| anonim_4396 a întrebat:

Oboseala persistenta in ultima saptaman, ce cauze ar putea fi?
Dupa ce ma odihnesc 1 ora peste 3-4 ore iar imi e somn.
PS: ma culc pe la ora 3-4 dar dorm in jur de 8-9 ore noaptea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Somnul de noapte nu poate fii inlocuit.
Cred ca ti-am mai explicat eu cum ssta treaba cu cei 2 hormoni care se produc numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea.
Daca tu nu dormi intre orele acelea, in timp, apar probleme neurologice, boli autoimune, depresii, diabet, samd.
Nu are importanta ca dormi 9 ore in timpul zilei, trebuie sa dormi incepand de la 10 seara, pana la 6-7 dimineata.

| BlackRose03 a răspuns:

Stres

| Osneros a răspuns:

Pariu ca apare ioneasca sa-ti spuna sa te culci devreme, pentru ca hormoni?

| anonim_4396 explică (pentru Osneros):

laughing)) mor. Mai dar are sens ce zice oricum. Dar nu ma pot culca la ora aia sincer sad

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

Are sens intr-adevar, doar ca nu intelege nici ea lucrurile despre care vorbeste (nu sunt intelese in totalitate de nimeni, oricum). Da, melatonina este produsa noaptea. Nu, nu neaparat cand dormi si nici intre orele 10 si 2 noaptea.
Nu mai tin minte care era al doilea hormon de care vorbea, dar presupun ca e serotonina, care, pe langa ca nu e clasificat ca hormon de majoritatea doctorilor (ci neurotransmitator), nici nu este produs doar in somn, cu atat mai putin intre orele 10 si 2 noaptea.

Daca ar publica toate informatiile cate le scoate din burta (presupunand ca sunt corecte, dar e evident ca nu sunt) ar avea mai multe premii Nobel decat are raspunsuri castigatoare pe TPU.

| awspam a răspuns:

Eu am avut asa de la prea mult lucru in vara am lucrat in 3 locuri, adica dimineata faceam ceva 2 ore plecam la al doilea job 12 si seara faceam restul de 2 ore iar pe urma inca ceva 2-3 ore si mancat somn cam putin pana acum doua luni cand am luat o pauza si stau doar cu un job pana dupa sarbatori,,, dar de doua luni iese oboseala dorm intr una aproape,,, mai stau cu familia ma mai relaxez dar cam asa e cand se aduna dormi si tot obosit te trezesti,
incearca cu putina cafea inainte sa te pui in pat sa vezi daca se schimba
nu sa devnia obicei dar merge

| Advvrt a răspuns:

Din cate am inteles, nu conteaza cat dormi ci cand dormi. Era un interval de timp (22-2 parca) in care creierul se odihneste cel mai bine.

| AnacondaTeam a răspuns:

Incearca sa te culci mai devreme si sa faci spor si dusuri calde