| tgbobkabob a întrebat:

Pe 12 incepe prima zi de liceu, iar eu stau la camin si am boala enurezis de fac pipi in pat de 2 ori pe luna. O sa ma fac de ras, o sa imi doresc sa mor iar parintii mei nu vor deloc sa ma ajute. Le-am explicat tot, am zis ca ma poate face bine un doctor, ba' mai mult, mama mea e asistenta si tot nu a vrut sa ma duca undeva ca sa ma vindec. Mereu a spus ca e vina mea dar stiu ca e ceva pshihologic.
Enurezis poate aparea daca o persoana pleaca in straintate, o persoana foarte apropriata. Eu nu aveam problema asta de la 4 pana la 7 ani, dar de la 7 ani a plecat cea mai buna prietena a mea, la care tineam ca la o sora de mult, si de atunci pana acum am avut problema asta. Va spun ca inca tin foarte mult la ea, dar problema este ca nu m-a bagat in seama timp de 3 ani, pentru ca ma crede imatur, si tot nu vrea.
Ce ma fac? N-ar trebui sa ma vindec daca mi-am dat seama din ce cauza am boala asta groaznica, care imi va distruge viata de rusine? Mentionez ca pe 31 august am facut in pat, si de atunci pana acum deloc, si tot sper sa nu fac! Cel mai mult a durat 23 de zile, apoi iar am facut, deci sunt foarte disperat!

Cine isi bate joc de ce am scris si de boala mea, rusine sa-i fie. Astept raspunsuri serioase!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cand te vei duce la camin, foloseste-te de scutecele pentru adulti( se gasesc la orice supermarket in diferite marimi)--- asta, pentru a rezolva problema jenei/rusinii. In locul tau, m-as duce singur la medicul specialist cerand trimitere de la medicul de familie--- intai, la un medic urolog pentru a vedea daca enurezisul nu are o cauza organica( urologul iti va indica si urmatoarele "trasee" medicale, daca este cazul: endocrinologie, neuropsihiatrie). Pana atunci spune-i mamei tale ( care, culmea, este asistent medical!)sa nu te mai invinovateasca pe tine! --- aceasta atitudine negativa a mamei mai mult dauneaza in cazul in care enurezisul este asociat unei cauze psihologice( si nu uneia organice ). Ai putea incerca sa nu mai bei lichide seara si sa-ti pui ceasul desteptator sa sune la o anumita ora din noapte pentru a te trezi sa mergi la toaleta.
Sus moralul, caci vei reusi sa-i dai de capat si fara ajutorul parintilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate fii tare, nu lasa boala sa te faca sa te izolezi de ceilalti, incearca sa nu te mai gandesti, pana o sa uiti ca ai boala asta, si poate ca daca nu te mai gandesti, nu o sa o mai patesti, pentru ca astea le mai poti pati si findca te gandesti in timpul zilei si inainte sa adormi la boala ta, si noaptea subsontientul lucreaza...bafta! si succes la scoala!

| VladArtilerieGrea a răspuns:

Iti poti cumpara scutece pentru adulti, si iti pui pe tine unul noaptea, si il tot schimbi in fiecare noapte. Insanatosire grabnica! happy

| irinadobre a răspuns:

Vezi la tratamentul cu alarma enurezis http://www.sfatulmedicului.ro/......octurn_201