| Boomboombaw a întrebat:

OK,am observat ca mi-au apărut niște bubițe albe pe capul și corpul penisului (și testicule) din câte am citit pe net se numesc FIMOZE, aveți vreo ideea cum as putea scapă de ele fără operație, o crema sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bubitele descrise care sunt situate pe pielea care acopera corpul penisului si pe cea a scrotului (punga in care sunt testiculele), aproape sigur reprezinta simple cosuri cu sebum, adica exact ca si acneea care poate sa apara pe fata, frunte, piept, spate, etc.
Iar in cazul in care bubitele albe apar pe suprafata glandului (capul penisului), de obicei fiind grupate ''in palcuri'' pe coroana/ circumferinta glandului, sau in zona santului balanopreputial (adancitura) existenta intre corpul penisului si gland (cap), in acel caz poate fi vorba de papule perlate peniene.
FIMOZA reprezinta o cu totul alta boala care poate sa afecteze penisul, insa aceasta boala nu are nimic in comun cu bubitele de care ai amintit. Te prezinti ori la medicul de familie sau te duci la un cabinet UROLOGIC pentru ca medicul in urma consultatiei sa constate de ce natura pot fi acele bubite, cat si tratamentul adecvat de a fi urmat. Sanatate!

1 răspuns: