| davidanton5 a întrebat:

Poate sa scada testosteronul daca te masturbezi aproape in fiecare zi de la varsta de 13 ani si sa afecteze dezvoltarea penisului? Am 13 cm erectie si 6cm normal la 18 ani si este foarte subtire, ca al unui copil. Am vazut si la altii marimea lor(in vestiar, practic un sport) si toti au penisul mult mai mare si dezvoltat. Ce ar trebui sa fac? Va rog raspundeti serios…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, penisul este mostenit genetic de la tatal tau si cum altul nu mai creste la varsta asta, va trebuii sa te multumesti cu ce ai, invatand tehnici de satisfactie a femeii, ori folosind jucarii sexuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu are nicio legătură.

| doctorandus a răspuns:

De scazut nu cade. Eventual creste. E o gogorita ca elimini mult testosteron prin sperma. Prin urinare de-a lungul a 24 de ore pierzi de 65000 ori mai mult testosteron decat printr-o e.

| doctorandus a răspuns:

A, da, 13 cm in erectie este peste media la romani.

| relian a răspuns:

Esti terminat laughing stiu ca suna naspa, dar asa ai iesit din fabrica, asa ai mostenit pe taicatu.
Cu ce ai cu aia vei ramane, asa ca nu te mai agita, nu o sa rezolvi nimic.
Legat de testosteron, ala nu are legatura cu marimea organului respectiv.
Exact ce spuneam se apuca sa faca copii asa toti care nu ar trebuie sa faca.
Aia care au boli, de astea genetice, astia cu organe mici, sa aduca pe lume alti oameni care vor fi bolnaviu si ei, complexati, ori care nu-s vor putea sa gaseasca si ei o femeie sa duca o viata normala.

Tu ca om, poti avea femeie, dar sa nu mai faci copii, pentru ca copilul tau daca va fi baiat, va misteni scula ta, apoi cum esti tu acum, asa va fi si ala, adica nu prea bine.

Scula nu o mai poti creste nicicum, asa cum ai iesit cu ea din fabrica asa ramai, cruce.
Daca se putea face ceva, fi sigur ca nu mai auzeai pe nimeni sa se plinga, ori femei sa se plinga de barbati ca au instrumentu mic.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Nivelul de testosteron e in stransa legatura si cu organul masculin de reproducere, pe langa muschii corpului. E un hormon care contribuie inmare parte la asta. Stiu pentru ca m-am documentat din cartile de medicina si am ascultat podcast-uri cu oameni care au sunt medici specializati cu doctoratul facut. Cu cat un barbat are un nivel mai mare de testosteron, cu atat muschii si penisul acestuia, inclusiv parul corporal vor fi mai dezvoltate.

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Asa si ce vrei sa spui cu asta, vrei sa arati ca una citesti si alta pricepi? Ai spus-o, deja ai comiso, ai aratat exact asta, una citesti, alta pricepi.

Hai sa iti traduc eu ce ai citit tu.Sa observat ca cei care au scula mare si ce o mai fi, ar avea si un nivel de testosteron mai mare, corect? Asa si acum care e legatura unui hormon cu marimea? Cu marimea ce o ai deja.

Acu hai sa iti traduc ce ai inteles tu, adica altceva decat aia au observat.

Ai citi si tu ai inteles ceva genul asta.Esti adult ai o scula x cm un nivel Y de testosteron. Daca maresti nivelul de testosteron, ajungi sa ai o scula de cal laughing cam asta incerci tu sa spui, ori cel putin, asta ai priceput tu din ce au spus acei specialisti laughing asdica ca scula o poti mari si micora dupa cum ti se scoala tie.Te auzi ce balarii debitezi?

