| anonim_4396 a întrebat:

Sunt minora si am 15 ani.Am ramas insarcinata si cand voi naste tot 15 ani voi avea. Intrebarea mea este:
Daca nasc la spital cei de acolo vor anunta parintii? Ii vor chema acolo? Daca as spune ca o anumita persoana este mama mea m-ar crede sau s-ar informa?sadAr chema politia sa se informeze?
Am vazut pe internet tot felul de raspunsuri dar nu stiu ce sa cred.Altii spuneau ca nu vor anunta parintii, iar altii spun ca ii vor anunta daca esti minora si necasatorita.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai parintii vor fi anuntati, va fi anuntata si protectia copilului si aceasta va anunta politia, asa ca nu merge cu falsuri, daca nu vrei sa ai si dosar penal pe deasupra.

| 9014031518 a răspuns:

Nu mai pot face avort...Am fost in a 10-a saptamana la ginecolog daca imi poate da pastile de avort dar alea se iau pana in a 7-a saptamana si singura solutie era cu chiuretaj care e doar cu acordul parintilor

| Teo29 a răspuns (pentru 9014031518):

Buna, nu o sa iti sune parintii. Poti discuta la spital sa iti respecte confidentialitatea.
Poti da copilul la adoptie daca asa, dar poate parintii tai ar fi de acord sa te ajute sa il creasca?

Bine ca nu ai facut avort.

| 9014031518 a răspuns (pentru Teo29):

Sper sa fie asa cum zici tu, sa nu imi anunte parintii pentru ca daca i-ar anunta el ar face puscarie( are 18 ani). Oricum chestia asta am rezolvat-o, o sa am unde sa stau fara sa stie nimeni.
Si da, e bine ca nu am facut avortDar in saptamana a 9-a de sarcina am luat 6 pastile ibuprofen antibiotic si 4 pastile de "acid.(nu mai stiu cum era)" pentru ca am crezut ca voi pierde sarcina(nu am vrut sa fac asta dar decat sa faca puscariesad
Acum imi e frica sa nu am un copil cu probleme.Pentru ca am luat acele 10 pastile in 3 zile. Sper sa am un noroc si sa nu il fi afectat cu cevasad Offf
Imi e tare frica

| Teo29 a răspuns (pentru 9014031518):

Stai linistita, nu e problema asa grava chiar. Multe mame iau in sarcina pastile. Apropo, chiar si in cel mai rau scenariu al tau sa zici ca te intreaba mama ta sau careva cine e tatal copilului, ai dreptul sa refuzi orice investigatie medicala care sa il incrimineze pe el. Fara plangerea ta si fara colaborarea ta, nu ii pot face lui absolut nimic