| pesteinapa69 a întrebat:

Poate un psiholog sa spuna tot la alte persoane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poate, daca este lipsit de etica si caracter, dar cu ce l-ar ajuta?
Exista meserii, care legal, nu au voie sa dezvaluie ceea ce afla de la oameni, printre ele si cea de: psiholog, avocat, chiar preot!
Daca demonstrezi ca ceea i-ai spus a ajuns unde nu trebuie,, atentie cu probe, poti da in judecata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa spuna dar ii este interzis legal, trebuie sa pastreze secretul profesional.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu are voie, fiindca poate sa-si piarda cariera si sa nu mai profeseze niciodata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă respectă normele profesiei lui, nu.

| doctorandus a răspuns:

Atenție: trebuie să verifici că ăla e într-adevăr psiholog cu drept de liberă practică. Că altfel nu are nicio obligație profesională de a păstra secretul. Doar psihologii adevărați au această obligație. Dacă e doar un terapeut urechist nu are nicio obligație profesională.

| Sophieka a răspuns:

Oricine poate spune orice vrea...Dar un psiholog corect are promisiunea si obligatia de a pastra confidentiale informatiile, povestile si terapiile pe care le are impreuna cu fiecare pacient in parte.

Insa daca ai aceasta temere, poti opta la un psiholog / terapeut fie online, prin skype / zoom fie intr-un oras apropiat (daca ai posibilitatea de a calatorii).

| carevaescu a răspuns:

Dpdv legal, nu. Se mai practica? Da, din pacate.

Ceea ce știu este că uneori se mai discuta cazuri reale in diferite contexte profesionale, cu condiția de a pastra anonimitatea pacientului.