| anonim_4396 a întrebat:

Părinții își pot obliga copilul major să meargă la spital?

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca el considera ca trebuie sa raspunda in fata parintilor, legat de acest capitol sau prin orice alt mijloc, atunci da.

Insa daca este major, face ce vrea. Chiar daca aces "vrea" inseamna sa asculte de parintii lui.

| T0T a răspuns:

Major, nu.

| Sofer a răspuns:

De ce sa meargă la spital?
Nu poți sa îl obligi.

| SG1995 a răspuns:

Dacă pot dovedi că nu fiul lor nu e în totalitatea facultăților mintale îl pot interna forțat, altfel nu-l pot obliga.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu! Daca este major nu mai este copil. El este fiul parintilor.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu. Cel puțin nu legal.

| oglindasultanului a răspuns:

Depinde de boala si cat de agravata este, poate contacta salvarea sa-l ridice ei.

| Nirvanaaa a răspuns:

Legal nu, poate doar moral happy. Atat timp cât are 18 ani e decizia lui dacă merge la spital sau nu.

| aumih16 a răspuns:

Pai daca e major! asa ar trebui! dar acest lucru nu inseamna ca poate sa faca ce vrea el! adica totusi! trebuie sa aiba un drept!

| ShaOfHatred a răspuns:

Îl pot obliga la orice, dacă au cu ce.

| Roberrt21 a răspuns:

Își pot obliga, însă de regulă ar fi sa meargă se buna voie. Sau poate sa il abordeze cu frumosul. O zi bună!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Roberrt21):

Morcovi si bete. Unii sunt sensibili la asta, nu e vorba sa-i obligi legal.

| Onisim10 a răspuns:

De obligat pot, dar nu mai au aceeași putere că mai înainte.