| inLoveWithNutella a întrebat:

Port aparat dentar de o perioada foarte indelungata.Cand mi l-am pus stomatologul mi-a spus ca mai mult de un an si sase luni nu are voie sa imi tina aparatul dentar in gura, insa nu mi-a zis de ce.Am aparat atat in partea de sus, cat si in partea de jos.In partea de jos mi l-am pus in decembrie 2012, iar in partea de sus in aprilie 2012.Atat cu cel de sus, cat si cu cel de jos am depasit un an si sase luni(in aprilie fac 2 ani cu cel de sus, iar in decembrie am facut 2 ani ce cel de jos).De cateva saptamani am inceput sa am dureri foarte mari de dinti, cand mananc ceva mai consistent incep sa ma doara foarte tare.Imi este frica sa nu fie din cauza ca mi-l tine prea mult. Dintii sunt perfect aliniati, dar mi-a zis ca mai am cateva luni pana o sa am muscatura perfecta.Ce ziceti? S-ar putea sa fie din cauza asta sau din alta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu e o regula sa il tii mai putin de 1 an si jumatate. Exista persoane care l-au purtat si 4 ani. Durata purtarii acestuia nu are legatura cu durerile de dinti. Daca ai mers la control de curand si ti-a schimbat arcul si elasticele, e normal sa te doara cateva zile sau chiar o saptamana, dupa aceea, dintii. Poti intreba ortodontul la urmatorul control, daca te ingrijoreaza asta sau poti merge la altul, daca nu esti multumit.

| inLoveWithNutella explică (pentru thegatekeeper):

Nu am fost de curand la stomatolog.A trecut aproximativ o luna.

| thegatekeeper a răspuns (pentru inLoveWithNutella):

Atunci nu e chiar in regula. Singurul lucru pe care l-ai putea face ar fi sa iti intrebi stomatologul despre asta si despre ce s-ar intampla daca ai purta aparatul mai mult. Eu l-am avut 2 ani si nu mi s-a spus asta, dar depinde de fiecare doctor in parte.

| dryft3r a răspuns:

Du-te la medic si spune-i sa ti-l de-a jos. De ce nu te duci? E pentru binele tau.

| inLoveWithNutella explică (pentru dryft3r):

Am vorbit cu ai mei si au spus ca nu pot sa ii zic stomatologului cand sa mi-l dea jos pentru ca nu asa merge treaba.Eu am daca din cauza ca il tin prea mult timp ma doare si ce se intampla daca il tin prea mult timp.

| Zahhak a răspuns:

E bine sa te duci si la un alt stomatolog. Poate cel la care te duci nu procedeaza binewinking

| inLoveWithNutella explică (pentru Zahhak):

Nu pot schimba stomatologul in timpul tratamentului.Stomatologul meu este cel mai bun din oras cand vine vorba de ortodontie.Eu vreau sa aflu ce se intampla daca il tin prea mult aparatul in gura.