| anonim_4396 a întrebat:

Pentru scoaterea unor alunite, papiloame, nevi prin metoda electrocauterizarii se face anestezie sau nu?
Fara anestezie e dureros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o metodă ce provoacă o durere minimă.
Medicul poate aplica local un spray cu calmant înainte de operație.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa ti iei singur o crema cu anestezic (lidocaina) de la farmacie sau are medicul, il poti întreba.

| OAly a răspuns (pentru Donsavas):

Problema mea e tocmai ca am alergie la lidocaina si doctorul nu vrea sa-mi faca interventia fara anestezie.

| Bizon95 a răspuns (pentru OAly):

Si alta anestezie nu are?!?
la dentist am vazut pe cineva pe care l-a tinut pe sala si i-a facut 3 tipuri de anestezie pentru ca primele 2 nu au tinut (nu ii amortea nimic)

| Donsavas a răspuns (pentru OAly):

Exista procaina, adrenalina si alte anestezice.

| alina2k18 a răspuns:

Anestezie locala pentru a nu avea nici un fel de disconfort daca esti un pacient f sensibil.
Vezi aici de la minutul 13 cam ce presupune.
https://www.youtube.com/watch?v=e60SoA4ng7I

| OAly a răspuns:

Am facut-o fara anestezie. A fost suportabil.