| Maestrul001 a întrebat:

Nu stiu sigur daca am fimioza!

Deci cand nu este in ecretie merge sa decalotez penisul dar cand este " tare " nu merge doar jumate din capul ei straight face

P.S DAca fac un act sexual se poate sa se rupa sau cv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, în unele cazuri se administrează unguent timp de câteva luni...

Depinde de vârstă, de gravitatea afecţiunii, etc.

Doar medicul urolog, în momentul controlului "fizic", poate aprecia ce tratament este mai indicat!

O zi frumoasă.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Se numeste "fimoza" si cel mai corect ar fi sa consulti un medic urolog, care iti va putea pune un diagnostic sigur.
Atata timp cat deschizatura preputului este indeajuns de mare sa permita urinarea fara probleme(la varste mici), avem de a face cu un penis absolut normal.
Putem vorbi despre o fimoza abia atunci cand barbatul tanar simte un disconfort, erectia este dureroasa si contactul sexual devine dificil, chiar imposibil uneori, din cauza preputului non-retractabil. Intr-un asemenea caz, problema se remediaza, in general, prin cirumcizie, dar exista si tratamente mai putin invazive(creme steroidiene sau nesteroidiene), in functie de gravitatea bolii.
Citeste sa te informezi, te rog:
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/
http://www.clicksanatate.ro/......_2632.html
Si mergi la medic.
Multa sanatate iti doresc.

| Maestrul001 explică (pentru greece12):

Auzi eu urinez fara problema decat atunci cand este in ecretie nu este destul de elastica pielea aia dar cand nu e in ecretie nu am treaba... deci sam sau nu am fimioza

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, cel mai probabil, ai fimoză!

Şi nu are nici o legătură cu urinarea fără probleme...

Dacă faci sex este posibil să rămână "strangulat" glandul şi să faci o COMPLICAŢIE foarte GRAVĂ : parafimoză - situaţie în care TREBUIE să fi operat de urgenţă, în 4 ore de la "accident"!

Deci, vrei-nu vrei, TREBUIE să mergi la un consult de specialitate la medicul urolog şi să vezi ce tratament îţi prescrie/recomandă.

Toate cele bune.

| Maestrul001 explică (pentru bursuc001):

Se poate si fara operatie?

| bursuc001 a răspuns (pentru Maestrul001):

DA, în unele cazuri se administrează unguent timp de câteva luni...

Depinde de vârstă, de gravitatea afecţiunii, etc.

Doar medicul urolog, în momentul controlului "fizic", poate aprecia ce tratament este mai indicat!

O zi frumoasă.