| Safire17 a întrebat:

Poate rezista un om cu apendicita, timp de 24 de ore, fara ca durerile sa se agraveze (adica nici sa nu ii treaca, nici sa nu fie durerile si mai mari)? Funda + vot. Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apendicita este o boala a oamenilor curati. Incidenta ei la cei care au crescut la tara este mai mica decat la cei care au crescut la bloc, pentru ca cei de la tara au mancat mai des pamant. Asa se castiga imunitate.
Dar tot asa, riscul de a lua ceva viermisori - limbrici, o tenie, ceva - este mai mare la cei care au o igiena mai precara.
Dupa cum a zis CoCoMona, apendicita poate sa treaca si singura, dar nu este bine sa te risti. Peritonita poate sa duca si la moarte. De asemenea, interventia chirurgicala in cazul de apendicita este de 10 ori mai simpla decat cand o devenit peritonita, si durata de spitalizare si convalescenta este mult mai mica.

| CoCoMona a răspuns (pentru Zenithf):

Merci de suport! Sper sa-i fim de ajutor!

| micurutza2005 a răspuns:

Da poate depinde de evolutie eu am stat 3 zile asa in spital pana si-au dat seama ca e apendicul nu ovarele iar cand m-au desfacut in operatie era gata sa se perforeze apendicul dar eu am suportat destul de bine durerea 3 zile.

| Safire17 explică (pentru micurutza2005):

Poi eu am deja 5 zile de cand ma doare...

| micurutza2005 a răspuns (pentru Safire17):

Deci mama ta sa termine cu prostiile si sa te ia in serios sa te duca la medic sa vada ce e cu tine si apoi imi spui si mie ce ai mai exact. ok?

| Safire17 explică:

Da, dar precizez k durerea e numai la apasare, si nu e foarte mare... e in cazul meu... am aceasta 'durere' de aproape 2 zile si nu s-a agravat.

| CoCoMona a răspuns (pentru Safire17):

Citeste articolul ce ti l-am dat, vei vedea ca: "Uneori apendicita este controlata cu succes de catre organism, iar simptomele se remit, nefiind necesara interventia chirurgicala, aceste cazuri sunt mai frecvente la batrini si la administrarea de antibiotice."

Eu timp de 2 ani am reusit s-o controlez prin antibiotice, dar acum, privind in urma, imi dau seama ca a fost o mare prostie, antibioticele in timp iti distrug organismul, iar cand nici astea nu mai dau rezultate, organismul cedeaza pur si simplu si poti fi la un pas de moarte. Salvarea mea a fost un infirmier schiop care practic alerga cu mine pe holurile spitalului, dupa ce "doctorita" de la primiri urgente a gresit in prima instanta, greseala ei ma putea costa viata. Nu te juca cu asta, vezi articolul, inca se mai moare, chiar si in ziua de azi, fie din negjijenta ta ca pacient, fie din neglijenta medicilor.

| 23partyboy a răspuns:

Care e problema? mergi la urgente iti face un consult chirugical(doar te palpeaza) dureaza 5 min si nu te costa nimic, mai bine ne jucam dea presupusul? nici macar nu stii ce ai, e o simpla presupunere, simplu fapt ca ai durere nu stiu unde nu demonstreaza nimic
sanatate

| EvangelineLovin a răspuns:

Mai de rezistat cred ca rezista, dar poate sa-i explodeze apendicu si face peritonita si dupa aia e si mai rau.

| CoCoMona a răspuns:

Eu am fost la un pas de moarte din cauza apendicitei - s-a complicat, iar in cele din urma a perforat. Sfatul meu e sa te prezinti la medic, eu n-am facut asta la timp si a fost mult mai rau dupa...

Pentru mai multe detalii vezi asta: http://www.romedic.ro/apendicita

*Referitor la intrebarea ta, eu am rezistat mai bine de 12 ore cu dureri crunte si am ajuns la spital in stare grava, apendicita mea deja perforase.

| Safire17 explică (pentru CoCoMona):

Poi asta e problema... eu am dureri numai la apasare si tocmai de asta mama nu vrea sa mergem la medic. Dar precizez ca am luat un algocalmin si mi-a trecut durerea pentru vreo 4 ore... si nu ma doare chiar in zona apendicelui, ci putin mai sus, la capatul acelui os din dreptul buricului

| CoCoMona a răspuns (pentru Safire17):

Pe mine m-a durat groaznic numai stomacul - am vomat si toate cele, nici pe mine mama nu m-a dus timp de doi ani si uite ce se putea intampla. E bine sa mergi la un consult, in orice caz operatia de apendicita e foarte simpla, intr-o zi - doua iesi din spital. Cum la mine s-a complicat, am stat 8 zile in spital, iar durerile erau mari si dupa operatie deoarece ea a perfomat, aveam febra mare, chiar halucinatii, durere locala etc. Faci cum crezi, dar sfatul meu e sa te duci la un control!

| augu200 a răspuns:

Nu poate sa moara