Întrebare recomandată | DjRaduANdrei a întrebat:

am si eu o problema, de la varsta de la 8 ani pana in prezent, fac pipi in pat, am facut analize si nu mi-a iesit nimic, acum am 14 ani si va trebui la anul sa ajung la liceu si nu stiu ce sa fac cand o sa stau la camin stiu ca pare comic dar vreau sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| m00n a răspuns (pentru Azµre):

Eronat,nu poti sa antrenezi niste muschi netezi! iar exercitiile kegel nu ajuta cu nimic, pentru ca sunt bune doar pentru muschii externi.e greu de explicat, dar problema asta nu se rezolva prin kegel, de fapt nimic nu se rezolva prin kegel

| Azµre a răspuns (pentru m00n):

E un exercițiu, asta nu exclude un consult de specialitate.

| m00n a răspuns (pentru Azµre):

Da,asta asa este.Dar am avut un curs interesant acum vreo luna pe teme de-astea, si tocmai ne spusese proful ca exercitiile astea sunt total inutile din motive anatomice si neuroanatomice, si nu ajuta nici la incontinenta urinara, nici la stimularea sexuala, spunandu-ne sa nu mai citim atatea reviste de femeilaughing)

| Azµre a răspuns (pentru m00n):

În general așa sunt majoritatea. Fără un tratament și un consul de specialitate degeaba happy oricum se poate rezolva problema lui la un specialist acum cât e tânăr.

| m00n a răspuns (pentru Azµre):

Pai la 14ani deja e foarte mult sa se intample asta, dar medicul sigur va face o anamneza detaliata si va vedea ce i s-a intamplat de fapt, de unde se trag toate astea. Problema e ca nu are incontinenta, ci e un soi de nicturie insotita de un soi de incontinenta.Ca se intampla doar noaptea.Hmmm,sa-mi verific ceaslovul de Medicina Interna, poate gasesc ceva.

| m00n a răspuns (pentru Azµre):

Vai mie, am spus nicturie, nu mai stiam termenul exact.Se numeste enureza. Iata si raspunsul direct pe net: http://www.sfatulmedicului.ro/......in-pat_255

| DjRaduANdrei explică (pentru m00n):

Te inseli, am incercat aseara si a mers!

| m00n a răspuns (pentru DjRaduANdrei):

Daca nu ai ingerat lichide nu inseamna ca problema nu exista.Si Kegel nu e bun de nimic, sunt spusele ginecologilor si a neuroanatomistilor.Nu te poti deshidrata le nesfarsithappy

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa nu bei lichide cu cateva ore inainte de culcare.Si baiatul meu a avut asemenea probleme.Dar a trecut de la sine. Fara tratament.

| rater1994 a răspuns:

E totusi o probleme.Du-te la doctor cel mai bine asta ar fi sa faci parintii tai ce zic? Nu te duc la doctor? Daca nu stiu (desii nu cred ca nu stiu) zile.Sa te duca la doctor.

| mixxjim a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog de fapt, deseori asta are la baza probleme de alta natura, nu medicala. Ti-as recomanda sa faci si un sport care sa te ajute sa-ti imbunatatesti anumite lucruri care poate nu sunt cum ar trebui. Ai aici un articol despre problema ta, poate te ajuta http://www.sfatulmedicului.ro/......octurn_201

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

NU bei lichide dupa ora 6 seara si te duci la baie inainte de culcare, si ai nevoie si de consiliere psihologica pentru ca declansarea asta este din cauza ca probabil te-a suparat ceva in trecut

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel2332 a răspuns:

Incearca ca toata ziua sa nu mergi deloc la baie doar in momentul in care chiar nu te mai poti tine in felul asta inveti sati controlezi vezica.

| RawkFX a răspuns:

S-ar putea sa fie de la prostata duta la doctor sa iti faca analize la prostata ca nu este bine ce patesti tu

| Bull4ever a răspuns:

Eu zic ca e o problema psihologica, incearca mai bine sa te duci la un psiholog (probabil ai avut o trauma in trecut cu asa ceva nu stiu...)

| Ionela_Matei_1990 a răspuns:

Eu....chiar nu stiu, ce pot sa zic? chiar imi pare rau

| Dimitrix a răspuns:

Poti incerca sa te pisi si sa nu bei apa inainte de culcare. Daca nu mege poti sa te duci lamedic sa-ti faca analize la prostata si sa ei medicamente. Sper ca te-am ajutat.

| smecherasu333 a răspuns:

Frate nu e de ras e serios.O problema ciudata ce-i drept.Frate incearca sa mergi la baie inainte sa te culci.Si bea si tu apa cu vreo jum de ora inainte sa te culci. Daca nu merge imi pare rau dar nu am mai intalnit asa ceva! Noroc!

| Nikolac a răspuns:

Hei salut! Incearca inainte de culcare sa maninci piene cu sare, la mine tot asa pina la 11 ani acum am 13! Trebuie sa maninci in fiecare seara timp de saptamana, apoi vei vedea rezultatul, deja simt cand vreausa plec la toaleta!

| CristianaXXX9898 a răspuns:

Ar trebui sa nu-ti faci griji fiindca o sa te insanatosesti. Incearca sa nu bei prea multa apa inainte de culcare!

| CatalinMarius43 a răspuns:

Parerea, mea este ca a-r trebui consulat un pshihologwinking