| Lightning1997 a întrebat:

Ouale cumparate din magazin,daca sunt ecologice, mai pot avea bacterii periculoase? Adica cele bio sunt mai sigure?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cele bio/eco au un risc suplimentar, fiindca daca gaina nu a primit antibiotice, este mai mare riscul sa elimine prin oua diferite bacterii. De aceea ouale bio/eco trebuie cumparate doar daca provin dintr-o sursa verificata (nu tot ce are eticheta eco/bio este cu adevarat astfel), consumate numai cand sunt foarte proapsete si prelucrate termic cat mai bine. Ouale normale provin de la gaini care au primit antibiotice, deci au un risc mult mai mic de a avea bacterii periculoase (insa contin urme de antibiotice)

| mudokins78 a răspuns:

Ouăle din magazin nu sunt ecologice! -nu mă crezi?
Uite aici cum se fac ouăle, varza, etc. Din soluţii toxice-https://m.youtube.com/channel_switcher

| Lightning1997 explică (pentru mudokins78):

Nici daca au eticheta bio?

| mudokins78 a răspuns (pentru Lightning1997):

Aia e ca să lucreze la mintea noastră!