| simplegirl2 a întrebat:

Pacientul major are dreptul de a nu chema parintii in caz ca merge sa se interneze in spital? Sau legea îl obliga ca sa informeze și familia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oz_1736 a răspuns:

Trebuie un numar de telefon al unui apartinator. In general din familie, daca nu, cineva care poate anunta familia sau poate lua decizii in locul pacientului. Eu nu am niciun prieten care poate lua decizii in locul meu, sa vorbeasca cu doctorul si sa-si complice viata in caz ca patesc ceva. E decizia ta

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Are dreptul sa nu anunte parintii sau familia. E major, dar e recomandat sa ai pe cineva in cazurile grave.

| Wr3nch a răspuns:

Nu te obliga nimeni.

| Donsavas a răspuns:

Internarea se face doar cu înștiințarea persoanei în cauză. Se caută familia doar cand pacientul este in comă.

| lorena66 a răspuns:

Nu il obliga nimeni sa informeze familia atata timp cat e major.
E alegerea individului. La minori, da, se informeaza familia.