| Scarlettt a întrebat:

Parul meu se ingrasa la 3 zile mai rar la 4 zile, cam asta e intervalul cand il spal! (sambata si marti) Ce remedii naturiste as putea sa folosesc sa nu mai fie asa gras?
Eu zic ca nu e bine nici daca ai un par gras sa te speli des (din zi in zi sau 2 in 2 zile pentru ca cu toate ca atunci il cureti se va obisnui si se va ingrasa si mai repede!(parerea mea )Un sfat ce as putea face sa scap. (de preferat naturist ).Si de ce se ingrasa aasa des? Considerati ca e normal sa se ingrase la 3zile dupa ce l-ati spalat?

15 răspunsuri:
| qtheodora a răspuns:

Ai părul gras și nu prea ai ce să-i faci. trebuie spălat la 3 zile. dar dacă ți se îngrasă mai mult la răădăcină poți încerca un șampon uscat de la DM ( până în 15 lei ) sau pudra de talc. îți va lua sebumul de la rădăcină în jur de 6 ore. succes happy

| Scarlettt explică:

Eu am o dereglare hormonala, o boala daca vreti sa ii ziceti asa se numeste hipertiroidie! Poate e din cauza asta! Dar nu vad genetica cu ce mi-ar afecta asta adica, parul gras tine de bolile tale si cum il ingrijesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Asa este si al meu din pacate.
S-ar putea sa fie o problema de natura hormonala din organism ceva.
Amidonul de porumb poate fi pus intr-un recipient de sare si presarat pe par. Dupa 10 minute foloseste o perie pentru a-l indeparta. Tratamentul poate sa fie repetat o data la doua zile.
Te pup!

| LivingLouder a răspuns:

Si mie mi se ingrasa la 3 zile dupa spalare. E ceva normal (depinde de cum ai parul)

| Scarlettt explică (pentru LivingLouder):

Nu e deloc normal, sunt persoane care stau si 7 zile si nu se ingrasa!

| TofanCristi a răspuns:

Să te speli cu iaurt. E cel mai bine!

| tinka1 a răspuns:

La mine si la toate prietenele mele parul se ingrasa la 2 zile. Asta e ceva normal. La tine parul inca nu se socoate gras. Iar persoana care sa stea cu parul nespalat timp de 7 zile nu e posibil, doar daca folosesc sampon uscat ( fara apa )

| IRaluca a răspuns:

Deci, parul care se ingrasa in 3-4 zile este normal parul cu fire subtiri cu intentie de cadere.
1. Poti folosi o vopsea naturista de aceeasi culare ca parul tau. ( crede-ma nu o sa usuce parul sau sa-l arda daca e naturista, singurul efect pe care il va avea e de a face firul mai sanatos si de a-l face sa reziste mai ult, deci nu ti se v-a mai ingrasa asa de repede, stiu din propria experienta si am m-ai ajutat multe fete cu astawinking.

2.Incearca sa iti tunzi varfurile mai des, asa radacina se va solidifica si parul se va ingrasa mai rar.

3. Exista Samponuri si Balsame speciale cu lamaie sau menta care o sa ajute ca punctele 1. si 2. sa dea roade happy.

4. Periete cat mai rar, cu atat il perii mai des cu atat pielea secreta mai mult sebum si parul se ingrasa mai repede.
cpl happy

| Nyxi a răspuns:

Hey! Eu mă spăl pe cap din două în două zile deoarece e foarte creț, și e un fel de furtună încâlcită. Cauzele pentru care ți se îngrașă părul repede pot fi ori eretidare.ori să țină de o alimentație dezechilibrată sau depinde de mediul în care trăiești.Perioada în care te speli pe cap este numai bună, pentru a evita îngrășarea rapită a părului din când în când poți folosi pudră de talc(masând scalpul, însă ai nevoie doar de o cantitate mică) sau îți poți face o mască pentru păr (pe aceasta o folosesc și eu des) din zeamă de lămâi și ulei de măsline, sau zeamă simplă și să o ții cam 30-60 de minute, după să te speli normal cu șampon și balsam.Folosește șamponul și balsamul în cantități mici pentru că, oricât de "prestigios" ar fi, tot conține multe chimicale.Alege un șampon bun, apropiat de PH-ul pielii (5, 5).(unul dintre cele mai bune șampoane este Johnsons baby, deoarece pielea bebelușilor este foarte fragilă, mai ales cea a scalpului și șamponul acesta ajută foarte mult, prin formula sa cu PH apropiat de cel al pielii. Sper că te-am ajutat! Succes!

| elyd12 a răspuns:

Si eu am un par foarte gras si trebuie spalat foarte des. Am incercat toate tipurile de sampoane si din magazine si din farmacii, de la Avone, Yves-Rocher, Lady's si niciun rezultat. De curand insa am zis sa incerc din nou cu Head&Shoulders si acum imi spal parul cam la patru zile. Mi se pare mai bine decat la 2 zile cum ajunsesem sa il spal. Il folosesc pe cel mov, Ocean Energy si mi se pare cel mai bun de pana acum. Sper sa ramana. Am auzit si de cel cu lamaie ca este bun dar nu l-am incercat happy

| LetMeBlowYourMind8 a răspuns:

Si la mine este la fel, eu imi fac o masca de par cu zeama de lamaie si ou si mergee... merge si cu iaurt si zeama de lamaie

| BBnikki a răspuns:

Mie mi se ingrasa la doua-trei zile si il spal de 3-4 ori pe saptamana. Am incercat o gramada de remedii, de la cele "babesti" la cele din comert, si nimic nu a functionat mai mult de o spalare-doua, ca dupa aia parul se obisnuia. Eu schimb samponul de fiecare data si niciunul( de la cele naturiste, la cele profesionale) nu a dat rezultate care sa intarzie aparitia asa deasa a aspectului gras. Deci nu cred ca exista un "remediu", dar caut si incerc in continuare diverse produse de la diverse brand-uri mai mult sau mai putin cunoscute.

| XkingstoneX a răspuns:

Trebuie sa il speli Sambata, Marti si Joi.Parul se poate ingrasa de la umiditate.Dar cel mai sigur incearca toate samponurile pana da unu roade.

| AndrutzaOnutza a răspuns:

Da parul se ingrasa pentru ca piele "degaja" prea mult sebum(poate stiai asta) si ar fi bine sa il obisnuiesti sa il speli doar sambata timp de cateva saptamani si inainte de baie cu cateva minute (10-15) aplica pe parul uscat si nespalat ulei de masline si maseaza radacinile timp de 5 min. Asta o sa te ajute daca il repeti. Si daca ai parul scurt si ai firul subtire foloseste uleiul de argan(tot la fel ca uleiul de masline dar aplici mai putin-in cantitate mare nu prea e bun). Iar daca ai probleme cu unghiile, sprancenele sau genele iti mai ofer un ulei, adica cel de ricin. Sprancenele si le face dese, genele arcuite si lungi, iar unghiile nu se mai exfoliaza si nu prea se mai rup. Funda :*

| bobo02 a răspuns:

Nu cred ca este normal sa se ingrase asa des, dar iti recomand Head&Shoulders cu lamaie. nu cred ca e tocmai naturist, dar este o solutie buna. FUNDA?