| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare mai mult pentru fete! Uneori vad pe chilot un fel de lichid alb vascos. Ce este acesta de fapt, cand si de ce apare? Vreau sa precizez ca menstruatie am deci nu poate fi un semn premestrual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai auzit de medic ginecolog? De ce nu mergi la el? Ce vârstă ai? Multumesc, sarut mînuțele.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am vrut sa cer un sfat aici, care-i problema ta? Evident ca am auzit de medic ginecolog! Nu-i treaba ta daca vreau sa merg sau nu.winking

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

Ok,nu e treaba mea, dar crezi ca aici gasesti tu raspuns? Cine te cunoaste aici? Chiar si daca ti ar raspunde un medic, ce raspuns vrei sa i ti dea fara un consult? Si eu daca ti am zis sa mergi la medic, nu te am jignit cu nimic, nu trebuie sa mi raspunzi in felul acesta, este doar o părere, tu faci cum doresti, nu esti obligată sa mergi la niciun medic, stai si intreaba i pe toti ce părere au, dar pină la urmă daca ai vreo boală sau se complică situatia, tot la medic o sa ajungi, numai ca atunci nici medicii nu vor avea nicio solutie. Si stii de ce? Deoarece orice problemă de sanatate se trateaza cind incă este in fază incipientă sau de inceput, daca stai lucrurile se agraveaza, si vindecarea este de 20-50 % depinde de boală, dar daca tu mergi din faza incipientă, vindecarea este de 100% daca faci ce zice medicul, ce vârstă ai? mersi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui ( "lichid alb vascos" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.
Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ), atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune!

| K0sti a răspuns:

Ar fi culmea sa fie pentru baieti...

| DoarBogdan a răspuns (pentru K0sti):

laughing

| K0sti a răspuns (pentru DoarBogdan):

happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru K0sti):

Omule, mi-ai inveselit ziua laughing

| K0sti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Poate noaptea! happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru K0sti):

Deja? sad

| K0sti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, mi s-a pus pata...pe chilot...hai la culcare!

| DoarBogdan a răspuns (pentru K0sti):

Noapte buna man big grin

| Florentina9210 a răspuns:

Se numeste secretie vaginala. Are rol de a curata vaginul. Ai vazut pe chilot? Dar ce, bani de protej slip, nu ai?

| MedRex a răspuns:

Secreția transparentă spre alb fad se numește leucoree (leuko=alb). Leucoreea reprezintă o scurgere în cantitate mică de la nivelul vaginului și de obicei nu se observă. Dacă cantitatea crește ori aspectul se modifică, atunci există o stare patologică (anormală) care poate fii un dezechilibru hormonal, o infecție bacteriană ori o boală cu transmitere sexuală.
Leucoreea este considerată patologică dacă culoarea devine alb intens, galben sau verde opac, dacă pierde din tranparență și dacă capătă un miros neplăcut (de pește, acru-brânzos).
Rec: consult ginecologic și examen cu valve, eventual cultură bacteriană.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/

| Nestea5000 a răspuns:

Apare, de obicei mai 'abundent' inainte de menstruatie. Nu e ceva grav. Apare la toata lumea, la toate varstele, tot timpul( sau aproape tot timpul) happy

| Carambalada a răspuns:

Se curăță vaginul, dar dacă îl ai permanent de mai mult timp.du-te la un doctor