| teiuby0 a întrebat:

Nu stiu de ce dar de fiecare data cand ma epilez cu bigul in zona intima ma irit foarte tare ce as putea face sa nu ma mai irit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eek a răspuns:

Fa ti curaj si du te la salon si fa te cu ceara..nu costa foarte multin jur de 30-40 de lei..depinde de salon..si asa nu mai ai probleme vreo 3-4 saptamani.

sau daca rezisti la durere. poti sa incerci cu epilatorul..eu prima data cand am incercat ma epilam si imi curgeau lacrimile laughing)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa ai tu pielea mai sensibila, sau poate nu folosesti produsele adecvate. Ar trebui sa folosesti lame de rame special concepute pentru femei si o spuma de ras/gel de ras pentru piele sensibila si care sa si hidrateze. Stiu ca astea costa mai mult decat niste aparate de ras ordinare, insa daca dai banii pe ceva mai scump, vei remarca si diferenta de calitate. Plus ca, de ex, cu aparatele de ras Venus de la Gillette, te poti face de mai multe ori. Bine, ar mai fi si varianta unei creme epilatoare. Este de la Farmec una pentru piele sensibila, costa in jur de 8 lei si hidrateaza pielea. E foarte buna.

| Tzukushi a răspuns:

Uremeaza acesti pasi si vezi daca functioneaza

http://www.sfaturilemariei.com/iritare-dupa-epilare/

.

| Chaterinna a răspuns:

Daca te epilezi zilnic, e inevitabil sa te iriti. Incearca la cateva zile, va merge mult mai bine. Cumpara-ti de fiecare data aparate de ras noi, nu folosi de doua ori acelasi aparat. Exista aparate cu o banda verde, care sunt foarte bune, dar exista si unele speciale pentru femei. ( Esti fata, nu-i asa? ) Si incearca sa aplici o crema de corp in zona respectiva, va hidrata pielea si va trata iritatia.

| AlinaAliii a răspuns:

Ai putea sa iti cumperi o crema pentru iritatii dupa epilat de la farmacie sau de la cipricom.

| Denisa1399 a răspuns:

Incearca o crema veet, pentru epilarea zonelor intime, nu te doare deloc.happy