Întrebare recomandată | Mihaita21 a întrebat:

O intrebare foarte serioasa, rog raspuns rapid.
Cineva a baut clor, nu foarte mult 50 de grame, crezand ca e altceva. Asta s-a intamplat ieri, i s-a dat apa cu sare a vomitat i s-a dat si lapte.
Astazi a mancat, a baut, face treaba, se poate sa mai aibe ceva? E tipul omului care nu spune daca l-ar durea.
Mai trebuie dat ceva? Remedii pansamente stomacale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Chiar daca se simte bine, ar trebui sa consume cat de multe lactate, lapte in special

| Ea12345 a răspuns:

Trebuie spalaturi, totusi n ar strica sa mearga la doctor. Nu se stie niciodata.

| Matt24 a răspuns:

Cred ca este in regula

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu,a scapat de probleme.

| ErrorFound a răspuns:

Din moment ce a vomitat tot, nu cred ca mai are ceva. Si a trecut destul timp incat sa se vada rezultatele negative daca ar mai avea clor in stomac. Totusi, dul la medic.

| endeavour a răspuns:

Clor? in cazul asta eu nu iti dau sugestii..in asemenea cazuri e o mare tampenie sa asculti sfaturile cuiva fara sa consulti un medic. Oricum chiar daca a vomitat se absoarbe si in sange. vezi mai mult aici http://www.sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-intoxicatii_1745 si un sfat..cand e vorba de sanatatea cuiva consulta medicul

| raluer a răspuns:

Nu cred ca o sa pateasca ceva, a trecut destul timp dar daca se simte rau pe o perioada mai lunga atunci ar trebui sa mearga la medic. Corpul stie sa lupte si cu substantele toxice, pana la urma cine bea apa de la robinet bea clor in fiecare zi si nu pateste nimic.

| xViseColorate a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar trebui sa se duca la medic, in cazul in care nu a fost, dar din moment ce a vomitat nu cred ca starea lui mai este asa grava...;(

| C2r7i4s7s7 a răspuns:

Trebuie sa mearga urgent la spital! In astfel de situatii nu prea cred ca te ajuta remediile de acasa.

| andreilion a răspuns:

Merita un control la medic!

| Simion_Neag_1967 a răspuns:

Clor sau hipoclorit?

| Simion_Neag_1967 a răspuns:

....cred ca e vorba de hipoclorit. daca a vomitat nu i o problema prea grava
. trebuie sa consume cat mai multe lichide.a facut o dezinfectie la aparatul buco-anal.clor nu avea cum sa bea.clorul e gaz!