Te doare mintea, sterge mesaju ca te rid si curcile laughing Odata ce tu ai iesit din fabrica cu o scula mare, poti avea si un nivel de hormon mare, daca ai iesit cu scula mica ai si nivel mic, asa acu ia lumineazane tu cum iti cresti tu scuala aia mica si nivelul ala de hormoni mic, poate cine stie rezolvi toti barbatii din lumea asta, vom avea cu toti scule de elefant laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru relian):

Genetica e doar o parte care te defineste ca persoana din punct de vedere fizic. O parte mai importanta este si stilul tau de viata. Degeaba ai gene bune, daca iti traiesti viata intr-un mod sedentar, pentru ca acele gene nu se vor activa la capacitatea lor maxima, daca nu ii creezi corpului acel mediu propice. Adica sa iti explic pe intelesul tau de persoana ignoranta care arunca cu rahat in altii pentru a se ridica pe el insusi, daca parintii tai sunt inalti si tu iti traiesti viata fara sa faci nafura de sport, nu o sa cresti la fel de inalt. O sa stagnezi la o inaltime putin mai mica decat parintii tai. Si acelasi lucru se poate intampla si in partea opusa. Daca ai parinti mici de statura si tu practici de mic baschet sau inot, o sa fi mult mai inalt decat parintii tai, pentru ca iti fortezi corpul sa isi adapteze genetica dupa stilul tau de viata.

Referitor la penis, nu am zis ca o sa ti-l poti schimba considerabil, ca al unui star xxx, ci o sa til poti schimba gen maxim un cm in plus si vreo 2-3 marimi sesizabile in grosime. Atat. Intr-adevar, genetica joaca un rol cheie in aceasta situatie, dar poti duce genele deja existente la capacitatea lor maxima, prin imbunatatirea stilului tau de viata. Se numeste evolutie.

Nu mai fi ignorant, si nu te mai lauda atata cu mistocareala ta. Pentru mine esti ca vecinul de la parter care sta la barfa cu pet-ul de bere si care se da interesant. Si nu zic asta doar din comentariul de acum, ci zic asta, pentru ca de fiecare data te observ in comentarii aberand diferite subiecte si facand mistouri ce nu isi au rostul.

Ce e trist la tine, e ca tu aberezi mereu si aproape nimeni nu te baga in seama. Razi singur la mistourile tale, in spatele tastaturii si te consolezi cu ideea ca esti inteligent. In realitate esti doar un trist care se imbata cu apa rece de la o zi la alta. Fa-ti un bine, si mergi la un psiholog.

| davidanton5 explică (pentru StoicAnalysis):

Fac sport de la 6 ani frate, plus sala de la 16, crede-ma nu se pune problema de viata sanatoasa la mine. Ce mistouri? Ce aberatii?

| Sekim a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu exista un raspuns sigur la afirmtia : nivelul de testosteron ajuta la cresterea penisului. Studiile care s-au facut sunt incerte sau foarte prost facute, asa ca orice afirmatie ai citit e indoielnica. Acum, o sa iti explic eu logic de ce cred ca NU conteaza nivelul de testosteron. Ceea ce spui tu cu muschii, e corect ( nivel mare de testosteron - muschii cresc ), ceea ce spui despre parul corporal, partial corect ( asta tine de DHT, nu T, iar DHT ul nu e mereu in raport cu T; poti sa ai X T si sa ai Y DHT pentru ca asta reprezinta si alopecia androgena, prea mult DHT desi nu e necesar ). Acum, muschii cresc, dar penisul nu este un muschi, asa ca de ce ar creste de la T? Pe langa asta, ca muschii sa creasca si sa depaseasca capacitatea ta genetica normala, muschii aia trebuie stimulati, deci nu e destul sa ai high T ca sa spui ca vei fi musculos.
Exista mult mai mult decat T cand vine vorba despre dezvoltarea organismului uman. Nu avem de unde sa stim noi daca baiatul care a pus intrebarea e sanatos sau nu. Hormonii tiroidieni sunt responsabili cu dezvoltarea organismului si a creierului ( tiroxina si triiodotironina ), iar hormonul hipofizar este responsabil si el cu cresterea organismului cu exceptia creierului ( STH sau HGH ). Sa te iei de Relian mi se pare prostesc pentru ca nu ai facut o pana la capat cum trebuie si nici nu e 100% corect ce spui. Degeaba deschizi subiectul cum ca daca nu esti sanatos nu poti sa iti atingi potentialul maxim, e logic, dar tu vorbesti despre stilul de viata. Daca vrei sa deschizi un subiect atat de complex cand te iei de cineva, fa o cum trebuie si vorbeste de patologii si tot, nu doar de stil de viata si T low/high. Spor

| StoicAnalysis a răspuns (pentru davidanton5):

