| anonim_4396 a întrebat:

Poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta si poate sa imi dea un sfat.Nu ma astept la un diagnostic, dar poate cineva a trecut prin asta si are o rezolvare.

De ani de zile ma confrunt cu o problema pe care am luat-o in serios, am ignorat-o si tot asa, dar mi-am dat seama ca nu pot sa o duc asa la nesfârșit pentru ca poate fi ceva periculos plus ca imi afecteaza si psihicul.
Mai exact o durere de burta in zona subombilicala ce apare destul de frecvent. Apare in general dimineata cand ma trezesc dar alte ori si seara. Uneori trece de la sine rapid, alte ori doar cu no spa.Se simte efectiv o durere constantă ca si cum cineva te-ar tăia continuu cu cuțitul si uneori atat de tare incat nu pot sa ma mișc dintr-o anumita pozitie.
Am suportat ce am suportat o perioadă lungă de timp, iar o data ce mi-au aparut si alte probleme de sanatate (spasmofilia) am consultat un medic internist pentru un pachet complet (consult, ekg, ecografie abdominala) in urma careia nu s-a gasit nimic in neregula cu organele mele (cel putin nu s-a vazut la ecograf), asa ca medicul mi-a propus sa fac si un control ginecologic, ca nu cumva durerea sa fie pusa pe baza asta.Asa ca m-am dus si la ginecolog unde mi s-a pus diagnosticul de ovare polichistice si am sperat ca desi nu e chiar o veste buna macar voi lua tratament si voi scapa o data pentru totdeauna de asta, dar nu a fost asa.Medicul mi-a spus că durerile pe care le am nu au legătură cu ovarele polichistice (probabil si pentru ca atunci cand apar ori ma balonez, ori constip) asa ca am plecat din nou fara nici o solutie.
Acum stau si ma gandesc ca mai am o varianta, colonul.Asa ca, as vrea daca cumva stiti sau ati luat, ceva pastile usoare pentru colon fara prescripție până o sa pot sa imi fac un alt control cu analize si tot tacâmul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Coloana naty, spondiloza cervicala

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Te doare burta de la coloana?

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Ma doare din josul pieptului pana sus

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Asta înseamnă că trebuie sa am spondiloza lombare, ca am dureri hipogastrice/subombilicale.
Adevarul e ca uneori ma ia durerea până în spate, ma mai doar cate un sold de nici nu pot călca pe picior câteva minute in cate o dimineata, imi apare un punct dureros la spate pe care nici nu il pot atinge. Oricum, trebuie sa imi fac un control si la ea.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Eu am facut o radiografie si asa am aflat de asta,ani de zile ma durea in piept, spate si imi era frica sa fac sport, la miscari sau rapide, am facut si teste cardiologice si la ficat, du-te la doctor, la specialist naty, nu sta asa

| Lukasssz a răspuns:

Asta mi se intampla si mie, este de natura psihologica, te confrunti cu o depresie / anxietate?

| Freya1 a răspuns (pentru Lukasssz):

Am anxietate, dar mai mult sociala.
Ai aflat că de la asta ai probleme?

| Superior a răspuns:

Cel mai prost lucru pe care-l poti face este sa pierzi timpul pe acest site plin de amatori si nestiutori. Ma rog, poate unii de aici stiu cat de cat ce zic, dar ai nevoie de consultanta profesionala si adevarata. Ia-ti 3 doctori bine cotati si du-te la fiecare, dupa care compari rezultatele.

| Freya1 a răspuns (pentru Superior):

Nu ma astept sa mi se spuna exact ce am, dar poate cineva se mai confrunta cu astfel de probleme si mai ai cu cine schimba o vorbă, mai auzi o parere.

O sa merg la medic normal, dar momentan nu prea am cum.

| Superior a răspuns (pentru Freya1):

Parerile oamenilor pot sa te duca in eroare. Cand am citit niste simptome pe net de pe forumuri, aia m-au dus la concluzia ca aveam cancer happy Ce am avut a fost o afectiune minora, tratabila cu pastile.
Repet, iei la mana mai multi medici. Unul poate nu are mare chef de tine si nu te consulta ok, macar sa o faca celalalt. Daca nu o face celalalt, o face altul. Daca toate cele trei rezultate corespund sau macar doua, inseamna ca aia e. Daca nu, mai cauta alti doctori. Din pacate asa merge in Romania - neserozitatea si goana dupa bani e o trasatura a neamului nostru (sau cel putin a unei bune majoritati dintre noi).

| Invictusman a răspuns:

E din cauza anxietății, astea sunt simptomele resimțite cauzata de orice forma seriosa de anxietate.
La tine e tulburare anxioasa (cronica) și se numește somatizare în anxietate.

Anxietatea are 100 simptome resimțite relativ la o persoana anxioasa și majoritatea sunt somatice.

| existential a răspuns:

Inainte sa te gandesti la medicamente, incearca prin mancare.
Mancarea afecteaza mult sanatatea sistemului digestiv.
Scade cantitatea sau elimina: alimente procesate, fast food, prajeli, dulciuri, alcool.
Evita: tot ce te baloneaza; constipatia; sa mananci mult la o masa, chiar daca e sanatoasa mancarea respectiva.
Daca nici asa nu se amelioreza, scade cantitatea sau evita: painea integrala, nucile, cruditatile (irita sistemul digestiv); prepara legumele si fructele la aburi sau fierbele.
Incearca sa ai scaun in mod regulat, zilnic; sa faci sport, macar sa mergi intr-un ritm alert 30 minute zilnic (ajuta la digestie si tranzit).
Daca nu se amelioreza si poti, incearca un post negru, macar o zi (eventual si o curatare a colonului). Iti reseteaza sistemul digestiv.
Ceea ce am scris mai sus au fost lucruri care m-au ajutat pe mine la un moment dat. Bineinteles, am plecat de la ipoteza ca ai probleme gastrointestinale.
Si un medic gastroenterolog bun ajuta. Uneori chiar e nevoie de investigatii si tratament medicamentos.

| MINEL2 a răspuns:

Bună, Naty! Natura durerii tale poate fi de natură psihologică ( oricât de ciudat ar suna ) in sensul in care stresul, gălăgia mentală cu privire la orice lucru mărunt, poate afecta corpul. Se pare că zona ta sensibilă este cea descrisă de tine, ca având dureri. Încearcă un mic test, cand apare durerea, concentrează-te doar pe respirație, simte-ti corpul, dar nu închide ochii, ci privește larg locul in care te afli, spunându-ti in gand ( inspir, expir, sunt bine ) vei observa cel mai probabil ca durerea a trecut. Am trecut prin acest lucru, efectiv, simțeam ca niste tăieturi in zona respectiva, gălăgia mentală atacă punctul sensibil al organismului tau, iar acum cel mai probabil simți și mai des durerea deoarece gândurile tale sunt tot acolo * frica*, mai exact. Încearcă să practici meditația, să te plimbi singură in parc, și să elimini pe cât se poate stresul din viata ta. Sper ca am fost cât de cât de ajutor, seara buna.

| Freya1 a răspuns (pentru MINEL2):

Si eu m-am gandit la varianta asta, dar având în vedere balonarea si constipatie m-a dus mai degrabă cu gândul la colon.
Dar in acelaș timp sunt si anxioasa si m-am confruntat si cand am fost mica cu durerile astea si nu mi sa gasit nimic.

Multumesc de sfat, voi încerca si varianta asta pana una alta si o sa merg si la control cand o sa pot. Poate e nevoie de o colonoscopie.