| Scarlettt a întrebat:

Parul meu se ingrasa la 3 zile mai rar la 4 zile, cam asta e intervalul cand il spal! (sambata si marti) Ce remedii naturiste as putea sa folosesc sa nu mai fie asa gras?
Eu zic ca nu e bine nici daca ai un par gras sa te speli des (din zi in zi sau 2 in 2 zile pentru ca cu toate ca atunci il cureti se va obisnui si se va ingrasa si mai repede!(parerea mea )Un sfat ce as putea face sa scap. (de preferat naturist ).Si de ce se ingrasa aasa des?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regulile de igiena spun ca ar trebui sa-ti speli parul o data la 3 zile, deci parul tau este normal

| Scarlettt explică:

Folosesc masca de 2 pe saptmana cu uklei de cocos, ricin, argan, ou si miere! Ma spal numai cu sampnuri bio organice, celelate imi uscau parul si imi cadea muult! Ma clatesc cu otet diluat in apa, balsam nu folosesc nici n-am folosithappy
Trucurile astea le stiamhappy

| Scarlettt explică:

Multumesc mult tutror!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine, lasă-l așa.
Ar fi de-a dreptul interzis de orice regulă de igienă și de bun simț să nu te speli până și pe cap mai rar de trei zile.
Așa că nici nu contează.

| floriasdfg a răspuns:

Nu este gras, ci normal. părul gras se îngraşă la 1-2 zile, iar cel normal la 3-4 zile sau mai multe. deci nu se îngraşă des, gândeşte-te că alte persoane se spală azi iar mâine e gras. continuă să te speli de fiecare dată când se îngraşă şi nu îţi pot spune niciun remediu naturist pentru păr gras pentru ca nu ai păr gras.

| Scarlettt explică (pentru floriasdfg):

Dar ce sunt persoane care stau 7 zile si nu se ingrasa sau se ingrasa in 7 cat mie in 3?
Cunosc personal

| floriasdfg a răspuns (pentru Scarlettt):

Dar există şi persoane cărora li se îngraşă de abia după 2 săptămâni dacă nu s-ar spăla. ideea este că părul normal se îngraşă de la 3 zile în sus, fie că sunt 3 sau 10. doar nu vrei ca tuturor să ni se îngraşe la 7 zile. acum sper că ai înţeles că ai păr normal...

| TofanCristi a răspuns:

1. Nu îl spăla des!
2. Foloseste un sampon bland
3. Atunci cand te speli pe cap, nu masa excesiv pielea capului
4. Daca obisnuiesti sa folosesti balsam de par, aplica-l numai de la jumatatea firului de par in jos,
5. Incearca sa nu folosesti produse pentru ingrijirea parului care contin uleiuri, lanolina si silicon
6. Un truc interesant este "pudrarea" varfurilor parului cu o pudra pentru beblusi.
7. O data la doua saptamani, aplica pe par o masca
8. O planta benefica pentru parul gras este aloe vera.
9. Daca nu stiai, berea este foarte buna pentru a inlatura uleiul de pe par.
10. Ai grija mare la ceea ce mananci
FUNDĂ?

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Pai si eu am aceeasi problema!
Ce fac...: Pai dupa ce iesi din cada il stergi ff bine cu prosopul si incepi sa te usuci,,,, Inearca sa te usuci cat mai bine pentru a da volum tine capul in jos in timp ce te usuci....Si remedii naturiste:Uleiul de Ricin este foarte bun! Sper ca te-am ajutat! :*

| Mynni3 a răspuns:

Sa sti ca si eu am avut aceasta problema. Dar acum cateva luni am incercat un nou sampon de la Shauma 7 Plante care m-a ajutat mult si mai folosesc si omasca de par adusa din Italia care imi face parul foarte moale. Dar incearca sa folosesti si balsam de par pentru tendinta de ingrasare eu ma feream de balsam inainte dar acum il folosesc cu mare drag. Sper ca ti-am fost de ajutor.happyhappyhappy

| TeoStephany96 a răspuns:

Sfatul meu Draga AdrianaMariaM este sa faci baie la cap din 2 in 2 zile eu asa fac si eu aveam parul gras, nu e bine sa te spel la cap de 2 ori pe saptamana fiind ca el se ingroasa, poti folosi si balsam de par pentru asta, este bine sa te speli cu un sampon normal dar sa fie si balsamul de la aceeasi firma.

| Bertha1234 a răspuns:

Spla-te cu sampoanele de la Krauter (LifeCare) sunt nemaipomenite.
Sau poti face acest lucru:
Pui intr-unborcan niste otet de mere(fara miere) cu ceai de urzici si il pui intr-un loc uscat si racoros, ferit de razele soarelui.Il lasi asa 2-3 saptamani, dar mai agiti o data la 2-3 zile.Te speli pe cap cu asta si apoi clatesti cu apa.