Inseamna ca la tine atat este capacitatea maxima. Nu ai cum sa dovedesti contrariul, daca nu ai experimentat un stil de viata dezordonat. Daca nu erai atletic ca acum, probabil aveai alta dezvoltare a corpului acum.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Sekim):

Totul tine de stilul tau de viata. Ce nu stie majoritatea lumii, este ca toata lumea, inclusiv tu si eu, avem gene care odata stimulate negativ de unul sau mai multi factori si stimuli externi, se activeaza si devin canceroase, sau se comporta intr-un anume fel incat sa avem boli. Iti dau si exemple:
Un om sanatos, daca este supus la stres negativ constant, poate activa o anumita conditie, depinde de organismul fiecaruia. Unul poate suferi de epilepsie, altul de dermatite, altul de sindorm de intestin iritabil, altul poate face diabet. Majoritatea bolilor apar cand in final stresul in combinatie cu un stil de viata nesanatos sunt mentinute pe o lunga perioada de timp. Desigur sunt si oameni care rezista mai mult, altii mai putin.
In schimb, daca iti supui corpul la un stil de viata sanatos si il expui la factori stresori pozitivi, adica: antrenament intensiv, temperaturi joase/ridicate si infometare pe o anumita perioada de timp, corpul tau va activa in mod fortat acele gene latente din tine care sa te faca sa te adaptezi stimulilor la care il supui. Tine de evolutie. Afro americanii si oamenii cu culoarea pielii inchisa la culoare, au o toleranta mult mai ridicata la temperaturi ridicate pentru ca pe parcursul sutelor sau miilor de ani, ei au dezvoltat in mod abundent in piele melanina pentru a rezista razelor solare si caldurii. Muschii cresc pentru a face fata greutatilor pe care le cari constant, ochii maro sunt pigmentati tot pentru protectia de catre razele solare. Toate aceste modificari ale corpului, exista, tocmai pentru ca oamenii au trait intr-un mediu care le-a permis sa evolueze. Genetica de unde crezi ca o avem? Asa din senin? o avem de la predescesorii nostri care au contribuit la ele, ca noi sa le avem. Asta e logic 100%.

In plus nu eu m-am luat de relian, ci el s-a luat de mine. Eu doar i-am raspuns cu aceeasi moneda, in acelasi timp predandu-i si niste anatomie.

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Amice daca esti tantalau, nu te mai baga in sama cu mine, raspinde celui care a pus intrebarea.De ce ai intrat sa comentezi la raspunsul meu si nu ai irosit timpul ala sa raspunzi celui care intreaba? De "bun" ce esti, de aia, adica esti total pe linga.

Omu a intrebat clar, are scula mica, ce sa faca, daca se poate face ceva.Tu de la scula ai ajus la prefectura.Normal ca te iau la misto cand vad cit de tantalau esti, cum poti sa spui asemenea timpenii, ca testosteronu are legaturra cu marimea sculei, cred ca esti bautut in cap cu scula, asta sigur.

Acu o dai in genetica, cum iti traiesti viata, ma tu te auzi ce scrii, acum aserios, vezi ce timpenii scrii? Ce legatura are cum iti traiesti viata cu marimea sculei? Aici asta discutam, nu discutam floricele pe cimpiii.Eu vorbesc despre ce intreaba omu, tu o dai in alte subiecte, doar doar sa fie ca tine, ori sa nu cazi tu de tantalau.

Deci tu tot o tii pea ta ca poti schimba marimea unui penis laughing de ce nu te-ai facut doctor, sau sa le maresti tu sculele la oameni, poate mai faci un ban.
Am spus lumineaza-ne, cum iti maresti tu scula cu cm aia ce spui, prin hormoni sau ce ai zis tu testosteron mai mult, scula mai mare si invers.
Doar dai din gura, nu spui absolut nimic clar.

