| anonim_4396 a întrebat:

O colega mi-a zis ca imi stric vederea daca port ochelari de vedere, cu lentila de plastic si fara dioptrii evident, voi ce credeti?
Mie mi se pare aiurea, adica de ce s ar strica ochii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu au dioptrii nu iti strica nimic, ba dimpotriva daca sunt antireflex, heliomati chiar iti protejeaza ochii

8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Subscriu la ce a zis Suntserios si Algator.

| ALGator a răspuns:

Ochelarii fara dioptrii nu sunt ochelari de vedere. Deci nu au nici de ce sa strice vederea.
Plastic sau sticla, daca nu au dioptrii nu influenteaza nici asta vederea.

| Zaygon a răspuns:

Daca vrei sa pari ochelarist/a si nu esti atunci esti un om de nimic, asta ca sa nu mai zic ca iti bati joc de noi cei cu ochelari. Trecand peste asta DA iti strici vederea daca porti ochelari cu lentile din plastic fara dioptrie(aici ma refer la acele modele dupa care se fac lentilele de plastic/sticla de pe reteta). Daca vrei sa porti ochelari cu dioptrie 0 care sa nu iti strice ochii te duci intai la oftalmolog, faci o vizita, ii spui pentru ce vrei sa folosesti ochelarii(am prieteni la faculta care au ochelari cu dioptrie 0 facuti cu protectie pentru calculator, condus si asa mai departe) si dupa te duci la optica.
Cand iti faci ochelari fie pentru vedere, fie pentru protectii se fac pe baza de reteta pentru ca oftalmologul iti masoara distanta dintre pupile si verifica si daca ai sau nu tensiune si probleme cu acomodarea ochilor.
Am o colega de facultate care umbla cu ochelari de astia de hipster cu lentile(modele da intelegi la ce ma refer) de plastic si dupa 3 ore de curs ma doare capuc, ma doare capu si i-am spus sa isi dea jos ochelarii ca de la aia se trage si dupa mi-a dat dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi se pare aiurea, adica de ce sa porti?

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ochelarii de vedere AU dioptrii. Ce porti tu? Ochelarii de soare sunt din plastic si fara dioptrii.

| anonim_4396 explică (pentru Valentinaldoilea):

Sunt transparenti, am uitat sa mentionez

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica albi, fara culoare? Trebuie sa fie transparenti, altfel nu vezi nimic happy Si cei de soare sunt transparenti.
Inteleg ca porti ochelari albi, fara dioptrii. Ceva ca de protectie contra vintului si prafului. Daca intr-adevar nu au dioptrii, nu iti fac rau. Asigura-te ca nu au dioptrii. Altfel, strici ochii.

| Laura78 a răspuns:

Da, este posibil sa iti strici vederea, pentru ca ochelarii au rolul de a imbunatati vederea, iar daca tu o ai foarte buna ei in loc sa o imbunatateasca o vor stica si s-ar putea sa ai nevoie de ei cat de curand.(probabil vei vedea putin in ceata iar apoi vei avea niste ameteli dupa ce ti-i dai jos).
Sper ca te-am ajutat!