| Kolors a întrebat:

Pot purta lentile in loc de ochelari de vedere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu toată lumea poate purta lentile de contact. Asta si fi sigur/ă. Pentru început orice oftalmolog va recomanda ochelarii de vedere. Acum în 2015 sunt foarte frumoși. Dacă dai 200, 300 RON pe ramă o să fi mulțumit/ă, arată bine sunt moderni. Este un accesoriu frumos și nu ca acum 30 de ani.
DEci nu toată lumea poate purta lentile de contact. Unii au ochii foarte snesibili. Dacă tu nu ai ochii sensibili, poți porta, da. Dar e indicat să vorbești cu un oftalemolog înainte să-ți facă consult și apoi să te duci la o optică Medicală.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca da. Pentru mine sunt de mii de ori mai bune decat ochelarii, nici nu se simt pe ochi si poti desfasura perfect normal orice activitate.Doar ca necesita o igiena stricta si destul de multa atentie -la inceput pana te obisnuiesti, apoi totul va deveni usor.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar poate răni corneea în timp. Și nu oricine poate purta lentile de contact. Oricum cum spuneam, cu riscul de a mă repeta acum ochelarii sunt un accesoriu foarte modern. Dai un ban dar stai în față. Bine știu, e greu mereu să iei tocul cu tine de ochelari să-i ștergi ș.a.m.d.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Si e greu pentru ca ochelarii nu iti permit sa ai campul vizual normal, iar musculatura ochilor slabeste pentru ca daca vrei sa te uiti in alta directie trebuie sa misti capul, nu ochii, la cei cu dioptrii mari se vede prin ochelari foarte urat diferenta, nu poti purta ochelari de soare ...Ca sa porti lentile de contact trebuie prescriptie de la un doctor specialist in asa ceva pentru ca altfel, daca lentila nu e conceputa exact pentru corneea fiecaruia, mai ales la cei mai sensibili, nu o pot purta.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate în ceea ce zici. Așa este. Cu ochelarii nu ai același câmp vizual ca atunci când poți lentile de contact. Numai că vezi tu trebuie mereu să îți cumperi acel lichid special în care să le ții. Sunt pretențioase. Și da, întorci capul când te uiți în stânga și în dreapta. Cu lentile doar ochii. Cel mai bine e să se recurgă la chirurgie refractivă laser pentru a scăpa de aceste vicii de refracție. Bineînțeles nu prea poate să își permită oricine. Costă în jur de 5000 RON.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Si eu ma gandesc sa apelez la chirurgia refractiva, dar si doctorii spun ca totusi poate sa mai revina ceva, sau sa nu poti scapa in totalitate de dioptrie, plus ca mai pot aparea alte sensibilitati.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este o idee bună. După cunoștiințele mele se pot corectae până la 5 dioptrii cu + și -. Sigur există și riscuri. Se va face un set de analize înainte pentru a vedea dacă eset totul în regulă.
Plus că pot apărea alte sensibilități cum ai spus și tu. Partea bună este că ai scăpat de lentile de contact sau ochelari cu această intervneție. Partea rea este că s-ar putea să îți crească dioptriile în viitor, pe termen lung și sper să nu existe și complicații.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Orice bine are si putin rau intotdeauna. Momentan raman la lentilele mele care pana acum nu mi-au facut foarte mult bine, iar mai tarziu poate imi fac curaj sau poate tehnologia mai evolueza si descopera altceva care sa nu presupuna taiere.:d

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Până una alta poți încerca exerciții oculare care te scapă de dioptrii. Evident ele trebuie făcute cu strictețe fără să faci rabat de la ele nici măcar pentru o zi sau 2! Există seminarii pe această temă prin țară unde vine lume multă să participe și sunt mulțumiți foarte mulți de aceste lucruri. Nu este o,, vrăjeală". Sunt lucruri reale. Dacă aceste exerciții sunt efectuate corect poți scăpa într-un an, un an jumate de ochelari.