Daca te referi la operatii, stai linistit ca omu nu are bani, apoi 1 cm la ce are el, este o picatura in ocean, iar de grosime ce spui tu cm aia 2-3 laughing acolo doar sa iti injecteze grasime, asa se face, dar tine undeva la max 8 luni, dupa s-a dus, revine tot cit era.

In concluzie o scula nu se poate mari, asta e tot, lasa stilu de viata, nu-ti screste tie scula ca maninci peste prajit, sau macaroane, ori faci sport, ca de era asa, vedeai numai barbati dotati peste tot.

Fac misto, de cei ca tine, care se baga peste ce eu am scris si comenteaza aiurea, cataclisme, ce vrei sa te laud? Daca scriai celui care a intrebat, nici nu te bagam in sama, nici nu-ti citeam aberatiile, dar ai comentat la raspunsul meu.

Ai venit cu teoria, ca testosteronul daca e mare, scula se mareste laughing timpenie mai mare ca asta, ai mai auzit la cineva? Eu nu am mai auzit.Cum am spus, una citesti si altceva pricepi.
Acu vrei sa te felicite careva. Invata sa te abtii, te bagi in ciroba cu altii spunind timpenii si te astepti sa te felicite careva.

Daca nu-i nimeni sa te critice pentru ce rahaturi scrii, atunci o sa o tii pea ta de buna.Dar din cate am vazut, mai tot ce spui e departe de adevar.
Nu ma baga nimeni in sama? Am spus eu ca vreau sa ma bage in sama careva?
Mai bagat tu in sama laughing te-ai gasit tu sa vii sa ma corectezi, ori sa imi faci observatie ca nu-i asa, ca daca iei o portie de testosteron deja tiai pus prelungitor la scula, o maresti si micsorezi dupa cum doresti, cu lingurita de hormoni, o faci dupa preferinta femeilor laughing

Cind spui asemenea timpenii, vrei sa pling, sau ce anume? Normal ca rad, de plins tu ar trebuie sa fii ala care sa plinga, cand vezi cit de slab esti si ce rahaturi spui.

De la scula ai ajus la inaltime laughing Ok hai sa vorbim si despre chestia asta ce spui tu, nu faci sport si nu o sa fii mai inalt, sau inalti cit parintii.

Bati cimpii, poti sa stai toata viata in pat si vei creste inalt, exact cit ai fost programat din nastere.Cum am spus numai timpenii spui.Deci, tu te nasti cu o anume informatie, si daca nu faci sport informatia aia ce se intampla cu ea? Stagneaza laughing e bun, daca asa te pricepi tu asa o fi.

Chiar am un prieten, are 2 copii, nici unu nu face sport, nici n-au facut, nu le place, cred ca seamana cu maicasa, stau doar in casa, is albi ca varu laughing tot timpul numa pe calculator si jocuri.

Fii aici atent, deja ambii iau depasit pe parinti in inaltime.Unu e la facultate, e ditai lunganu, alantu care parea prapadit, deja s-a lungit, acu e deja cit tacsu si e de abia la liceu, numa cea intrat.

Ce cacaturi vorbesti tu, oare cum poti sa fii atit de slab? Tu nu pricepi ca atunci cand te formezi din ce doi parinti, primesti o anume informatie, in legatura cu multe chestii, inclusiv culoarea ochilor, parul, inalatime, etc.
Deci le primesti la nastere, nu e regula sa mostenesti pe taicatu sau pe cel mai inalt din familie, poti mosteni si pe cel mai scund, dar toate le primesti atunci cand te formezi, apoi vei creste, cit spune informatia mostenita.

Dupa ce te-ai nascut cruce, o sa cresti in inaltime atit cit ai informatia scrisa, nu te poti impotrivi sa nu cresti inalt, daca informatia aia spune.

De era cum spui tu, nu mai erau oameni f inalti, aia peste 2 metri, nu stiu citi dintre oamenii ar dori sa fie asa de inalti.

