| Girly97 a întrebat:

Pare o intrebare absurda dar este posibil sau exista dovezi ca o alarma cu propria ta voce care iti comanda sa te trezesti are sanse mai mari sa te trezeasca decat o alarma clasica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Nu e absurd, e perfect normal. Psihologii au dovedit faptul că fiecare individ are propriul său "ceas" sau voce deșteptătoare, pentru unii acest fapt este mai eficient decât un ceas deșteptător, pentru alții nu este. Dacă mergem și mai adânc, acest fapt se trage din evoluția noastră de a ne trezi după cum ne spune instinctul sau acea voce interioară, și cât mai devreme, și cât mai pregătiți pentru a face față unei alte zi. Pe acest fapt s-au bazat toți strămoșii noștrii încă din era primitivă, chiar și majoritatea animalelor. Bine, atunci ei erau prădători, invadatori, și apărători împotriva invaziei; în lumea modernă, e mai puțin relevant, dar încă foarte practicabil.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O alarma este eficienta doar daca este stridenta si diferita de sunetele din mediul inconjurator, cu care esti obisnuit.
Alarma de desteptare atunci este eficienta, daca te deranjeaza suficient in somn, incat sa te trezeasca si este suficient de indepartat, sa te oblige la sculatul din pat. Eficacitatea se poate mari cu repetarea alarmei, daca nu-l opresti intr-un mod care necesita sa fii deja treaz.

| darrio2007 a răspuns:

Cu vocea ta e posibil sa il trezeasca pe cel de langa tine, care iti cunoaste vocea.

| Mopmop a răspuns:

Sa aud o alarma cu vocea mea?
Sigur cred ca m-as trimite la origini dar tot nu ma trezesclaughing