand a polizat plomba sau ti-a ranit gingia cand a pus matricea. Din experienta in cateva ore/1 zi durerea se va calma. Ia totusi un Nurofen Express Forte daca ai si nu ai luat, cel putin asta imi recomanda dentistul say chiar Ketonal. Daca durerea persista la aceiasi intensitate a doua zi vorbeste din nou cu dentistul.

9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu au omorât încă evul eșec malcprwxis

| king5151 explică (pentru RxTx):

Daca iti zic ca am baut peste 50 de sucuri reci gheata si n am avut nimic tu imi zici ca nu mi-a scos nervul? laughing)))

| RxTx a răspuns (pentru king5151):

Daca a tăiat firele care duc curentul la creier de la senzor indiferent ce ai fi băut puteai să bei tu și uraniu
tot nu ar fi trebuit să te doara
pentru că acolo nu ar mai fi trebuit sa existe senzorul din capatul firului de date

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când măseaua e plombată, nu e permis să doară!
Ori ceva e in neregulă cu aceasta (a omis extirparea unui nerv), ori ai o măsea alăturată cu probleme.

| king5151 explică (pentru floresdemayo):

Pai acum 2 saptamani mi-a scos nervul si nu m-a mai durut deloc pana acum, puteai sa trag de ea sa ii fac ce vreau ca nu ma durea, cum mi-a pus plomba a inceput sa ma doara

| floresdemayo a răspuns (pentru king5151):

Amintește-ti că și atunci te-a durut, după extirparea nervului!
Chiar tu ai zis "si tot ma doare, nu mai stiu ce sa fac, sunt disperat... nu cred ca se gaseste tratament pentru maseaua mea!"

Acum spui că "nu m-a mai durut deloc pana acum"

Nu știu ce să mai zic. Să ne imaginăm că te doare fiindcă ti-a fost pusă plomba pe canale (obturatia de canal). Și te doare locul. Poate că mâine, viața va fi altfel.

| king5151 explică (pentru floresdemayo):

Da, m-a durut prima zi si i-am dat mesaj atunci dentistului si a zis ca asa e prima zi ca e normal dar dupa n am mai simtit nimic

| floresdemayo a răspuns (pentru king5151):

Altădată, când te mai confrunți cu probleme stomatologice, caută o alta clinică. Doar asa, vei învăța să faci diferenta intre un medic mediocru și unul foarte bun.
De obicei, vârsta inseamnă experiență, dar asta nu inseamnă că e intitdeauna si valabil.Fiindcă unde nu dispare pasiunea, se poate gresi ușor.

| Sophieka a răspuns:

Nu este normal asa ceva. Ori mergi maine inapoi la stomatolog, ori iti cauti alt medic.