Asa ca nu mai tot baga timpenii.Ce poti sa faci dupa ce te-ai nascut? Doar sa iti cresti masa musculara, si sa pui grasime pe tine, sa te faci cit un porc, aia da, tine de mincare si de sport, dar inaltimea, scula, si altele poti tu sa faci scara la cer, asa ramai cu ce ai.

Cum am spus, poti sa nu faci absolut nici un sport, vei fi inalt daca informatia aia este mostenita.
La mine la scoala generala sau la liceul cei mai inalti, erau tocmai cei care nu faceau sport deloc laughing care numa in casa si la umbra.

Fa-ti bine, cum ai spus si mergi la un control, tu ai nevoie de spiholog nu eu, sau daca nu ai nevoie, pune mina pe o carte, iar unde nu intelegi, cauta-ma, te pot lamuri, iti pot traduce sa pricepi, nu in gura asa cum pricepi tu, te pot lamuri sa pricepi lucruri, din orice domeniu.

Stau in spatele tastaturii si ma dau mare, sau ce spui tu? Chair am spus pe aici, ce bine ar fi fost daca aveau astia un chat de ala public si in direct, acolo vedeam care stie ceva, sau care is pe dinafara.

Eu nu stau in spatele a nimic, ne vedem fata in fata, cine doreste, cum am spus asa fara nimic, fara computer, fara telefoane fara nimic.

Dar cu tine nu am ce sa ma vad, tu deja arati pe aici ce stii, adica esti slab.
Scuze ca spun, dar esti slab rau.Asa ca nu te mai baga in discutii cu cineva, daca nu esti sigur de ceva, raspundei celui care intreaba, de spui gresit, asta e, ala oricum nun stie, ca de aia intreaba omu.

Pun maimutoii aia care rid, sa ma destind, mai glumim, mai ating pe cate unu, asa ca tine laughing nu am cum sa trec mai departe cand vad ce timpenii spui.
Daca ai ceva clar sa spui la adresa mea, arata, arata ce am spus eu gresit, arata ca ce spun nu este bine, nu veni doar cu nimicuri.

Eu am aratat ce gresesti tu, am aratat ca nu e ca tine, nici nu trebuie sa iti aduc dovezi de la specialisti, chestiile astea is logice si orice tantalau lear sti, cum dreracu sa iti maresti scula daca iei testosteron, sau ce mai spui tu ca de nu faci sport ramai mic de inaltime.

Aberezi amice, aberezi la greu.

Inca o chestie, legata de cel care a intrebat, am citit intrebarea mai atenbt, este copil, are doar 13 ani, asa ca pana pe la 18-24 de ani organismul mai creste, scula sigur nu-i definitiva, sigur o sai mai creasca.

Vrei sa nu glumesc si sa rad de tine? Atunci vina cu ceva bun, e normal sa rada cineva cand spui desene animate.Eu daca as fi spus ce ai spus tu, aia cu testosteronul si cineva mi-ar fi atras atentia ca spun gresit, stii ce as fi facut? As fi ras si eu de timpenia ce as fi spus-o, ba as fi pus si maimutoi de astia care rad, asa sunt eu, rad si de mine cand spun balarii, dar e bun, asta arata ca is constient ca am spus gresit, arata ca e ceva.

Dar tu continui sa tot o tii pea ta, eu o tiu de corne si tu spui cai ciuta, cam asa discuti pe aici.E bun, ramai cu ce stii tu, dar nu veni sa impui altora sa creada ce spui tu.Asta e tot.

| relian a răspuns:

Ma copile, pune mina pe carte, lasa scula in pace, nu o mai tot freca asa intuna, poate ca ramai fara ea laughing

Tu ai 13 ani numa, asa ca nu iti fa probleme, o sa mai creasca, o sa cresti pana pe la 24 de ani, bine nu la toate, dar organismul se definitiveaza cam la varsta aia.

La 13 ani cit spui ca ai, tu nici nu trebuie sa te gindesi sau sa vorbesti subiecte de astea.
Cind o fi incolo sa ai 18 ani, daca o sa ramana tot asa, atunci sa iti afci probleme.

