| Girly97 a întrebat:

Picioare reci in special seara de cateva zile... Ar trebui sa ii spun mamei mele? Daca ma va duce la medicul de familie? Nu stiu daca ma va primi pentru ca am devenit majora in noiembrie iar saptamana trecuta am devenit neasigurata desi sunt eleva in clasa 10 - trebuie sa merg la Casa de Asigurari cu adeverinta de elev. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa comunici cu mama ta, chiar daca esti major, atat timp cat esti elev, automat ai asigurare.
Ceri adeverinta de la scoala si te prezinti la medicul de familie!
Ii explici ceea ce simti tu, si ori iti va da sa faci un set de analize, ori iti va prescrie un tratament insotit si de ceva vitamine.
Daca nu ai card de sanatate, te ducu cu adeverinta de la scoala si iti va elibera o adeverinta de asigurat pe care sa o arati si la spital, daca este cazul.
O zi buna happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Desi ai devenit majora, esti eleva! Cere o adeverinta de la scoala care sa ateste acest lucru si te poti prezena oricand la medicul tau!
Maini /picioare reci indica (probabil) circulatie periferica deficitara.
Mergi fara nicio grija la medic cu acea aderinta, esti inca asigurta!

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Si ce imi va face medicul in legatura cu picioarele reci?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Girly97):

Iti da tratament.

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

O sa incerc sa vorbesc cu mama mea sa vedem daca putem merge maine impreuna. Te tin la curent! happy Sper sa nu fie nimic grav, mi s-a mai intamplat chestia asta acum trei ani dar a trecut de la sine in cateva luni.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Girly97):

Da! Sa nu uiti cardul de sanatate si adeverinta de elev de scoala!
Sanatate!

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Ok, o sa iau cu mine si cardul de sanatate inexistent... happy

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Ok, voi incerca sa iau cu mine cardul de sanatate inexistent, nu e problema... big grin

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Girly97):

Nu ai card, sau e activat?
Poti suna la C.N.A.S, sa vezi ce se intampla daca nu il ai.Sau daca il ai si nu e activat, acesta se activeaza la prima vizita la medic.
Nu ai ce cauta fara acel card, asa e sistemul.
Am inteles insa ca sunt situatiii in care este sufiicenta o adeverinta, dar trebuie reinointa periodic!

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Deci ma uit zilnic la siteul de verificare a asiguratilor si tot ce vad este "Persoana selectata NU este asigurata" si "Persoana NU are card emis". Parerea mea este ca urmeaza sa imi faca card dupa ce le arat ca sunt eleva. Am deja adeverinta de elev.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumparati de la farmacie pastile. sunt ceva cu gingo biloba. te ajuta alea fi sigura. intrebi farmacistul anumite chestii, daca poti sa le iei, ce si cum si asa

| Girly97 explică:

Mersi, am vorbit cu mama mea si ea va decide daca mergem la medicul de familie. Sper sa ma primeasca chiar daca apar neasigurata, voi lua si adeverinta de elev sa i-o arat. Sper ca nu e nimic grav la picioare dar totusi ma deranjeaza ca sunt reci mai ales noaptea...

| BJK1903 a răspuns:

Buna, eu zic sa intrebi la medicul de familie de cardul de sanatate. eu l-am gasit dupa aproape 2 ani acolo. deci tu ia si o adeverinta de la scoala sa fii sigura dar intreaba de cardul de sanatate. eu am 19 ani si trebuia sa am cardul de la 18 ani dar medicul meu de familie e aeriana si cand l-am cerut facea ca trenul si dupa a venit cu plicul in care aveam cardul. deci medicii de familie sunt varza. m-am duc acum cateva saptamani cu dureri de cap si febra si mi-a dar de raceala. dupa 3 zile ajung la spital si mi se spune ca am hepatita a. du-te la spital ca medicii de familie sunt mari terminati. numai bine happy