| LoLa_2164 a întrebat:

O sa vi se para ciudat dar... De fiecare data cand imi vine menstruatia, ma panichez si ezit sa ii spun mamei de parca as fi in prima zi din viata mea, desi o am de prin februarie. M-am cam saturat sa ma gandesc cum as putea sa ii spun. Aproape ca uneori nu imi vine sa ii spun deloc. Ea mi-a spus sa ii zic de fiecare data cand imi vine. Dar niciodata nu m-am dus direct la ea cand am vazut ca am. Stau chiar si o ora sa ma gandesc si sa imi fac curaj. Cum pot scapa de sentimentul asta? Si inca ceva : Luna trecuta mi-a venit menstruatia chiar in ultima zi a lunii`. Si luna asta mi-a venit din nou `, desi credeam ca nu o sa imi mai vina, pentru ca am avut in luna august, desi nu a venit chiar pe 1, ci in ziua precedenta. E ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstra nu vine in functie de data calendaristica, ci la intervale ed aproximativ 28 de zile. Pe lalendarul pe care iti notezi prima zi a fiecarei menstre, poti calcula. Numerotezi cu 1 prima zi a unei sangerari (indiferent ce zi calendaristica este) si apoi numeri pana in ultima zi inaintea sangerarii urmatoare. Intervalul ar trebui sa fie intre 21 si 35 de zile, cel mai probabil in jur de 18 de zile.
Discuta problema cu mama ta. Nu vad de ce trebuei sa-i spui de fiecare data atata timp cat ai invatat regulile minime de igiena si nu ai alte probleme.

| Zenithf a răspuns:

Este normal, ciclul este neregulat. Bea ceai de coada soricelului, 1 cana dimineata inainte de masa timp de 1 luna, pentru reglarea ciclului si a menstruatiei.
Gandeste-te ca si mama ta a trecut prin ceea ce treci tu. Poti sa-i zici chiar asa, "stii mama, trec si eu prin ceea ce ai trecut", si nu vei avea de ce sa te simti rusinata.
Stiu ca timpul nu va permite, dar va trebui sa incercati sa fiti mai apropiate, mama ta ar trebui sa fie confidentul tau no.1, nu o "prietena" care te va trada cu prima ocazie.

| EmaS a răspuns:

Cred ca aceasta problema trebuia sa fie adusa in discutie de mama ta.De obicei, mama este cea mai buna prietena.Este ceva normal, nu trebuie sa te rusinezi de cea care ti-a dat viata.

| PinkPanther a răspuns:

Nu te mai panica, e ceva normal sa iti vina menstruatia si poti sa ii spui linistita mamei tale, mai ales ca ea te poate sfatui mai bine decat noi.
e normal sa iti vina asa, iti vine de putin timp si trece o perioada pana ce se regleaza, cam 2 ani, pana atunic o sa iti vina asu mai repede decat trebuie sau mai tarziu. Mie in primul an mi-a venit de 3-4 ori maxim in tot anul dupa s-a reglat

| mona a răspuns:

Da e normal,fa ti curaj si spune-i mamei tale,doar nu ti da i cap, consider o prietena ta, s ar bucura

| crisbebe a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu mai stai asa mult pe ganduri si sa te duci direct si sai ii zici.tu daca mereu stai sa te gandesati nu o sa te duci niciodata, spune-i spontan pur si simplu.
pe mine m-a invatat sora mea sa imi notez de prima oara de cand imi vine(nu mi-a venit)pe un carnetel mi-a venit pe data de si mi-a trecut pe data de si asa o sa iti faci cat de cat o idee cand iti vine si tu esti oarecum la inceput si inca o sa ti se deregleze si nu vine mereu la fel cand esti la inceput dar cu timpul o sa se regleze

| hax0r a răspuns:

Ramai gravida

| PrecioussGirl a răspuns:

Stai lininistita
la adolescenta nu ai ciclu regulat.
dar mami nu tea observat? de ex. eu nu trebuie sa ii zic ceva ca isi da seama. ma vede cand ma duc ca cosul de gunoi cu absorbantul sau observa ca numai sunt abs. sau o intreb daca mai avem. chestii de genu. tongue
nu trebuie sa iti fie rusine pentru ca toate fetele/femeile au asa ceva. te duci pur si simplu si ii spui ca ti-a venit menstruatia si gata thinking nimic mai mult. :*

