Întrebare recomandată | ForeverYours a întrebat:

Peste cateva zile trebuie sa fac vaccinul antitetanos, dar imi e foarte frica..Am mai facut acum jumatate de an un atac de panica la doctor cand mi-a luat sange... Poate avea acest vaccin vreo reactie adversa? Am motiv sa-mi fie frica? Va rog, spuneti-mi! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| byutsaa a răspuns:

Nu cred ca are de ce sa-ti fie frica.nu ti se intampla nimic rau.cel mai important : sa nu te uiti la mana in timp ce ti se face vaccinul.depinde de organismul tau... poti avea stari de ameteala, chiar lesin, iar vaccinul nu doare, simti doar intepatura aia usoara de ac, dar aapoi s'ar putea sa te doara putin[dupa ce ti s-a administrat serul]

Răspuns utilizator avertizat
| byutsaa a răspuns (pentru ForeverYours):

Nimic mai mult tongue

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai absolut nici un motiv de teaa: vei simti intepatura ca pe o mica ciupitura (acul este foarte subtire) si gata. Nu va fi durere, ci doar o mica senzatie ca si cum te-ai agata intr-o aschie.
Reactii adverse acest vaccin practic nu are. Cel mult 2-3 zile poti simti o mica jena in zona in care ti s-a facut vaccinul (cam cum simti dupa ce te lovesti usor cu mana de ceva).

| Raniia a răspuns:

Nu ai nici un motiv sa-ti fie frica.Atat de repede trece si nu doare. Poate sa fie o reactie postvaccinala cu durere locala, eritem care se remite in 2-3 zile sau sa nu fie.
Trebuie doar sa te incurajezi cu propria ta gura si sa rostesti cu voce tare-totul va fi bine.

| mona a răspuns:

Daca te tot gandesti la vaccin si normal ca te i a frica dar relaxeaza-te ca e doar o injectie

| Xennofull a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji, am facut si eu antitetanosul, nu o sa simti nimic, o sa te doara putin peste vreo 2 zile cand misti mana, dar nu o sa fie prbleme si dureaza 3 secunde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E unul dintre cele mai comune vaccinuri. e o intepatura de 1 sec nu te ma panica atat. mai rau zgarie o pisica cand te joci cu ea

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Nu te doare sa nu stai incordat sa te gandesti la altceva

| kazmir a răspuns:

Doare extrem de rau, dar iti va trece in cateva zile. Nu iti mai face griji.
Sa nu te uiti la marimea acului, asta e singura problema. O sa simti un pic de durere cand va infige acul in os, dar dupa nu o sa mai fie probleme