Nu ai observat ca uni copii, raman mai mici, sau is mai mici decat colegii lor, apoi dupa o varsta, revin in forta si de multe ori depasesc pe cei care erau mai inalti mai solizi ca el.

Fiecare este diferit, creste in momente diferite, asa ca poate o sa mai creasca ce ai, nu te mai sgtresa, ca oricum de o sa ramana asa nu ai cei face.
Bine acu nu te astepta ca o sa ajungi la 18 ani si o sa ai ditai ciocanu laughing o sa mai creasca, dar va ramane undeva la categoria mica, sau musca, poate aproape de medie, poate.

Dar vii atunci sa spui durerea, nu acu la 13 ani.
Vrei sa stii cum o sa ai scula in final? Pindeste pe taicatu cand se dezbraca si sa-i vezi scula, cum o are el, cam aia o sa ai si tu laughing Asta e tot.

| Hyperion7 a răspuns:

Man,genetica e de vina, dar nu îți face griji, 13 cm nu sunt puțini totuși.
Și mai mult de atât, nu are rost sa te compari din pricina asta cu ceilalți, toți suntem diferiți și na, nu poți compara mere cu pere.
De aceea e bine sa te descurci cu ce ai și să nu îți pui singur bete in roate.
Plus de asta, penisul oricum mai creste până la un 23 de ani, așa că lasa genele să decidă pentru tine.
La 18 ani...fiecare se dezvolta diferit.Stiu că sunt frustrări multe, dar poate nu e o idee rea sa te iubești așa cum ești.Pana la urmă alții o au prea mare și prea groasa și tot se simt nașpa că nu au sex de calitate.
Așa că na, încearcă să te mulțumești cu ce ai și să nu judeci fetele cu sânii micibig grin
Bafta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Genetica. Nu ai ce sa-i faci. 13 cm e o marime medie in lungime la un penis, si e ok, insa, daca este si subtire, e cam aiurea, ca o sa ai de munca mai mult la preludiu cu prietena ta decat la penetrarea in sine. Asta daca vrei ca sexul respectiv sa fie decent.
Insa vestea buna e ca dezvoltarea penisului, tine intr-o mare masura si de nivelul tau de testosteron. Poti sa-ti ridici nivelul de testosteron in mod natural, daca mergi la sala, mananci legume crude si carne slaba in grasimi, si daca te masturbezi doar de maxim 2-3 ori pe saptamana( asta daca nu ai prietena ). Atunci corpul tau va fi fortat sa elibereze mai multi hormoni si in mare masura si testosteron pentru a se adapta la stilul asta de viata.

| adryang78 a răspuns:

Nu trebuie să faci nimic. Și în niciun caz să nu te apuci de consumat cine știe ce pastile minune, fie ele și naturiste.
Pe internet găsești tot felul de metode de mărire a penisului. Toate sunt niște tâmpenii, începând cu pastilele și terminând cu diverse tehnici, gen "mulsul" sau "întinderea". NU dau rezultate și riști leziuni grave ale penisului și chiar impotență. Repet, NU crede ce citești pe internet. Dacă nu crezi, consultă site-uri de specialitate, nu articole de duzină.
Acum, alt aspect. Bărbații sunt, în general, obsedați de propriul echipament. Iarăși este o prostie, o să înțelegi asta când vei avea mai multă experiență sexuală. Încearcă să-ți scoți din minte obsesia asta, nu-ți va aduce nimic bun, dimpotrivă, te vei simți complexat și de aici decurg și alte probleme. Sunt foarte multe metode care asigură satisfacția sexuală într-un cuplu. Ca fapt divers, celebrul punct G al femeii este foarte ușor de găsit, deci contează mai puțin mărimea și mai mult unde "lovești". happy

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Bucura-te ca-i ai si pe aia 13 cm, sunt asiaticii cu penisuri mai mici decat ale tale si aia cu micropenisuri. Conteaza sa faci treaba cu el.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

O sa vezi la 18-20 de ani cum va mai fi. Cine stie cum lucreaza genetica la tine.