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
in primul rand,sa stii ca CM se mai deregleaza, daca treci prin o perioada mai stresanta, sau ceva de genu`.
2.trebuie sa intelegi ca menstruatia e ceva normal, natural, nu trebuie sa iti fie jena sa vb de asta cu mama ta.eu nu am nici o problema sa ii spun,dar noi avem o relatie foarte apropiata, poate de asta nu ma simt ciudat sa discut despre asta cu ea.
ar trebui si tu sa incerci sa discuti mai deschis cu mama ta, despre orice.happy

| Rosaria a răspuns:

Da, este normal, pentru ca este doar cam la inceput. O sa se regleze pe parcurs, o sa vezi. Si nu mi se pare ciudat ca eziti sa ii spui mamei tale, deoarece in acea perioada, intotdeauna vor fi schimbari de stare de spirit si de comportament, uneori te vei purta de parca ai fi obosita, alteori vei vrea sa tipi la toata lumea, alteori sa plangi. Repet, e normal. Totusi, ar tebui sa ii spui chiar si de asta. o sa vezi, totul va fi bine. Succes!

| lovely11 a răspuns:

E ceva foarte normal happy va trebui sa te obisnuiesti cu schimbarile care le resimti.intri in cea mai frumoasa perioada a vietii tale si nu trebuie sa iti fie teama.nu e ceva rusinos sa ai menstruatie,nu e ceva rau,nu ai dc sa fi speriata.Vor fi luni in care te vei simti rau,te va doare burta si spatele f. tare, insa nu e ceva grav.mie la inceput o luna imi venea, 3 luni nu mai venea deloc, iar venea, etc.pana s-a reglat, acum totul e ok.trebuie sa ai rabdare, doar.Ai grija sa nu racesti la ovare,sa te protejezi mai mult sa nu simti prea mare disconfortul in acea perioada a anului.Iar can iti vine, te duci pur si simplu la mama ta si ii spui, daca vrea ea neaparat.Insa cred ca te descurci si singura, nu? ai grija de tine si nu mai fi asa fricoasa si panicata ca n-ai dc, e FOARTE NORMAL ce ti se intampla!

| ella1515 a răspuns:

Pai e normal pentru ca esti la varsta la care ciclul nu e reglat si ii v-a lua 2 ani sa se regleze si sa stii exact cand trebuie sa iti vina nu trebuie sa te panichezi. iar in privinta mamei tale.e ceva normal si nu cred ca ar trebui sa ii spui mereu e cam penibil sa te duci sa ii zici : "Stii mama, vezi ca mi-a venit "este ceva normal nu esti singura femeie cu asa ceva si poti vorbi cu mama ta si sa ii spui ca nu trebuie mereu sa ii zici cand iti vine si mai ales ca esti si ceva personal si mai intim eu nu as putea sa merg si sa ii zic in fiecare luna ca mi-a venit plus ca ea mi-ar spune ca nu`i nevoie sa ii zic de fiecare data.

| AndreeaM303 a răspuns:

In primul rand, fa-ti curaj si spunei.Eu ii spun mamei de fiecare data, asa ca intre fete.E ceva normal, gandeste-te ca ii spui cele mai bune prietene ale tale.Nu e greu
In al doilea rand, e normal.Menstruatia la inceput nu este regulata.Ti se va regula in timp.
Bafta cu mama ta!

| Marius_3539 a răspuns:

Buna! in viata trebuie sa ne depasim fricile. cu cat facem asta mai repede cu atat avem mai mult de castigat happy

| nao2000delia a răspuns:

E normal stai linistita.si eu am patit la fel ca tine ...mama ma ruga sa ii zic de fiecare data dar ma mai si observa cand ma duceam la cosul de gunoi sau alte lucruri de genul.si daca ea te roaga asa insistent sa ii spui, inseamna ca are si un motiv pentru care vrea sa stie acest lucru...si mie cand imi intarzie, uneori chiar destul de mult, mama repede e cu gura pe mine"sper ca nu ma minti si ca nu ai fost cu cv baiat". uneori imi vine sa tip la ea sa ma lase in pace sa nu ma mai streseze si ea ca am destule pe cap dar incerc sa ma abtin. nu ca mama mi-ar fi ca o cea mai buna prietena de aceea nu prea ii spun.ii dau de inteles o data si gata, imi vad de treaba mea.
nu te mai ingrijora atat si succes cu mama ta!happy