| CosminGabriel1990 a întrebat:

Numele meu este Cosmin, am varsta de 16 ani,dar am o mare problema: cand stau la PC,sau cand fac diferite activitati stau ghebos, coloana mea incepe sa se curbeze din ce in ce mai tare.Am vazut si auzit despre un ham,o serie de benzi care sustin spatele si va sta drept,un fel de atela care tine umerii in spate si nu lasa coloana sa stea curbata. Poate cineva sa imi spuna daca functioneaza? si daca raspunsul este afirmativ,puteti sa-mi dati un link,ceva, unde as putea gasi? Va multumesc frumos. Dau funda celui care ma va ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Dragul meu acele bretele sunt de fapt corseturi care se fac special pe comanda, si pentru a'ti face un corset trebuie sa te duci sa te vada un medic+ ca sunt majoritatea foarte incomode si inestetice, e posibil sa ai cifoza.
Si acele hamuri de la telesopping nu sunt bune mai ales ca ai 16 ani si esti in crestere, sunt doar niste facaturi care nu fac nimic. Eu iti recomand sa te duc sa te vada un medic, am avut exact aceeasi problema ca si a ta si tot tragea mama de mine sa ma duc la doctor si cand m-am dus am aflat ca am scolioza si un inceput de cifoza iar acum fac kinetoterapie( gimnastica medicala). Daca vrei mai multe informatii intreaba'ma sunt fericita sa iti raspund.

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Bugsarestrange ti-a dat cel mai corect raspuns!

| Gigel_busuioc_1996 a răspuns:

Si eu am avut prbl ta si e scolioza dar ai grija ca sunt 5 graduri de scolioza dar domnu sa nu fie al 4 ca e caz de operatie am fost tare speriat cand am aflat dar am scpat cu masaj terapeutic si exercitii pentru coloana