| Andrei123Aa a întrebat:

Nu stiu daca e normal (vreau sa imi spuneti voi) dar oricat de mult as dormi, tot timpul ma trezesc obosit si cu dorinta de a mai sta in pat. In weekend, cand am si mai mult timp, dorm si 12 ore si tot nu m-as ridica din pat. Noroc ca am scoala de dimineata, asta ma face sa am un program.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste "Astenia de primavara" - adica lipsa mare de vitamine din organism.
Solutia este consumul de verdeturi, legume si fructe proaspete, imediat cum apar natural. Baia de soare de asemenea face foarte bine, fiind singura sursa naturala de vitamina D.

Mergi in drumetii, in natura, mananca salate multe (leurda, ceapa verde, ridichi de o zi etc.) imediat cum vor aparea!
Te vei simti mult mai bine si fresh.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii sedentarismul, lenea, lipsa de ocupatie sau poate fi o depresie severa.
Te sfatuiesc sa mergi la medic ca sa te poate consulta si evalua si evident sa-ti puna un diagnostic corect, fiindca nu-i normal sa trandavesti juma de zi in pat.
Vad ca esti clasa aXII-a si in 2-3 luni dai BAC-ul. Cum dumnzeu inveti pe rupte si te pregatesti de BAC si intrat la facultate la buget, cand tu dormi atata?

| sierra1 a răspuns:

"Nu stiu daca e normal...dar oricat de mult as dormi, tot timpul ma trezesc obosit"

ai dreptate, nu e normal, poate nu ar strica un set complet de analize medicale

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e normal. Fiecare are nevoi de somn diferite.

| Frank51 a răspuns:

Somnul este cea mai puternica unealtă a corpului, fără el nu ar putea să se repare. Faptul că dormi mult este benefic, atâta timp cât nu ai altceva de făcut. Pe viitor nu vei avea atât de mult timp și îl vei neglija, așa că acum profită de el. Când te trezești încearcă să bei un ceai sau chiar apă, și să mănânci după 30 de minute. O să te simți mult mai bine.

| dannyel86 a răspuns:

Obosit vei si si daca dormi putin, dar si daca dormi prea mult. (mi se intampla si mie). Va trebui sa obisnuiesti organismul cu un program de somn de 7-8 ore, intr-un interval decent (la 12 - 01 noaptea sa stingi lumina, daca nu se poate mai devreme).
Pune alarma sa te trezeasca dimineata si implica-te ziua in activitati (in afara scolii) care sa iti ocupe timpul si care sa te ajute sa ai o viata activa (si un stil de viata sanatos).
Ca si in cazul dietelor alimentare, ca sa pui in aplicare cele recomandate mai sus, e nevoie de VOINTA! big grin
Succes! Hai ca se poate!winking

| Anyo1988 a răspuns:

Din ce stiu eu despre semn ( m-am documantat si testat pe mine insumi in trecut i chiar si in prezent ) somnul de face pe cicluri/tape primul ciclu de somn dureaza intre 1 ora si 30 min si 2 ore al 2-lea ciclu de somn este de 3 ore, al 3-lea de 3 ore, al 4 -lea si restul e 3 ore deci fie dormi 5 ore, fie dormi 8 ore daca vrei sa fi odihnit, insa daca ciclul de somn nu este incheiat corpul va simtii nevoia de mai mult somn pentru a se odihnii si atentie este recomandat sa faci fie 1 ciclu compet fie 2 fie 3 ce depaseste de 3 adica 8 ore de somn incepe sa fie daunator de la ciclul 4 adica 11 ore de somn o sa simti nevoia sa dormi mai mult si mai mult, de asemenea in situatiile in care ai dormit 5 ore si totusi te simti in cursul zile unipic obosit poti sa iti faci timp sa atipesti putin insa doar sa atipesti unpic si apoi sa te trezesti astfel corpul isi va recapata fortele daca in loc de atipit unpic in timpul zilei dormi mai mult din nou te vei simtii obosit. Incearca asta si vezi ce rezultate da. Mult succes

| DanielHabax a răspuns:

Depinde și de organismul tău, activitățile pe care le faci, depinde de cum îți tratezi creierul, uneori este o iluzie, doar crezi că ești obosit pentru simplul fapt că stai în pat si nu ieși din zona ta de comfort, încearcă asa dintr-o data sa iesi din pat, spala-te pe față, fa-ti un program de odihnă, sunt aplicații sau specialiști care sa-ti recomande câte ore sau la ce ore trebuie sa te pui sa dormi.
Eu unul, dorm câte 4-5 ore pe noapte și uneori ma simt foarte ok, iar câteodată, dorm 10 ore și jur ca-s frânt.

| andra20321 a răspuns:

Incearca sa ai o rutina, un program zilnic, astfel o sa fii "tinut in priza"... fa sport, citeste, gaseste ti o activitate. Incearca sa dormi 7-8 ore, corpul se va obisnui sa doarma atat cu timpul dar trebuie antrenat. Nu pierde noptile pe telefon, pune te la somn si incearca sa te trezesti pe la un 9. Si eu am avut problema asta dar cu timpul a disparut, totul tine de organizarea timpului.

| Amalia116 a răspuns:

8 ore și coffee