| Sawarekh a întrebat:

Observ la amicii mei, cand vad ca au trecut pe la nutritionisti si le pune in dieta omleta.

In majoritatea dietelor vad ompleta, faceti-ma sa inteleg, la ce foloseste? are doar grasimi si putine proteine, de ce sa recomanzi asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Nu îmi dau seama daca ai o problema cu preparatul sau cu alimentul in sine. Ca sa îți răspund pe scurt : 100g de ou = 13 g proteina și 150 kcal ( medie aprox ). Mai mult de atât, colesterol bun ( HDL ). Per total : preț bun, valori nutriționale bune, beneficii pe măsură. Studiile atestă faptul că consumul a 2 oua pe zi aduce beneficii considerabile asupra dorinței și a performantei sexuale și nu numai ( posibil să influențeze si nivelul și secreția de T ) lucru pe care ți l pot confirma și eu pe baza utilizării. Personal, nu îmi place omleta și prefer ouăle fierte. Daca merita sau nu rămâne să decizi tu. Spor

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Daca o faci fara ulei e o masa chiar ok din orice punct de vedere. Nu se compara ca valoare nutritionala cu ouale fierte sau posate dar e mai ok decat oua prajite ochiuri sau orice alt fel de mancare prajit in ulei. Eu omleta spre exemplu o fac fara ulei, intr-o tigaie de care nu se lipseste absolut nimic. Toata ideea este sa nu o arzi, sa nu apuce sa se maroneasca pentru ca atunci isi pierde si mai mult din nutrienti.

| LaviniuA a răspuns:

Pai mai trebuie si mancare cu gust, ca altfel isi pierd clientii nutritionistii aia nu? De aia le mai recomanda o shaorma cu inghetata pe saptamana.